přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Desítka nominovaných v anketě Atlet roku je již známa

V sobotu 20. listopadu se v pražském hotelu Ambassador uskuteční vyhlašování nejlepších atletů České republiky za rok 2004.

Do hlasování o nejlepšího atleta roku zasáhlo téměř 90 odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů. Letos počtvrté za sebou uvidí příznivci české atletiky slavnostní vyhlášení ankety na televizní obrazovce.

V přímém přenosu České televize, který bude odvysílán 20. listopadu od 20 hodin na ČT 1, bude vyhlášena nejlepší desítka atletů, junior, objev a trenér roku.  Do desítky nominovaných v letošním ročníku se dostali tito atleti – v abecedním pořádku: výškař Jaroslav Bába, oštěpařka Nikola Brejchová, diskařka Věra Cechlová–Pospíšilová, diskař Libor Malina, tyčkař Adam Ptáček, běžkyně Anna Pichrtová, vícebojař Roman Šebrle, dálkařka Denisa Ščerbová, výškař Svatoslav Ton a oštěpař Jan Železný.

Teprve dvacetiletý výškař Jaroslav Bába měl letos stejně jako v roce loňském skvělou sezonu. Vytvořil si osobní rekord v hale i venku, když překonal hranici 2.34 metru. Na halovém světovém šampionátu v Budapešti získal bronzovou medaili a pilně se připravoval na své první vystoupení na olympijských hrách. V Aténách celému světu předvedl, že závodit opravdu umí. Svěřenec trenéra Aleše Dudy vybojoval fantastickým výkonem 2.34 metru olympijský bronz.

Do světa velké atletiky se letos po přestávce způsobené vleklými zdravotními problémy triumfálně vrátila oštěpařka Nikola Brejchová. Nejprve s přehledem splnila limit do Atén. Před odjezdem prohlašovala, že ji bude stačit, pokud zlepší své umístění z poslední olympiády. To se třicetileté oštěpařce podařilo. Skončila na skvělém čtvrtém místě, pouhých šest centimetrů chybělo Nikole k bronzu. Ve Světovém atletickém finále v Monaku skončila na stříbrné pozici.

Diskařka Věra Cechlová–Pospíšilová hrála opět letos ve světových tabulkách důležitou roli. Ovšem podobně jako na loňském mistrovství světa v Paříži i letos na olympiádě v Aténách chybělo pětadvacetileté svěřenkyni trenéra Josefa Šilhavého kousek štěstí. Devět centimetrů ji dělilo od medailové radosti, nakonec si Věra z Atén odvezla nepopulární bramborovou medaili. Chuť si spravila ve Světovém atletickém finále, kde porazila medailistky z olympiády a výkonem 65.86 metru zvítězila.

Rok 2004 byl úspěšným také pro diskaře Libora Malinu. Na olympiádě v Aténách obsadil konečné desáté místo. Atény pro něj byly osobním zadostiučiněním, neboť právě na olympijských hrách se jednatřicetiletému vrhači pražského Olympu podařilo poprvé na velké akci překonat nástrahy kvalifikace a startovat v širším finále.

Tyčkař Adam Ptáček byl úspěšný především v halové sezoně. Z halového mistrovství světa si svěřenec Boleslava Patery odvezl stříbrnou medaili. Na olympiádě v Aténách ovšem tyčkaře Dukly Praha provázela smůla, když kvůli zranění nemohl závod dokončit.

Česká vrchařská jednička Anna Pichrtová letos vybojovala zlatou medaili na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, velmi dobré vystoupení předvedla ale i v Aténách, když na maratonské trati obsadila osmadvacátou pozici. Ke konci sezony ještě dokázala vybojovat druhé místo na neoficiálním mistrovství světa v běhu do vrchu.

Vícebojař Roman Šebrle letos do své sbírky medailí přidal tu nejcennější – zlatou z olympiády. Na své konto si tak v roce 2004 připsal titul olympijského vítěze, halového mistra světa z Budapešti a evropský rekord v halovém sedmiboji. Zároveň dokázal zvítězit v desetibojařské Grand Prix, vyhrál totiž jak sedmiboj v Tallinu, tak desetiboj v Goetzisu a Talence.  

Mladičká dálkařka Denisa Ščerbová se letos předvedla i v seniorské atletice. Závodnice SSK Vítkovice poprvé okusila start na halovém mistrovství světa v Budapešti, kde skončila v kvalifikaci. V létě byla úspěšná na juniorském mistrovství světa, odkud si odvezla zlato. Po boku svého přítele Jaroslava Báby odcestovala i na olympijské hry do Atén. Cenné zkušenosti z dálkařského sektoru jistě ještě ve své kariéře zúročí. V Aténách skončila v kvalifikaci.

Po zdravotních problémech v minulých letech se v roce 2004 na atletické scéně opět objevilo jméno výškaře Svatoslava Tona. Vytvořil si letos osobní maximum 2.33 metru, splnil limit na olympiádu a v Aténách vybojoval skvělé osmé místo.

Desítku nominovaných uzavírá stálice atletické scény oštěpař Jan Železný. Do olympiády v Aténách vkládal naděje na zisk další medaile, nakonec si přivezl deváté místo. Ve Světovém atletickém finále skončil třetí.

Jakou příčku obsadili jednotliví atleti v desítce, se dozvíte v sobotu 20. listopadu, v přímém přenosu České televize od 20 hodin na ČT 1.

Více informací o vyhlašování Atleta roku 2004 naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Karolína Farská

Vytisknout

Související články