přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Desítka nejlepších atletů již tuto sobotu!

V sobotu 19. listopadu se v pražském hotelu Ambassador-Zlatá husa uskuteční vyhlašování nejlepších atletů České republiky za rok 2005.

Do hlasování o nejlepšího atleta roku zasáhlo sto odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů. Kromě nejlepšího atleta bude vyhlášen také junior, objev a trenér roku. V přímém přenosu České televize, který bude odvysílán 19. listopadu od 20 hodin na ČT 1, bude vyhlášen Atlet roku, který vzejde z následující desítky nominovaných (v abecedním pořádku): Jaroslav Bába, Věra Cechlová Pospíšilová, Barbora Dibelková, Tomáš Dvořák, Pavla Hamáčková, Zuzana Hejnová, Iva Straková, Roman Šebrle, Barbora Špotáková a Svatoslav Ton.

Výškař Jaroslav Bába podával celou sezonu vynikající výkony a v průběžných tabulkách IAAF mu patří čtvrtá pozice. Na dvou letošních vrcholných soutěžích však zůstal těsně za medailovými stupni. Na halovém ME obsadil čtvrté místo a na MS v Helsinkách skončil pátý. Na mistrovství Evropy kategorie do 22 let získal zlatou medaili. V halové sezoně překonal letitý český rekord Jána Zvary z roku 1987 o 1 centimetr výkonem 237 centimetrů.

Diskařka Věra Cechlová Pospíšilová se letos konečně dočkala opravdu „velké“ medaile. Z helsinského světového šampionátu si přivezla velmi cennou bronzovou medaili hodem 63.19 metrů. Věra drží 1. příčku letošních světových tabulek IAAF hodem 66.81 metrů, kterého dosáhla na Memoriálu Josefa Odložila v Praze.

Mladá chodkyně na 20 km Barbora Dibelková v uplynulé sezoně příjemně překvapila. Studentka medicíny vstoupila mezi atletickou špičku ziskem bronzu na mistrovství Evropy do 22 let a v náročném závodě v Helsinkách jí k medaili chyběl jen kousek pověstného štěstí. Přesto pro ni Helsinky znamenaly nenahraditelné zkušenosti a výborné páté místo, které zároveň znamenalo nový český rekord.

Bývalý držitel světového rekordu v desetiboji Tomáš Dvořák po delších zdravotních problémech opět zazářil. Zkušený atlet startoval na MS již posedmé, a nebýt neoblíbené tyče, mohl pomýšlet na lepší umístění, než na konečné osmé místo.

Tyčkařka Pavla Hamáčková patří k  oporám české reprezentace. Závodnice Dukly Praha se na halovém mistrovství Evropy umístila na šestém místě a na světovém šampionátu vybojovala pro českou výpravu cenný bronz.

Mladičká překážkářka Zuzana Hejnová je již tři roky postrachem svých evropských i světových soupeřek. Na trati 400 m překážek na mistrovství Evropy do 19 let získala zlato v národním rekordu 55.89 a úspěšně si vedla i při svém premiérovém vystoupení mezi seniory. Na MS v Helsinkách postoupila v konkurenci světové špičky do semifinále.

Sympatická Iva Straková převzala roli české výškařské jedničky. V nesmírně vyrovnané konkurenci se probojovala do finále obou velkých soutěží roku. Na halovém mistrovství Evropy v Madridu skončila sedmá a v Helsinkách jedenáctá.

Desetibojař Roman Šebrle obhájil na mistrovství světa stříbrnou medaili. Letos se radoval také z titulu evropského šampióna v sedmiboji. Roman Šebrle je trojnásobný vítěz ankety Atlet roku z let 2002 až 2004.

Oštěpařka Barbora Špotáková prožila úspěšný rok. Do nejlepší formy se dostala až na sklonku sezony, kdy vylepšila osobní rekord na 65.74 metrů. To ji zařadilo na páté místo světových tabulek a jen pár centimetrů scházelo k novému českému rekordu. Z Helsinek se vrátila zklamaná po těsném vyřazení v kvalifikaci, ale náladu jí zvedlo vítězství na Světové univerziádě.

Svatoslav Ton je zkušeným výškařem. V  halové sezoně se na mistrovství Evropy propracoval do finále a vytvořil si nový osobní rekord 233 centimetrů. Na MS v Helsinkách sice zůstal „jen“ v kvalifikaci, ale z prestižního mítinku Zlaté ligy Weltklasse v Curychu si odnesl parádní vítězství.

Jaké příčky jednotliví atleti obsadili, se dozvíte v sobotu 19. listopadu, v přímém přenosu České televize od 20 hodin na ČT 1.

Tomáš Klement, David Klempíř

Vytisknout