Diamantové body pro Masláka i Holušu

čtvrtek 15. června 2017
Nejprestižnější atletický seriál pokračoval v norském Oslu, kde se představili také dva naši reprezentanti. Pavel Maslák si doběhl pro třetí místo. Jakub Holuša byl osmý.

Ve třetí dráze závodu na 400 metrů mužů zaklekl do bloků Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky bojoval až do posledních metrů, aby uhájil třetí místo, což se mu nakonec podařilo a byl z toho čas 45.52, což je zatím Pavlův letošní standard. „Mám z dnešního závodu smíšené pocity. Chtěl jsem běžet rychleji. Umístění je super, ale momentálně neumím říct, proč z toho nebyl lepší čas. Možná jsem měl po čtyřech startech na MČR v Třinci těžší nohy. Celkem se i ochladilo a zvedl se vítr, což rozhodně nepřidalo“ vzkázal.  Velmi odvážně rozběhl závod Brit Matthew Hudson Smith, v závěru mu ovšem došly síly a musel se „spokojit“ s druhým místem a vylepšeným sezónním maximem 45.16. Jediným, kdo se dostal pod pětačtyřicet sekund, byl Baboloki Thebe z Botswany, který proběhl cílem za 44.95.

V nabitém startovním poli patnáctistovky mužů se pral o co nejlepší umístění a vylepšení svého nejlepšího letošního času Jakub Holuša, což se nakonec svěřenci Jiřího Sequenta nepodařilo. Přesto, že srdnatě bojoval až do posledních metrů. Bylo z toho osmé místo a čas 3:38.19. Překvapivým vítězem se stal Brit Jake Wightman, jenž si dokázal vylepšit osobák na 3:34.17 a zaskočil všechny favority v čele s dnes druhým Keňanem Elijahem Manangoiem (3:34.30). Třetí byl Polák Marcin Lewandowski (3:34.60).

Roli letošní světové jedničky potvrdil ve výškařském sektoru Katařan Mutaz Essa Barshim. V norské metropoli kraloval poté, co se přenesl 238 centimetrů, čímž vylepšil svůj nejlepší letošní světový výkon a zároveň také překonal rekord mítinku legendárního Kubánce Javiera Sotomayora. Svůj první start od olympijských her v Riu absolvoval Ukrajinec Bohdan Bondarenko a bylo z toho druhé místo a výkon 229 centimetrů. Třetí místo si podělili Kanaďan Derek Drouin a Bělorus Pavel Seliverstau. Oba zdolali shodně 225 centimetrů na první pokus.

Velmi očekávanou disciplínou byla čtvrtka překážek mužů, kde startoval norský talent a čerstvý národní rekordman na stejné trati bez plotu Karsten Warholm. Očekávání norských fanoušků naplnil do puntíku, protože zvítězil v novém historickém maximu své země 48.25. Tímto časem se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek. Mohutným finišem si doběhl pro druhé místo Turek Yasmani Copello (48.44). Z první dráhy vybojoval třetí příčku Ir Thomas Barr (48.95).

Stoupající formu naznačila v tyčkařském sektoru Kubánka Yarisley Silvaová, která triumfovala ve svém letošním nejlepším výkonu 481 centimetrů. Druhé místo brala Ruska Angelika Sidorovová za 475 centimetrů a umístění na pomyslných stupních vítězů obsadila ještě třetí Němka Lisa Ryzihová (465).

Trošku netradičně probíhala soutěž v disku mužů a žen současně. V ženském klání potvrdila svou suverenitu Chorvatka Sandra Perkovičová a brala plný počet diamantových bodů za hod dlouhý 66.79. Důstojnou soupeřkou jí byla Kubánka Yaimi Pérezová, která poslala své náčiní na 66.24. Třetí byla její krajanka Denia Caballerová (63.29).

Diskařům kraloval Švéd Daniel Stähl, když se jako jediný dostal přes osmašedesát metrů. Jeho vítězný pokus měřil 68.06. Vysoké postavení v průběžných světových tabulkách potvrdil druhý Jamajčan Fredrick Dacres (67.10). Sezónní maximum 66.39 vyneslo třetí místo Philipu Milanovovi z Belgie.

Svou vítěznou sérii prodloužila na půlce žen Jihoafričanka Caster Semenyaová, když triumfovala za 1:57.59. Druhá byla tentokrát Burunďanka Francine Niyonsabaová ve vylepšeném sezónním čase 1:58.18. Za ní doplnila tradiční trojblok Keňanka Margaret Wambuiová (1:59.17).

Pro jednoznačný primát si dosprintovala na dvoustovce Nizozemka Dafne Schippersová, když „proťala“ cílovou pásku v čase 22.31. Více než čtyři desetiny na ni ztratila Murielle Ahouréová z Pobřeží Slonoviny (22.74). Třetí byla Jamajčanka Simone Facey (22.77).

Velmi těsný závod byl k vidění na stovce překážek. Nejhlubší předklon měla Němka Pamela Dutkiewiczová a zvítězila za 12.73. Jen o dvě setiny zpět zaostala Američanka Kristi Castlinová (12.75). Stejného času dosáhla i třetí Norka Isabelle Pedersenová.

Specialitou pro domácí publikum byl závod juniorů na míli, kde byl hlavním favoritem norský talent Jakob Ingebrigtsen. Ten se letos v Eugene stal prvním šestnáctiletým běžcem, který na této distanci pokořil hranici čtyř minut. Roli favorita potvrdil i v Oslu a triumfoval v novém osobním rekordu 3:56.29. Pod čtyři minuty se vešli Maročané Hicham Akankam (3:57.66) a Abdelkarim Ben Zahra (3:58.58).

Dramatický doběh s keňskou vítězkou měl stýpl žen. Nejvíce sil v závěrečném finiši měla Norah Jerutová, která se v závěrečných metrech dostala před favorizovanou Etiopanku Sofii Assefaovou vyhrála za 9:17.27. Nutno dodat, že Assefaová měla hned v úvodu závodu kolizi na vodním příkopu a musela dohánět nemalou ztrátu. Cílem nakonec proběhla v čase 9:17.34. Hodnotu švýcarského národního rekordu vylepšila třetí Fabienne Schlumpfová (9:21.65).

Na stovce byl při neúčasti jamajských a amerických sprinterů hlavním favoritem Kanaďan Andre de Grasse a papírové předpoklady potvrdil, když prolétl rovinku v čase 10.01. Neměl to však vůbec snadné.  Jen o setinu zpět byl druhý Brit Chijindu Ujah (10.02). Třetí místo bral Ben Youssef Meité (10.03).

Nejlepší dálkařkou byla v Oslu americká olympijská vítězka Tianna Bartolettová, když dolétla na 679 centimetrů a o čtyři centimetry porazila Rusku Dariu Klišinovou (675). V poslední sérii se posunula na třetí místo Němka Cladia Rathová (663).