Den Korešové

Mistryní republiky v halovém pětiboji se v kategorii žen stala Jana Korešová, která překonala 4300 b a zařadila se na třetí místo dlouhodobých tabulek. Tituly získali i juniorka Ondraschková a v žákovském rekordu Sedlák.

Ženská kategorie měla při absenci české rekordmanky Denisy Ščerbové, která dala přednost dálkařské soutěži ve Valencii, suverénní vítězku v Janě Korešové. Třetí z nedávného mezistátního utkání v Sheffieldu zužitkovala naplno svou formu a jako pátá žena v historii překonala v hala 4300 bodů. S výkonem 4321 b se zařadila na třetí místo tabulek za již zmíněnou Ščerbovou (4632 b) a Helenu Vinařovou, na kterou jí ve statistikách chybí ještě 45 bodů.
Korešová si v soutěži utvořila osobní rekord ve čtyřech z pěti disciplín.

jízda JK
Vše začaly vynikající překážky za 8.39. „Už v Sheffieldu jsem si věřila na podobný výkon, jenže se mi nevydařil start tak jako tady. Když jsem si navíc na třetí překážce uvědomila, že bych měla rychleji zašlapovat za překážku, byl z toho takový čas, jaký byl,“ okomentovala svůj výkon Korešová.
Také ve výšce si přepisovala osobní statistiky, když skočila 172 cm. „Už trénink naznačoval, že bych mohla skákat i více. Jenže nejsem na tyto výšky zvyklá, a tak si těch 1.75 nechám třeba na příště.“
Koule je jednoznačně nejslabší disciplínou závodnice USK Praha. I tak patří výkon 10.36 m k jejímu lepšímu standardu. „Z loňska mám asi 10.80 m, letos jsem se za deset dostala poprvé. Ale chystám se s tím něco udělat. Beru víceboj vážně a vrhat se naučím. Už jsem si na kouli konečně pořídila spevciální boty, ještě v Sheffieldu jsem vrhala v teniskách,“ přiznala levačka Korešová.
dálce lehce pozměnila techniku a společně s formou a celkovým nasazením z toho bylo 632 cm. „Ze začátku jsem si moc nevěřila, protože v rozeskakování mi to subjektivně moc nelétalo, ale pak to ze mě spadlo a dálka byla super.“
Dílo bylo dokonáno závěrečnou osmistovkou, kterou pro překonání hranice 4300 bodů musela běžet pod 2:15. Zvládla to o 45 setin rychleji.
„Na výsledku se projevilo hlavně to, že jsem nebyla nemocná a absolvovala jsem výbornou běžeckou přípravu,“ shrnula hodnocení vítězka.

Tuhá bitva o bronz
Druhé místo obsadila taktéž čtyřtisícovým výkonem (4019) další z reprezentantek z Sheffieldu Eliška Klučinová závodící za Tepo Kladno. Ohromnou bitvu o bronz nakonec o dva body pro sebe získala Kateřina Konvalinková z Vítkovic, jíž pomohla především výborná dálka 599 cm. Smolná bramborová medaile zbyla i přes závěrečnou snahu na osmistovce na Alexandru Princovou z ASK Slavia Praha.

Juniorkám při neúčasti medailistek z velkých soutěží Cachové (mistryně světa do 17 let) a Ogrodníkové (bronz na MEJ) jasně vládla další ze Slezanek Lucie Ondraschková. Závodnice Sokola Opava v pětiboji nasbírala 3819 bodů, když své soupeřky předčila především na překážkách (9,05), v dálce (5.79) a na 800 m (2:26.12). Když připočteme individuální vítězství také v kouli (10.84) a druhé místo ve výšce (1.66), těžko z toho mohlo být něco jiného než jasný triumf. Více než 500 bodů za ní skončila stříbrná Jana Beranová z Olympu Praha, třetí byla se součtem 3298 b Kristýna Zimová z SG Jablonec.

Ondřej Honka si do cíle v zádech přiváží žákovského rekordmana Václava Sedláka; foto: online system

žákovské kategorii padl podle očekávání národní rekord, který vloni ustanovil Dominik Dvořák. O vítězství však byla velká bitva a prní dva v cíli dělilo pouze 27 bodů. Právě o tento počet byl nakonec lepší Václav Sedlák z AK Most, který také individuálně ovládl dálku, výšku a překážky.
Velkým konkurentem mu však byl opavský Ondřej Honka, jehož tyčkařské dovednosti převyšují všechny ostatní (3.70). Ani 202 bodů, které v této disciplíně na Sedláka stáhl, a ani Honkovo vítězství na kilometru, na prvenství nestačily. Sedlák se ho udržel a v cíli slavil. Jeho součet 4455 bodů je novým žákovským rekordem. Dřívější národní maximum překonal o více než bodů i druhý Honka. Třetí byl s odstupem Michal Stuchlík z Bohumína.

Více než polovinu své soutěže mají za sebou muži, junioři a dorostenci. V nejstarší kategorii vede mimo soutěž startující Slovák Slaven Dizdarevič, českým závodníkům zatím vévodí Antonín Vácha z Dukly Praha. Průběžnému pořadí juniorů vládne Jakub Janda ze Cvikova a mezi dorostenci se zatím nejvíce daří Janu Šimonovi z Dukly Praha.