přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2005, 18:18

Desetibojař Dvořák bude vlajkonošem

Desetibojař Dvořák ponese zítra na slavnostním zahájení 10. mistrovství světa v atletice českou vlajku.

Jako první člen české výpravy odletěl v neděli 31. července do finské metropole desetibojař Tomáš Dvořák. V prvních dnech se ubytoval u svého přítele, vícebojařského trenéra Miky Järvinena. "Rozumíme si, Mika mi hodně pomohl při Evropském poháru, když jsem bojoval o limit na světový šampionát. Je to manžel naší bývalé vícebojařky Katky Nekolné," uvedl bývalý trojnásobný mistr světa.

Finský vícebojařský trenér bude poradcem Dvořáka i na světovém šampionátu, jeho kouč Luděk Svoboda zůstal v Praze a připravuje se se Standou Sajdokem na univerziádu. "S trenérem jsme se takhle dohodli a nevidím v tom žádný problém," řekl závodník Dukly Praha.

Dvořák se z českých atletů ubytoval ve vesnici mistrovství světa jako první již druhého srpna. "Ubytování mně přijde adekvátní, člověk má svou postel, toaletu, má si kam dát věci, takže co víc chtít? Navíc není třeba pořád sedět na pokoji, je tady ve vesnici dost míst, kam se dá chodit. Například do jídelny, kde skvěle vařej," smál se Dvořák známý svou oblibou ve vaření. "Člověk, který se soustředí na závod, moc nezkoumá, co má kolem sebe na pokoji."

Proměnlivé počasí nekvituje s nadšením. "To počasí mě vystrašilo v úterý na závodech, ale s tím člověk nic neudělá, závodit se musí ve všem. V úterý jsem si udělal něco s kotníkem, ale naštěstí to nakonec byl jenom nějaký posun kůstek, už je to v pořádku."

Desetiboj je na světovém šampionátu na pořadu až příští úterý. "Jako favorit do závodu pochopitelně nenastupuju, jsem realista tělem i duší a beru to tak, jak to je. Jinak to ani nejde. Ne, že bych se připravoval na to, že to bude pořád horší, ale znám svý možnosti a možnosti svých soupeřů. Myslím, že kdybych odešel "na vrcholu", okradl bych se o spoustu okamžiků. Atletiku dělám pro to, že mě to baví! Mistrovství světa má pro mě příjemnou atmosféru, nedělám si hlavu z toho, že někdo říká - ´co tam ten Dvořák dělá´".

Držet palce bývalému trojnásobnému mistru světa Tomáši Dvořákovi a světovému rekordmanovi Romanu Šebrlemu při jejich boji o co nejlepší umístění mezi světovými desetibojaři můžete v úterý 9. a ve středu 10. srpna. 

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout