Deštivý Stockholm českým oštěpařům nesvědčil

čtvrtek 16. června 2016
Nejprestižnější atletický seriál pokračoval mítinkem ve švédské metropoli, kde startovalo i duo našich oštěpařů Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý.

Svěřencům trenéra Jana Železného se však příliš nedařilo. Vítězslav Veselý obsadil ve svém druhém letošním závodě šesté místo za 79.11 a jeho tréninkový parťák Jakub Vadlejch byl osmý, když hodil nejdále 78.16. O vedoucí pozice se však bojovalo až za pětaosmdesátimetrovou hranici. Nejdelší pokus soutěže hodil Egypťan Ihab Abdelrahman, když se jeho oštěp zapíchl na rovných 86 metrech. Mohutně na něj dorážel nakonec druhý Němec Thomas Röhler (85.89). Stoupající formu prokázal dnes třetí Keňan Julius Yego (83.09).

Naprosto suverénní běžecké vystoupení předvedla v závodě na 3000 metrů překážek žen mladá Bahrajnka Ruth Jebetová, když zaběhla nový rekord mítinku 9:08.37 a druhé Keňance Beatice Chepkoechové nadělila propastných čtrnáct vteřin (9:22.56). Z překvapivého třetího místa se radovala v novém osobním rekordu 9:23.19 Australanka Genevieve Lacazová.

V chladném a deštivém počasí si naprosto s přehledem doskákal pro deset bodů v trojskoku Američan Christian Taylor. Jeho nejdelší pokus měl hodnotu 17.59. Druhý Troy Doris z Guyany zaostal za favorizovaným Taylorem téměř o metr (16.70).

Vedení v průběžném pořadí Diamantové ligy si pojistila dnešním triumfem Srbka Ivana Španovičová, která dolétla na 690 centimetrů. V závěru ji ohrozila Američanka Britney Reesová, která předvedla v šestém pokusu 688 centimetrů. Třetí skončila další zástupkyně Spojených států Tianna Bartolettová (668).

Svůj letošní čtvrtý triumf v řadě v rámci diamantového seriálu si připsala Chorvatka Sandra Perkovičová. Ta v páté sérii poslala svůj disk do vzdálenosti 68.32. Nejlepší výkon sezóny si vylepšila druhá Francouzka Mélina Robert-Michonová (64.96). Třetí byla Kubánka Denia Caballerová (63.85).

Jen jediný koulař se dokázal dostat přes jednadvacet metrů. Byl jím Novozélanďan Tom Walsh, který vrhnul 21.13 a připsal si tak své letošní premiérové vítězství v Diamantové lize. Druhý byl tentokrát Polák Michal Haratyk za 20.54 a na pomyslné stupně vítězů se vtěsnal ještě třetí Kanaďan Tim Nedow (20.44).

Deštivé a chladné počasí rozhodně nesvědčilo časům čtvrtkařů překážkářů. Jako první proběhl cílem Portoričan Javier Culson za 49.43. Druhé místo těsně uhájil Američan Kerron Clement (49.87). Jen o dvě setiny za ním finišoval Polák Patryk Dobek (49.89).

Ani posedmé za sebou nenašla v této sezóně přemožitelku Američanka Kendra Harrisonová na stovce překážek, když dokázala opanovat i závod ve Stockholmu, tentokrát v čase 12.66 a porazila krajanky Niu Aliovou (12.85) i Queen Harrisonovou (12.87).

Opravdu pevné nervy ukázal francouzský tyčkařský fenomén Renaud Lavillenie. Stejně jako v minulém závodě v Oslu se zachraňoval na své základní výšce až na třetí pokus. Nakonec však krizovou situací opět zvládnul a vyhrál ve výkonu 573 centimetrů před Kanaďanem Shawnem Barberem (565) a Lotyšem Mareksem Arentsem (550).

V závodě na 5000 metrů se rozhodovalo o vítězi až v cílové rovince. Při náběhu do posledního okruhu vedl Etiopan Yomif Kejelcha, ovšem v závěrečných metrech ho přespurtoval jeho krajan a specialista na silniční závody Ibrahim Jeilan, který si tak doběhl v novém osobním rekordu 13:03.22 pro první místo. Kejelcha skončil druhý (13:03.66), třetí byl Muktar Edris (13:05.54). Hned prvních šest míst obsadili Etiopané.

Strhující finiš byl k vidění na půlce mužů. Většinu závodu odtáhl David Rudisha, kterému však vzápětí scházely síly v cílové rovince a skončil nakonec čtvrtý. Naopak nejrychlejší závěr měl jeho krajan Ferguson Rotich, jenž vyhrál časem 1:45.07, o šestnáct setin před Francouzem Pierrem Ambroise-Bossem (1:45.23), třetí doběhl Polák Adam Kszczot (1:45.41).

Trochu překvapivou vítězku měla patnáctistovka žen. Nejvíce sil ve finiši měla Polka Angelika Cichocká, která zvítězila za 4:03.25. Domácí publikum potěšila druhým místem Meraf Bahtaová (4:04.37), když o tisíciny porazila Etiopanku Gudaf Tsegayovou.

Na dvoustovce žen ukořistila vítězství Britka Dina Asher-Smithová v čase 22.72. Druhá dosprintovala Jamajčanka Simone Faceyová (22.81). Nový osobní rekord 22.88 vynesl třetí příčku další Britce Desiree Henryové.

Na nejkratším sprintu mužů byl nejrychlejší Turek Jak Ali Harvey, který proběhl rovinku po opakoveném startu za 10.18. Šest bodů za druhé místo si odvezl Youssef Ben Meite z Pobřeží Slonoviny (10.25) a třetí byl Daniel Bailey (10.31).

Ve výškařském sektoru kralovala zkušená Španělka Ruth Beitiaová, která si i v nepříznivém počasí vylepšila svůj nejlepší sezónní výkon na 193 centimetrů. Druhé místo si vyskákala Italka Alessia Trostová (190), stejný výkon, ale horší zápis měla třetí Kamila Ličwinková z Polska.

Petr Jelínek, foto: E. Erben