přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2017, 15:55

Diamantový seriál vyvrcholí v Bruselu

Už jen pár hodin zbývá do vyvrcholení osmého ročníku Diamantové ligy. První polovina diamantů byla rozdána minulý týden v Curychu, držitele té druhé budeme znát dnes večer po finálovém mítinku v Bruselu.

Již v předvečer finálového závodu proběhla diamantový závod koulařů, kde měla zastoupení i česká atletika v Tomáši Staňkovi, který obsadil páté místo výkonem 21.39. Překvapivým vítězem se stal Američan Darrel Hill, jenž triumfoval v rekordu mítinku 22.44.

Dalších patnáct diamantů se bude rozdávat v průběhu dnešního večera na bruselském stadionu. Pozornost českého atletického fanouška bude jistě směřovat ke čtvrtce překážek žen, kde zaklekne do bloků Zuzana Hejnová, která bude usilovat o své třetí prvenství v Diamantové lize. Předešlé dva primáty získala v letech 2013 a 2015. Svěřenkyně Dany Jandové naznačila slibnou formu v Birminghamu a v Curychu, kde pokaždé zvítězila ve vylepšeném osobním sezónním maximu. Závod může být hodně otevřený, ale za největší soupeřky se dají považovat rychlé Američanka Dalilah Muhammadová a Ashley Spencerová.

O co nejlepší umístění bude usilovat i výškařka Michaela Hrubá. Pro juniorskou mistryni Evropy a finalistku světového šampionátu se jedná o první finále Diamantové ligy v kariéře. Soupeřky bude mít více než zdatné. Jednoznačnou favoritkou bude Ruska závodící pod neutrální vlajkou Maria Lasitskeneová, která v letošní sezóně jasně dominuje a bylo by velkým překvapením, kdyby vyhrál někdo jiný. Lasitskeneové se v minulosti již jednou podařilo ovládnout diamantový seriál. Stalo se tak v roce 2014, tehdy ještě závodila pod jménem Kučinová.

V diskařském sektoru bude bojovat o své šesté prvenství v Diamantové lize Chorvatka Sandra Perkovičová. Cestu za tímto cílem jí může znepříjemnit stříbrná z Londýna Australanka Dani Stevensová, která se ve světovém finále již dokázala přiblížit sedmdesátimetrové hranici (69.64). Nesmíme podceňovat také kvalitní Kubánky Deniu Caballerovou a Yaimé Pérezovou.

Dálkařské klání žen bude nejspíš americko-srbským soubojem. Utkají se proti sobě dvojnásobné vítězky Diamantové ligy ze Spojených států Tianna Bartolettaová (2014, 2015) a Britney Reesová (2010, 2011) se srbskou obhájkyní diamantové trofeje z loňského roku Ivanou Španovičovou. Vysoké ambice ovšem může mít i Ruska Daria Klišinová.

V tyči žen se dá očekávat duel mezi Řekyní Katerinou Stefanídiovou, která zvítězila v loňském ročníku a Američankou Sandi Morrisovou. Oběma závodnicím se podařilo minulý týden v Curychu vyrovnat hodnotu rekordu Diamantové ligy, když se shodně přenesly přes 487 centimetrů.

Závod na 5000 metrů žen bude tradiční keňsko-etiopskou bitvou. Roli královny této disciplíny v letošní sezóně bude chtít potvrdit keňská mistryně světa Hellen Obiriová.

Finálový závod diskařů může být také hodně otevřený. Nejvyšší ambice mají leader světových tabulek Daniel Stahl ze Švédska a světový šampion Andrius Gudžius. Překvapit ovšem může Jamajčan Fedricks Dacres. Svých bohatých zkušeností pak bude chtít využít čtyřnásobný diamantový vítěz Polák Piotr Malachowski, jenž obhajuje primát ze sezóny 2016.

Stodesítka překážek se bude muset obejít bez světové jedničky posledních dvou sezón Jamajčana Omara McLeoda. O to zajímavější bude boj o vítězství. Diamantovou trofej obhajuje Španěl Orlando Ortega. Na své prvenství z roku 2012 chce navázat americký světový rekordman Aries Merrit a počítat se musí také se stříbrným z Londýna Sergejem Šubenkovem.

Posledních pět let nezná mužský trojskok v rámci nejprestižnějšího atletického seriálu jiného vítěze než Američana Christiana Taylora. Bude se radovat pošesté v řadě? O přerušení jeho vítězné série se budou pokoušet zejména Kubánec Pedro Pablo Pichardo a další zástupce americké trojskokanské školy Will Claye.

Podle papírových předpokladů by si měla pro triumf na hladké čtvrtce doběhnout Shaunae Miller-Uibová, ale finále na světovém šampionátu ukázalo, že se může stát cokoliv. Proto se klidně může stát, že se jí opět stane přemožitelkou mladá Bahrajnka Salwa Eid Naserová (stříbrná z MS). Na startu budou i loňská vítězka Jamajčanka Stephanie Ann McPhersonová či zkušená Američanka Natasha Hastingsová.

Na své primáty ze sezón 2014 a 2016 se pokusí v závodě na 3000 metrů překážek mužů navázat Keňan Conseslus Kipruto. Třetí triumf v rámci „Diamantovky“ je velkým lákadlem i pro jeho krajana Jairuse Bireche (2014, 2015). Keňské favority vždy dokáže potrápit Američan Evan Jager (bronzový z MS) a nesmíme zapomenout ani na držitele stříbra z Londýna Maročana Soufiana El Bakkaliho.

Dvoustovka mužů nemá vyloženého favorita, ale přeci jen bude na startu překvapivý mistr světa z Londýna Ramil Guliyev z Turecka. Bez šancí není ani Američan Noah Lyles, jenž už letos pokořil dvacetivteřinovou hranici (19.90).

Na patnáctce žen obhajuje Nizozemka Sifan Hassanová. Ve skvělé formě ovšem letos běhá mistryně věta Faith Kipyegonová z Keni a své zkušenosti umí prodat i Američanka Jenny Simpsonová, což prokázala před několika týdny v Londýně, kde brala stříbro.

Jednou z nejotevřenějších disciplín může být půlka mužů. Ročníky 2014 a 2015 se staly kořistí Nijela Amose z Botswany. Loni se radoval Keňan Ferguson Rotich. Oba borci budou startovat i v letošním finále. Nebezpečné bude i polské duo Adam Kszczot (stříbro na MS) a Marcin Lewandowski. Dalším rychlým Keňanem je Kipyegon Bett (3. z MS).

Na nejkratším sprintu žen bude obhájkyní Jamajčanka Elaine Thompsonová z Jamajky. Ta zůstala ve finále světového šampionátu bez medaile a ráda by si spravila chuť alespoň v Diamantové lize. Největší konkurentku bude mít ve stříbrné medailistce z MS Marii Joseé Ta Louové z Pobřeží Slonoviny. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout