přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2014, 22:08

Diamantový Stockholm (nejen) Čechům nepřál

Jan Kudlička neskočil o tyči svou základní výšku, Vítězslav Veselý byl v soutěži oštěpařů devátý. Zůstává však ve hře o celkové prvenství.

Byl to zvláštní závod. Celá polovina z desítky tyčkařů nedokázala na olympijském stadionu ve švédské metropoli překonat svou základní výšku, byla mezi nimi i trojice medailistů z nedávného ME v Curychu. V Curychu bronzoví Jan Kudlička a Francouz Ménaldo nezaložili na 530 cm, vítěz Lavillenie ztroskotal o tři decimetry výše. O mnoho lépe se nevedlo ani stříbrnému Wojciechowskému, s jediným kolečkem v zápisu a výkonem 530 cm obsadil Polák pátou příčku, tedy poslední z těch, co byli klasifikování. Zvítězil Řek Filippidis s 560 cm a lepším zápisem než Polák Lisek a Číňan Xue.

Oštěpu kraloval stejně jako v Curychu Fin Ruuskanen, tentokrát to bylo výkonem 87.24 m. Totožné bylo i obsazení třetí příčky, která připadla jeho krajanovi Pitkämäkimu za 84.73, a tak jediný rozdíl v pořadí na čele oproti čtyři dny starému závodu o korunu vládce Evropy byl v druhé pozici, na níž našeho Vítězslava Veselého nahradil Němec Röhler (85.12). Veselému se bohužel nedařilo a po výkonu 76.42 mu na konci třetí série patřila poslední, devátá příčka, což pro svěřence Jana Železného znamenalo konec závodění. Nepřipsal si tak žádné body do svého diamantového konta a v průběžném hodnocení jej dotáhl Pitkämäki. Oba mají osm bodů stejně jako Egypťan Abdelrahman, v závěsu je Němec Röhler. Napínavou bitvu o vládce letošního ročníku tak rozsekne až finále, které je pro mužský oštěp za týden opět v Curychu při tamní Weltklasse.

V deštivém a chladném večeru byl k vidění jediný výkon roku, postaral se o něj časem 12:54.83 na pětce Etiopan Edris. Daleko se skákalo v soutěži dálkařek, vedoucí žena tabulek Bartolletaová  z USA porazila po výkonu 698 cm o 4 cm evropskou šampionku Lesuerovou z Francie. Oběma však asistoval vítr do zad přesahující hranici 2 m/s.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout