přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Defarová zaběhla nejlepší čas všech dob na dvě míle

V americkém Bostonu se zaskvěl i Craig Mottram australským rekordem na 3000 m. Útok Tiruneš Dibabaové na světový rekord na téže trati nevyšel.

Nejlepší atletka světa za minulý rok Meseret Defarová z Etiopie už vlastní zápis do knihy rekordů na dvě míle venku. V Bostonu se rozhodla začlenit do sbírky i halovou variantu téhož. Že jí plán vyjde, bylo velmi pravděpodobné, neboť kromě zmíněného nejlepšího světového výkonu je v jejím držení i „regulérní“ halový světový rekord na trojce (8:23.72), což je trať jen o 218 m kratší.

Meseret Defarová na MS v Ósace; foto: graf.cz

Závod také držela pevně v otěžích a první kilometr absolvovala za vodičkou Marinou Muncanovou za 2:53. Poté co, Muncanová odstoupila, Defarová zrychlila a druhý kilometr jí zabral ještě o čtyři vteřiny méně času. To se jí ještě natěsno držela Novozélanďanka Kim Smithová, která s Defarovou svedla těsný souboj v Bostonu i vloni na trojce. Posléze však přeci jen začala ztrácet, a ikdyž se posléze vzpamatovala a odstup snižovala, Defarová si doběhla pro relativně pohodlné vítězství.

Metou tří kilometrů proběhla v neoficiálním čase 3:35, což bylo jen o dvě vteřiny pomaleji než dřívější vítězný výkon Dibabaové na této trati. Poslední okruh pak Defarová zvládla za 29 vteřin a  doběhla v čase 9:10,50. Šest let starý historický zápis předčila o témě třináct vteřin. „Neběžela jsem ale úplně na 100 %,“ naznačovala Defarová pro server IAAF, že má ještě rezervy ke zlepšení. O tři vteřiny později dorazila do cíle Smithová. I ona by se byla svým časem 9:13,94 zapsala do historie. „Je pěkné pokořit světový rekord, horší je, že Meseret to udělala přede mnou,“ říkala Novozélanďanka. 

O další vrchol večera se postaral Australan Craig Mottram, který o půl vteřiny zlepšil nejlepší výkon na trojce na americkém území, jež v Bostonu před čtyřmi lety zaběhl fenomenální Haile Gebrselassie. Mottram časem 7:34.50 povýšil svůj vlastní australský rekord.

Co naopak nevyšlo, byl pokus Tiruneš Dibabaové o překonání rekordu Defarové na trojce. Na vině byl neslaný druhý kilometr. I tak z toho byl rekord mítinku a výkon dosavadní sezony 8:33,38. Dibabaovou však stále provázejí svalové problémy, které ji poznamenaly už při MS v Ósace. „Myslím, že je to vážné, a že se to stále horší,“ říká navzdory tříměsíční rekonvalescenci na konci minulého roku a nesčíselným návštěvám doktorů.

Tyčkařka Jennifer Stuczynská a koulař Christian Cantwell potvrdili své vedoucí postavení v tabulkách vítězstvím, ale své nejlepší výkony v sezoně nijak nevylepšili. Stuczynská se marně pokoušela o NR 482 cm a zůstalo jí v zápise 4.60. Cantwell v přímém souboji porazil Hoffu i Nelsona, ale za svým vrhem z Nordhausenu (21.35) zaostal o téměř čtyři decimetry.

Vícebojařka Carolina Klüftová pak byla výrazně nespokojena se svým výkonem do dálky (6.34) a cítí, že musí trénovat. Její plán šesti startů do Valencie tak získal povážlivé trhliny.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout