přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2004, 14:38

Denisa Ščerbová se do finále těsně neprobojovala

Druhý nejdelší skok v kariéře předvedla na 10. mistrovství světa v Budapešti dálkařka Denisa Ščerbová.

Sedmnáctiletá závodnice nastoupila v první kvalifikační skupině a hned v první sérii dolétla na 6.50 m. V dalších dvou pokusech (6.15 a 6.38) už nepřidala a ve startovním poli 11 závodnic skončila pátá. Musela tak čekat na výsledky druhé skupiny, ve které se představilo 10 dálkařek. „Teď to budou nervy, budu sledovat druhou skupinu, která má být lepší,“ uvedla Ščerbová krátce po svém vystoupení na dosud nejvýznamnější atletické akci v kariéře. „Nervózní jsem ani nebyla, jen trochu ráno. Když začaly závody, už jsem byla v pohodě. Je to divné, ale nějak jsem se dnes nedokázala vyhecovat, neměla jsem tolik energie. Cítila jsem, jako by už sezona na mě byla příliš dlouhá,“ prohlásila vítkovická závodnice.

„I když nepostoupím, určitě mi ten závod něco dal. Teprve podruhé v životě jsem si vyzkoušela tenhle tvrdý povrch. Musela jsem si nabíhat jinak, než jsem zvyklá,“ shrnula závod ještě před zahájením druhé kvalifikační skupiny. Limit pro jistý postup do nedělního finále dálkařek měl hodnotu 6.62 m, tedy 1 centimetr nad osobním maximem české reprezentantky. „Taky jsem ráda, že jsem porazila Němku Krauelovou, která je stejně jako já ještě juniorka. Mám taky cenný skalp Niki Xantou,“ usmála se Ščerbová.

Ve druhé skupině nastoupila mistryně světa v obou vícebojích loňské sezony Carolina Klüftová, která jako vynikající dálkařka paradoxně udržovala Denisu Ščerbovou v naději na postup do finálové osmičky. Švédka totiž dvakrát přešlápla a během dvou sérií překonaly výkon české závodnice tři dálkařky, Ščerbová tak figurovala na postupové osmé příčce. Třetím pokusem však Kluftová s nedošlapem dolétla na 6.73 m a Denisu odsunula na devátou pozici. Nakonec se před českou reprezentantku dostaly ještě Pilatouová a Antonová, a tak Ščerbová při své premiéře na seniorském mistrovství světa skončila jedenáctá. Od postupu do finále ji dělily 4 centimetry.

Tomáš Klement

Vytisknout