přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Denisa Ščerbová doskočila do finále

Česká dálkařka prošla na HME kvalifikací výkonem 653 cm.

Juniorské mistryni světa i Evropy vyšel nejlépe hned úvodní skok, při němž jí chybělo jen 7 cm do překonání kvalifikačního limitu. A přestože další pokusy nebyly zdaleka tak úspěšné, výkon 653 cm na postup do finále stačil. " To bylo hrozné, jako čekání na smrt," řekla dvacetiletá talentovaná atletka novinářům. "Po tom prvním skoku už jsem se jen modlila, nevěděla jsem, co mám dělat. Počítala jsem, kdo ještě skáče, jestli to bude stačit. Nakonec jsem si strašně oddychla," líčila dálkařka, která na vrcholné soutěži mezi seniory bude ve finále poprvé.
    Podobně se prý ještě nikdy nenervovala. "Bylo to něco hrozného," uvedla. Upozornila, že před dvěma lety stačilo na postup 641 centimetrů. "Dneska holky skákaly daleko a hodně vyrovnaně," glosovala skutečnost, že kolem osmého postupového místa se tísnilo ve dvou centimetrech pět dálkařek. 

    Sobotní finále prý bude zcela jiný závod. "Kvalifikace jsou vždy nejtěžší, finále je v pohodě, všechny budeme mít šest pokusů," prohlásila s úlevou Ščerbová. Bude se prý skákat jinak, bude zřejmě znát i únava. "Dneska jsem hodně riskovala, zítra si s tím budu moci víc hrát. Doufám, že to bude jinačí výkon, uvedla.
    V Birminghamu mohla nastoupit i do pětiboje, ale vinou svalového zranění stehna dala přednost dálce. "Nemám moc natrénováno, takže uvidím, jak na tom zítra budu po fyzické stránce a co noha," dodala Ščebová, která se dnes svým výkonem 653 cm zařadila mezi trojici dálkařek, které postupovaly z 5.-7. místa.  Jako poslední se do elitní osmičky vešla Ukrajinka Viktoria Rybalkovová, která skočila o dva centimetry než česká závodnice a měla lepší druhý skok než se stejným maximem Polka Trybanská.. Zklamáni naopak budou na Slovensku, protože i z českých atletických oválů dobře známá Jana Velďáková zůstala s 644 cm v poli poražených.  

Nejdelší skok kvalifikace (6.68) předvedla hned napoprvé favorizovaná Portugalka Naide Gomesová, jen o centimetr méně naměřili Lotyšce Inetě Radevičové, pro níž je 6.67 novým osobním rekordem.

Výsledky dálky žen naleznete zde.     

Ostatní výsledky zde.

Adam Pražák a ČTK