přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. dubna 2011, 10:49

Diamantová liga po starém i nově

Druhý ročník seriálu elitních mítinků, který odstartuje 6. května v katarském Dauhá, si zachoval základní obrysy z minulého roku. Jsou tam však i podstatné novinky.

Stejně jako při loňské premiéře, i letos se bude hodnotit zvlášť každá z disciplín, které jsou do 14dílného seriálu evropských, asijských a severoamerických mítinků zařazeny (tedy takřka všechny s výjimkou chůze, vícebojů a kladiva, jež mají vlastní Challenge). Při finálových závodech v Curychu a Bruselu tak bude korunováno 32 vítězů, kteří získají trofej a prémii 40 tisíc USD. Nově se však ocenění dočká také nejlepší muž a žena seriálu, tak jak je určí hlasování členů mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). Detaily k této volbě budou ještě zveřejněny.

Novinkou je i to, že se Diamantová liga nadále nebude opírat o ambasadory, jež tvořily hvězdy světové atletiky, které měly za úkol nový seriál propagovat a účastnit se každého ze závodů, kde byla jejich disciplína vypsána. Obeznámenost veřejnosti je již podle organizátorů dostatečná a také prý nehrozí, že by star na Diamantovou ligu zanevřely. Dopomoci tomu má i zvýšené prize money, které u každého z mítinků vzrostlo o 30 000 USD a celkově dosahuje osmi milionů amerických dolarů. Všichni vítězové z minulého ročníku, tedy i česká oštěpařka Barbora Špotáková, navíc obdrželi divokou kartu, která jim zaručuje automatické pozvání na každý z mítinků.

Seriál startuje stejně jako vloni asijskými mítinky v Kataru (Dauhá, 6. května) a Číně (Šanghaj, 15. května), následně se prostřídají dva evropské závody (Řím 26. 5. a Oslo 9. 6.) se severoamerickými (Eugene 4. 6., New York 11. 6.), aby se posléze Diamantová liga definitivně přesunula na Starý kontinent. Finálové závody se uskuteční krátce po skončení mistrovství světa 8. (Curych) a 16. září (Brusel).   

Adam Pražák

Vytisknout