přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. srpna 2010, 23:00

Diamantová horečka skončila

Mítinkem v Bruselu se uzavřel premiérový ročník štědře dotovaného seriálu. Jediným českým zástupcem v závěrečném dílu boje o diamanty byl oštěpař Petr Frydrych, který obsadil osmou příčku.

Svěřenec Jana Železného mohl před závody pomýšlet na konečné třetí místo v celkovém účtování, dnešní výsledek jej však o tuto naději připravil. Frydrych hodil 77.29 m, o 5 metrů a 10 cm než Němec De Zordo, který jej o „medailové“ umístění připravil. Svoji letošní suverenitu pak potvrdil Nor Thorkildsen, který předvedl výkon jen 12 cm pod 90metrovou hranici a hodnocení své disciplíny vyhrál s drtivou převahou, když ze sedmi závodů seriálu nevyhrál jediný. Počátkem srpna ve Stockholmu skončil druhý.


Všechny trofeje už našly své majitele, foto: www.graf.cz

Největší pozornost však poutala stovka mužů, kde Američan Gay vyhlašoval útok na osobní rekord, tedy na čas lepší 9.69 s. Tak skvělé to nakonec nebylo, v téměř bezvětří byl o desetinu pomalejší. I tak je však výkon 9.79 jen o setinu horší jeho 14 dní starého maxima roku a jen 2 setiny za rekordem mítinku Usaina Bolta. V Bruselu mu zdatně sekundoval další z Jamajčanů, Carter, který se vytáhl k vynikajícímu osobáku 9.85. Výrazně pod deset vteřin (9.91) se dostal i jeho krajan Blake.

Další sledovanou disciplínou byla osmistovka, a to jak v mužském, tak v ženském podání. Mezi půlkaři stvrdil svoji vládu Rudisha z Keni, který obstál i v konkurenci svého vyzyvatele Kaki Khamise ze Súdánu.  Byl z toho kvalitní, nicméně nikoliv dechberoucí čas 1:43.50. Mezi ženami se pak čekalo, jak si s nejlepšími soupeřkami poradí Jihoafričanka Semenyaová, která nedávno začala závodit po ukončení kauzy, v níž se spekulovalo o jejím pohlaví. Devatenáctiletá mistryně světa z Berlína znovu pokořila dvouminutovou hranici a obsadila nakonec třetí místo za Keňankou Jekposgeiovou, která vyhrála i celý seriál, a mistryní Evropy Savinovou z Ruska.

Punc nejvyšší kvality měla koulařská soutěž, především pak šestý pokus Američana Hoffy. Mistr světa z Ósaky v něm předvedl rekord mítinku 22.16 a připravil tak porážku jinak zcela suverénnímu krajanovi Cantwellovi, který zůstal o půlmetr za ním. Na dvoustovce žen pak stylově vítězstvím dotáhla obdivuhodný double další z Američanek Felixová, která tak přidala další diamantovou trofej do sbírky k té, co měla už od minulého týdne za nejlepší skoré v běhu na 400 m. Neporažena prošla seriálem chorvatská výškařka Vlašičová, která navíc v Bruselu potvrdila svůj dvoumetrový standard. 

Urputně se o diamant bojovalo např. v mužském trojskoku, kde si halový světový rekordman Tamgho vysloužil prvenství v závodě i celém seriálu až svým posledním skokem v soutěži. Dramatické rozluštění měly i ženské překážky, trofej díky vítězství ve skvělém času 12.54 potěžkala Kanaďanka Lopes-Schliepová.  

Doplňkovou disciplínou byl pohár zemí EU v běhu na 100 m, kterého se za Česko zúčastnil Libor Žilka. Po výkonu 10.70 v rozběhu se však do finále neprobojoval. V něm byl nejlepší Brit Devonish, jemuž změřili čas 10.19.

Prohlédněte si FOTOGALERII na www.graf.cz

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout