přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Diamantová liga nahradí Zlatou

Avizovaná proměna nejprestižnějšího atletického seriálu chystaná napřesrok dostává jasnější kontury. Kromě nového názvu postupně krystalizuje také tucet zařazených mítinků nebo způsob vyhodnocení ligy.

Šanci na diamant mají všichni
Nejzásadnější změnou kromě zdvojnásobení počtu mítinků na dvanáct je zahrnutí všech disciplín do seriálu oproti dřívějším několika vybraným. 32 atletických disciplín bude rozvrstveno do dvojic mítinků. Neboli každý mítink bude mít 16 disciplín a jeho protějšek do páru zase jiných 16, čili každá disciplína by se měl objevit na šesti mítincích. To vše tedy tak, aby na závěr bylo možné určit celkového vítěze napříč v každé disciplíně, jenž obdrží hlavní cenu, čtyřkarátový diamant v hodnotě zhruba 80 tisíc USD. Také každý diamantový závod bude štědře dotován, v každém bude rozděleno 26 000 amerických dolarů, každý mítink tedy přispěje na konta atletů 416 000 USD.

Kdo mezi vyvolené?
Otazník samozřejmě visel nad tím, které mítinky budou ty vyvolené. Cílem bylo dostat také akce ze seriálu na jiné kontinenty než do Evropy. V aktuální „sestavě“ tak figuruje i USA a Čína, mítink v Dohá je zatím mezi trojicí těch, která čeká na případné zařazení. Paradoxně však vzniká situace, kdy po dvou mítincích pořádají ve Velké Británii, Švýcarsku a USA. Mezi náhradníky jsou kromě zmíněné nynější Super Grand Prix v Kataru také dva mítinky původní Zlaté ligy Berlín a Řím. Kromě listiny akcí, které bude Diamantová liga obsahovat, zůstává zatím nedořešena otázka bodování a následné účasti na Světovém atletickém finále v Rabatu.

Atletika do celého světa
„Mám radost, že IAAF v těsné spolupráci s řediteli mítinků přichází s novým profesionálním okruhem, který nabídne snadno srozumitelnou sérii mítinků, které přinesou zábavu světové úrovně, a také nabídnou maximální množství příležitostí k soutěžení pro maximální počet atletů v různých disciplínách,“ prohlásil prezident IAAF Lamine Diack. Podle Diacka má seriál, který bude obepínat velké světové akce, posloužit k další propagaci a rozvoji atletiky na celém světě.

Další podrobnosti najdete zde, Diamantové lize se budeme také věnovat v některém z nejbližších Témat týdne.

Předpokládaná dvanáctka a tři náhradníci:
Aviva London Grand Prix
Aviva British Grand Prix
Athletissima Lausanne
Bislett Games Oslo
DN Galan Stockholm
Herculis Monaco
Meeting Areva Paris St-Denis
Memorial Van Damme Brussels
Prefontaine Classic Eugene
Reebok Grand Prix New York
China Golden Grand Prix
Weltklasse Zurich
---------------------------------------------
DKB ISTAF Berlin *
Golden Gala Rome *
Qatar Athletics Super Grand Prix in Doha *

* smluvní vztah ještě není vyjasněn.

Michal Procházka

Vytisknout