přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Desetibojaři na hranici první desítky, Mazáč nedokončil

Dopolední program je vyhrazen pokračování soutěže desetibojařů s trojicí Čechů, z překážkářů se představil jen Mazáč, neboť Ogrodníkové zrušili rozběhy.

Vícebojaři po solidních překážkách, spíše průměrném disku a rozporuplné tyči okupují 7., 9. a 11. pozici v pořadí Pašiak, Helcelet, Hedvičák, ne příliš milé překvapení potkalo skončivšího adepta finále, překážkáře Mazáče. Jeho kolegyně Ogrodníková se představí rovnou v odpoledním semifinále.

Kvalifikace českých reprezentantů
Malou tragédií skončily ambice Martina Mazáče. Národní juniorský rekordman na 110 m překážek si brousil zuby na finále, neřkuli na některý z cenných kovů. Cesta svěřence Luďka Svobody však skončila hned v rozběhu, po čtvrté překážce zřejmě špatně došlápl, zavrávoral a pátou proletěl spodem. „Nevím, co se to stalo,“ soukal ze sebe zdrcený Mazáč a sháněl se po východu ze stadionu. „Ještě nikdy se mi nestalo, že bych nedoběhl,“ nevěřil.

Desetiboj po jednotlivých disciplínách
Do druhého dne vstoupilo české trio dobře. Nejlepší byl na 110 m př. z našich Helcelet, který i přes protivítr 0.9 dosáhl na vícebojařský osobák 14.46, což je i 2 setiny za jeho absolutním maximem. Hedvičák přetlačoval dokonce dvoumetrový vítr, přesto se i jemu povedlo vylepšit nejlepší desetibojařský čas (absolutní OR je 14.28). Pašiak měl jako jediný vítr v zádech (1.5 m/s) a využil to ke svému druhému nejrychlejšímu času vůbec 15.12. V čele má stále skoro stobodový náskok Belgičan Van Der Plaetsen, na druhou příčku se vyšvihl vítěz překážek (14.12) Švéd Olson. Hedvičák si udržel pátou pozici, Helcelet se posunul o jednu příčku vpřed na 10., Pašiak poklesl o tři místa na 12.

Nejlépe si v diskařském kruhu vedl z českých desetibojařů Pašiak, jeho rovných 39 metrů je jeho nejlepší letošní výkon, jen 1.14 za vícebojařským osobákem. O dva decimetry méně hodil Helcelet, i on zaostal 114 cm za maximem v desetiboji. Pašiak i Helcelet si nejdelší pokusy připsali po křížku v první sério. Hedvičák po prvním slabém pokusu v druhém zabral a už to bylo blízko vícebojařskému osobáku. Nakonec přidal v třetí sérii ještě 3 cm a zapsal si 33.56. Vedení nadále drží Van Der Plaetsen, ale Brit Gardiner ztrácí už zase pouhé dva body, nedaleko jsou také třetí Švéd Olson a Němec Kazmirek. Češi se nyní srovnali od deváté pozice v pořadí Helcelet, Hedvičák, Pašiak. I posledně jmenovaný ztrácí na pátou příčku stále velmi hratelných 99 bodů. Vítěz disku Rus Svirdov (46.65) je až 16.

V tyči podle očekávání skočil nejvýše z našich Pašiak, 470 cm je však pod jeho možnosti. Na svůj první pokus na 450 čekal ve vedru skoro dvě hodiny, zvládl ji napodruhé, pak ještě 470 napoprvé, ale 480 bylo pro něj konečnou.  Helcelet i Hedvičák překonali 420, více důvodů ke spokojenosti má určitě prvně jmenovaný, pro nějž je to o decimetr vylepšený absolutní osobní rekord. Hedvičák naopak zaostal i za svým vícebojařským maximem, o 20 cm. Disciplínu vyhrál Švéd Olson se 490 cm, který tím poskočil do čela.

"Dopolední" program se nejlépe vydařil Švédu Olsonovi, který se zejména tyčí posunul až do průběžného vedení. Druhý je Van Der Plaetsen, třetí Gardiner, mezi nimi je rozdíl výrazně menší než odstup vedoucího závodníka.

Páteční výsledky 

Michal Procházka

Vytisknout