přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Diamantová liga odhalila rozložení disciplín

Čtrnáctka elitních světových mítinků si rozdělila 16 mužských a ženských disciplín, v nichž se příští rok bude bojovat o diamanty.

Disciplíny, které budou patřit do nově zavedené Diamantové ligy jsou známy už delší dobu, stejně tak mítinky, z nichž se soutěž bude skládat. Co však bylo dosud zahaleno tajemstvím, bylo konkrétní rozdělení, kde bude která z disciplín vypsána. Vměstnat všech 32 dílčích závodů na každý ze 14 dílčích mítinků totiž dost dobře nejde a z mnoha důvodů je to i nežádoucí. Na druhou stranu není žádným tajemstvím, že některé disciplíny jsou obecně nebo i lokálně považovány za atraktivnější než jiné. A tak se museli organizátoři dohodnout k co největší spokojenosti všech zúčastněných. Výsledek byl zveřejněn dnes (pondělí).

Pro českého fanouška tak nabyly zvláštního významu třeba mítinky v Dauhá (14.5.), Římě (10.6.), Eugene (3.7.), Gatesheadu (10.7.), Monaku (22.7.), Londýně (13.-14.8.) a Curychu (19.8.), neboť právě ty budou mít v programu ženský oštěp, kde by se měla ucházet o prvenství česká atletka roku Barbora Špotáková. Velmi podobný program je připraven i pro Petra Svobodu, který v národní anketě skončil v druhý. Překážkáři jen místo v Dauhá začnou seriál v Šanghaji (23.5.) a na rozdíl od oštěpařek nezamíří do Gatesheadu, ale o necelý týden později do Paříže. A kam se vydá Jaroslav Bába, v očích hlasujících třetí nejlepší atlet uplynulé domácí sezony?  Výškařům se skýtají možnosti v Šanghaji, New Yorku (12.6.), Lausanne (8.7.), Gatesheadu, Monaku, Londýně a Curychu.  

Speciální pozornost pak budou jistě poutat souboje nejlepších sprinterů planety. Šance vidět Usaina Bolta není apriori vyloučena na žádném z mítinků, neboť kde nemají v programu mužskou stovku, je zařazena dvojnásobná trať. Pravý boj o největší hvězdu tím však teprve začíná, neboť Jamajčan plánuje v rámci Diamantové ligy všehovšudy sedm startů na obou tratích dohromady. Ti méně šťastné (a movité) by pak měla ukonejšit účast „alespoň“ některého z korunních princů královské disciplíny – Asafy Powella či Tysona Gaye. I ti, stejně jako ostatní největší star atletiky, se totiž novému seriálu upsali.  

Kompletní přehled zastoupení disciplín na mítincích DL zde.

Kompletní přehled složení jednotlivých mítinků zde.

Diamantová liga je nástupkyní Golden League. Na rozdíl od minulého modelu však v ní nebudou vybírány preferované disciplíny, v nichž se soutěžilo o celkový jackpot, ale šanci na odměnu má nově každý (tedy skoro – vícebojaři, chodci a nově kladiváři budou mít vlastní soutěže). Atleti budou v rámci Diamantové ligy sbírat body za umístění. Každá disciplína bude mít v programu Diamantové ligy šest standardních závodů, poslední dva mítinky (letos v Curychu a Bruselu) jsou považovány za „finálové“ a ve hře je u nich dvojnásobný počet bodů. Nejúspěšnější sběratel bodových zisků z každé disciplíny si vedle standardního prize money odnese bonus v podobě diamantu.

Adam Pražák

Vytisknout