přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2011, 12:24

Diack dál povede IAAF, minimálně do roku 2015

Dosavadní šéf světové asociace byl na Kongresu v Tegu zvolen do čela na další čtyři roky. S kandidaturou na pokladníka neuspěl Karel Pilný.

Znovuzvolený prezident Lamine Diack byl jediným kandidátem, od delegátů obdržel 169 hlasů ze 198 možných. 78letý Senegalec a někdejší dálkař vede Světovou asociaci atletických federací již od listopadu 1999. Jeho očekávání nástupci, Sebestian Coe či Sergej Bubka, se o předsednickou funkci nehodlají ucházet dříve než na příštím volebním kongresu, který se uskuteční v roce mistrovství světa v Pekingu 2015.

Oba však obhajovali své viceprezidentské posty: vyšší podporu získal šéf organizačního výboru Londýna 2012 Coe, jenž získal 169 hlasů, Bubka, jenž mimo jiné vede olympijský výbor Ukrajiny, dostal o deset méně. Staronovou čtveřici Diackových zástupců doplňují Robert Hersh a Dahlan Jumaan Al-Hamad, kteří dostali vyšší podporu než Bubka i Coe, Američan od delegátů obdržel 175 lístků, Katařan 171. Neuspěla Kanaďanka Abby Hoffmannová s 122 hlasy, která se posléze stala řadovou členkou Rady IAAF.

Volba čestného pokladníka byla zajímavá i z českého pohledu, Karel Pilný však mezi trojicí kandidátů obdržel 46 hlasů z 200 platných. To nestačilo ani na postup do druhého kola, kam prošli Valentin Balachničev a José Maria Odriozola s podporou 80 a 74 delegátů. Hlasující pro Pilného se opticky takřka rovnoměrně rozdělili mezi oba adepty, a tak byl zvolen ruský funkcionář, jenž obdržel 100 lístků proti 93 pro španělského kandidáta. Balachničev střídá v této pozici Jean Poczobuta, jenž byl členem rady IAAF od roku 1995, pozici pokladníka pak zastával od 2003.

Do Rady IAAF bylo dále zvoleno:

Šest ženských zástupkyň, nejvíce hlasů (156) mezi nimi získala Italka Ricardiová, následovaly Nizozemka Barlagová (151), Maročanka El Moutawakelová (148), již zmíněná Kanaďanka Hoffmanová (142), Davis-Thompsonová z Baham (132) a jen o osm lístků prošla i Polka Szewińská (108), bývalou světovou rekordmanku na 100, 200 i 400 metrů mohli vidět diváci při jubilejní Zlaté tretře.
Pět šéfů komisí: ženská – Claire Chehabová z Libérie, soutěžní – Portugalec Jorge Salcedo, pro chůzi – Ital Mauritio Damilano, pro kros – Keňan David S. Okeyo, veteránů – Mexičan Cesar Moreno Bravo.

Již v předešlých dnech byl oznámeno, že Pierre Weiss letos končí po dvaceti letech ve funkci generálního sekretáře, předtím byl do roku 2006 na pozici generálního ředitele. Střídá jej jiný francouz, Essar Gabriel, jenž bude členem Rady, stejně jako jím byl krajan Weiss.

Michal Procházka

Vytisknout