Dibabaová nejrychlejší ženou na silniční patnáctce

Etiopská šampionka Tiruneš Dibabaová, dosud specialistka na dráhu, se dnes v nizozemském Nijmegenu dostala do čela historických tabulek nemistrovských 15 kilometrů. Mužskou trať zvládl nejlépe její manžel Sileši Sihine.

Nizozemský Zevenheuvelenloop („běh sedmi kopců“) si pro vskutku vydařený silniční debut vybrala dvojnásobná olympijská šampionka na 5 a 10 km na dráze. Na distanci pomyslně složené ze součtu délek tratí jejích pekingských titulů Tiruneš Dibabaová výrazně smazala snahy svých předchůdkyň. Oficiálně schválený, téměř čtyři roky starý rekord Japonky Kajoko Fukušiové 46:55 z domácího prostředí v Marugame vylepšila na 46:29. Dibabaová byla jasně rychlejší i než Keňanka Mary Jepkosgei Keitanyová, která probíhala před měsícem za titulem světové šampionky v půlmaratonu za 46:51. Její čas ještě nestihl být schválen od IAAF, stejná procedura pochopitelně čeká i výkon Etiopanky.

Pro pozice na stupních vítězů si s odstupem doběhly krajanka Dibabaové Bezuneš Bekeleová a Ukrajinka Holovčenková. Pěkného osmého místa dosáhla Petra Kamínková

Mužský závod pro sebe získal rovněž Etiopan, Sileši Sihine. Manžel ženské vítězky se prosadil v čase 42:14, šestém nejrychlejším v historii závodu. Sihine se v Nijmegenu radoval po prvenstvích v letech 2004 a 2007 již potřetí. O jeho prvenství však tentokrát rozhodla cílová kamera, neboť Uganďan Nicholas Kiprono dosáhl shodného času. Se ztrátou 50 vteřin už finišoval Keňan Abraham Rotich.

Pořadatelům se vyplácí specializace na netradičních 15 kilometrů, neboť po dnešku už platí ze zdejší trati oba světové rekordy. Ten mužský (41:29) tu před osmi lety zaběhl Keňan Felix Limo. Tento výkon se však zatřásl letos v únoru při půlmaratonu v Ras Al Khaimah, kdy jej vyrovnal Etiopan Deriba Merga, a je tak spoludržitelem rekordu. Dibabaová dneškem získala k pětce na dráze svůj aktuálně druhý svěťák. Určitě si tak spravila chuť poté, co v Berlíně nemohla pro zranění startovat a musela sledovat, jak její kolegyně prohrávají jeden závod za druhým.