přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2005, 12:48

Dibelková pátá na světě v národním rekordu!

Chodkyně Barbora Dibelková se postarala o první finálový výsledek české výpravy na 10. mistrovství světa.

Fantastický závod na 20 kilometrů, v jejímž průběhu se pohybovala ve druhé desítce, dotahovala česká závodnice do posledních metrů až na skvělé páté místo. Bronzová medailistka z červencového ME do 22 let v Erfurtu měla v samotném závěru plno sil a závodnice před ní se ještě musely strachovat o svá umístění. "Trenér říká, že kdyby se šlo na 21 kilometrů, tak je to určitě medaile. Ale to je jenom kdyby," smála se v cíli šťastná svěřenkyně Iva Pitáka. "Před ní zo bylo úplně mrtvé," metaforoval trenér stav čtvrté Španělky Vascové a bronzové Portugalky Feitorové v závěrečném kilometru. Za bronzovou medailí Dibelková zaostala pouhých 21 vteřin.

Po protnutí cílové pásky svítil na ukazateli u jména české reprezentantky čas 1:29:05, kterým Bára Dibelková pokořila vlastní český rekord téměř o dvě minuty. Na dvanáctém kilometru závodu mistrovství světa viděla česká reprezentantka druhý výstražný terčík, při dalším už by následovala diskvalifikace.  "Ani jsem nevěděla, že je už druhý. Až později mi to hlásil trenér," divila se Dibelková. První napomenutí totiž dostala na samém začátku trati, ještě na stadionu, kdy šla v čele startovního pole. "Do čela jsem nechtěla, ale bylo to z naštvání," zdůvodnila, "furt do mě někdo kopal. Takhle jsem to udělala víckrát, je nepříjemné, když vám pořád někdo kope do bot."

Kvůli dvěma napomenutím trenér naordinoval opatrnější taktiku. "Ale nebylo to jen kvůli těm terčíkům. Trenér věděl, že v konci to strašně pokape. Říkal drž se zpátky, v kopci tady před stadionem budeš mít víc síly. Tomu jsem věřila, v tom kopci se někdy dějí divy, jak jsem viděla včera závod mužů, to bylo ve stejný režii. A bylo to tak i na mistrovství Evropy 1994," popsala Dibelková.

Ani druhý terčík však výkon Dibelkové prakticky neovlivnil, závod na mistrovství světa si dvaadvacetiletá atletka nechtěla nechat znechutit: "Říkala jsem si: nebudu se tím tak deptat a omezovat. Kdybych si to připustila, nebyla bych pátá." Závěrečné kilometry, ve kterých v průběžném pořadí stoupala do závratných výšin, Dibelkovou překvapily: "Strašně jsem si nevěřila, že můžu být tak vysoko," kroutila hlavou, "pro mě ty soupeřky byly vždycky takový bohyně. Teď vím, že se dají porazit."       

"Pocity mám teď krásný, ještě mi to asi teprve dojde," těšila se v cíli úspěšná reprezentantka, "nejvíc se těším, až zavolám mamce." Už před závodem se Dibelková těšila, že si ve vesnici mistrovství světa dopřeje zmrzliny: "Teď tam přijedu a v jídelně spořádám spoustu nanuků," smála se. Finanční odměnu za své famózní vystoupení na světovém šampionátu investuje zřejmě do dovolené. "Ještě nevím, kam pojedu, ale někam se vydáme s mamkou, určitě chci do tepla, k moři. Líbí se mi třeba v Řecku," uvažuje chodkyně.

Vynikající výsledek Barbory Dibelkové na mistrovství světa umocňuje fakt, že v posledních dvou letech je značně vytížená studiem "medicíny". "Říká se, že člověk by měl dělat jednu věc pořádně, ale já si takhle vždycky dobře vyčistím hlavu. Je pravda, že jsem měla hrozně náročný rok ve škole, ale dělat jenom jedno by mě taky vyčerpávalo. Jsem takhle ráda, oboje mě hrozně baví, obohacuje mě to," tvrdí pátá nejlepší chodkyně planety.

Pro zlato si s přehledem došla ruská reprezentantka Olimpiada Ivanovová. Mistryně světa z Edmontonu 2001, světová rekordmanka a stříbrná z olympijských her v Aténách vytvořila nový světový rekord výkonem 1:25:41. Stříbro putuje do Běloruska zásluhou čtvrté ženy OH v Aténách Ryty Turavové (1:27:05).     

Výsledky:
1. Ivanovová (Rus.) 1:25:41, 2. Turavová (Bělorus.) 1:27:05, 3. Feitorová (Port.) 1:28:44, 4. Vascová (Port.) 1:28:51, 5. Dibelková (ČR) 1:29:05, 6. Papayianniová (Řec.) 1:29:21, 7. Rigaudová (It.) 1:29:52, 8. Stefová (Rum.) 1:30:07         

Tomáš Klement

Vytisknout