Defarová věnovala mítinku rekord, který má v názvu

čtvrtek 26. února 2009
Etiopská běžkyně Meseret Defarová zaběhla v pražské O2 Areně nejlepší historický čas na dvě míle.

Mítink světových rekordmanů se kýženého potvrzení svého názvu přeci jen dočkal. Na závěr mítinku se o to postarala Meseret Defarová, která na dvě míle vylepšila svůj historicky nejlepší čas na dvě míle z loňského mítinku v Bostonu o více než  4 vteřiny na 9:06.26. (Postřehy Meseret jsou zde.) Po rekordní pětce ve Stockholmu tak podruhé letos přepisovala tabulky. Ostatní závodnice rychlonohé Etiopance dle očekávání nestačily, druhá Zakia Mrihová ztratila 26 sekund. Čas třetí Lidie Chojecké z Polska 9:33.23 je historicky nejlepším časem na této vzdálenosti v Evropě.

Meseret Defarová po zlomení vlastního světového rekordu - všechna foto: J. Kucharčík

Výkon roku předvedl na osmistovce Ismail Ahmed Ismail ze Súdánu, který na oválu v O2 areně běžel desátý čas historie 1:44.75. Stal se tím čtvrtým mužem halové půlky za Kipketerem, Borzakovským a Mutuem. "Manažer mi řekl, abych běžel pod 1:45, tak jsem mu udělal radost. Byly to moje poslední závody v halové sezoně, a proto jsem i já chtěl běžet velmi rychle. Vodiči (Jiráň, Filiph) odvedli velmi dobrou práci, přesně jak jsem potřeboval  - 400 m za 51 sekund. Na nové dráze se mi běželo dobře, potěšil mě i súdánský rekord. V halové sezoně jsem prohrál jen jednou a takto bych chtěl pokračovat i v létě,"   řekl medailista z OH, kde podlehl pouze Keňanu Wilfredu Bungeiovi. Ten závodil v Praze také a skončil třetí v čase 1:45.91. Druhý byl další Keňan Boaz Lalang za rovněž vynikajících 1:45.15.  Jakub Holuša nedokázal rychle rozběhnutého závodu využít a v boji o HME v Turíně mu po výkonu 1:49.60 chyběla vteřina a 4 desetiny.

Ismail Ahmed Ismail zazářil desátou půlkou halové historie

Další nejlepší čas roku předvedl v běhu na 5000 metrů teprve devatenáctiletý Etiopan Abreham Cherkos, který zvládl tuto trať v šestém nejlepším výkonu historie 13:07.83. Nestačil mu ani proslulý specialista na stýpl Paul Koech z Keni, jenž zaostal o vteřinu a půl.

Jelena Isinbajevová splnila slib a atakovala hranici nového SR 501 cm. Jenže laťka jí třikrát spadla a tak se musela spokojit "jen" se 490 cm, což trochu oplakala. Proč? "Pořadatelé i diváci udělali vše, co mohli a já jim chtěla udělat radost. Jenže jsem měla moc měkké tyče. Byla jsem blízko rekordu a cítila jsem, že na to mám. Příště přijedu znovu a ten dárek divákům dám," dušovala se sympatická Ruska po skončení závodu. Ostatní tyčkařky zůstaly dle očekávání výrazně zpět. Na druhém místě tak skončila Brazilka Fabiana Murerová s 455 cm, třetí příčku obsadila velezkušená Stacy Dragilaová, jež má v zápisu ještě o 10 cm méně.

Jelena Isinbajevová byla moc zklamaná, že pořadatelům, kteří pro ni udělali to nejlepší, a divákům, kteří skvěle fandili, nedala slíbený světový rekord

Dálkařskou soutěž vyhrál Roman Novotný, který posunul svůj osobní rekord v hale na 805 cm. "Mám dobrou formu, ale záleží mi hlavně na HME, kde bych chtěl postoupit do finále," prohlásil svěřenec Michala Pogányho. Ostatní dálkaři nepřeskočili osm metrů. Nejblíže k tomu měl Kubánec Wilfredo Martinez, kterému chyběly 4 cm.  Další pořadí bylo veletěsné a rozhodovaly doslova centimetry. Kubánec Camejo, který dokázal získat medaili na olympijských hrách, se tentokrát rozloučil se soutěží s výkonem 769 cm stejně však skočil Brit Tomlinson a rozhodovaly druhé skoky. V tomto měření byl pověstný chloupek na straně Cameja, pro něhož mluvil poměr 768 ku 767 cm. A to byl ve hře ještě další Brit Beckford, jemuž změřili 768 cm. Šestý byl Štěpán Wagner, jemuž po 760 cm scházely 3 decimetry k limitu pro HME.

Ve výšce prokázala výbornou formu Iva Straková, která ve druhém závodě za sebou skočila 196 cm a pokoušela se i o dvoumetrovou hranici. O vítězství se rozeskakovala se Španělkou Ruth Beitiaovou, která nakonec byla úspěšnější na 198 cm a vyhrála. "Jsem moc spokojená, i když na ty dva metry jsem měla našlápnuto dobře. Navíc čtyři pokusy, to se taky hned tak nestává. Při rozeskakování jsem měla problémy se zkoncentrovat, neustále mi něco překáželo. Tak jsem musela začínat soutěž už na 175 cm a měla jsem tak příliš mnoho skoků a na dvou metrech už mi nezbývalo moc sil. Budu to muset nechat na jindy. Povrch mi vyhovoval, nejsem moc rychlostní typ. Na HME chci postoupit do finále. Ani dva metry tam ale stačit na medaili asi nebudou," prohlásila svěřenkyně trenérů Kováře a Nejdla.   Ambice její kolegyně Oldřišky Marešové skončily na 184 cm. Původně ohlášená Chorvatka Blanka Vlašićová do Prahy kvůli bolestem zad nepřijela.

Vynikající čas předvedla na trati 60 m př. Američanka Danielle Carruthersová, jež zaběhla druhý nejlepší výkon roku 7.89. Pod 8 sekund se dostaly ještě dvě atletky. Národní rekord Belgii 7.97 nadělila Eline Beringsová, SB 7.99 přidala halová mistryně světa z Moskvy Derval O'Rourkeová. Lucie Škrobáková byla se solidním 8.07 pátá, přičemž za sebou nechala o setinu olympijskou vítězku Dawn Harperovou.
Mezi muži se prosadil Američan Dexter Faulk s časem 7.55. Druhý byl o devět setin zpět Holanďan Sedoc a třetí za 7.66 Španěl Quiňónez. Na startu se ani neobjevil Petr Svoboda. "Je mi to hrozně líto. Zranění mě nepustilo do závodu, na který jsem se strašně těšil. Jedná se o zadní stehení sval, do Turína budu moci jet tak na 60 %, takže uvidíme," prohlásila jedna z očekávaných opor české výpravy pro HME.

Hladkou šedesátku vyhrála favorizovaná Carmelita Jeterová z USA, která i přes mizernou strartovní reakci 0.228 dosáhla času 7.20.  V poli poražených skončila i halová mistryně světa Angela Williamsová, jíž ukázala časomíra 7.27. Třetí byla s 7.31 Ruska Jekatěrina Butusovová. Mezi muži se blýskl jeden z velkých favoritů HME Brit Craig Pickering, který při 6.58 na tisíciny porazil i mistra světa z MS 2003 Kima Collinse.

Světový rekord na kilometr Súdánci Abubakerovi Kakimu odolal. Přesto zvítězil v čase 2:17.22. "Ano. Chtěl jsem běžet na světový rekord. V hale běhám kilometr proto, že si chci v létě zlepšit OR na osmistovce," prohlásil mladík, který vloni vyhrál juniorské MS a pokořil SR v této kategorii.

V předprogramu se v soutěži tyčkařů pokoušeli Štěpán Janáček s Janem Kudličkou doplnit Michala Balnera, který už je v nominaci pro HME v Turíně. Bohužel ani jeden z nich nebylo úspěšný. Blíže k tomu měl Janáček, který jako jediný skočil 540 cm. "Pocitově momentálně zklamání. Proč to nevyšlo? To je těžká odpověď. Zpočátku sezony šlo všechno dobře, ale během přípravy jsem neměl tolik technických tréninků, kolik bych potřeboval, abych skákal výše než na 5.40," hodnotil zklamaný Janáček. Kudlička předvedl o 20 cm méně. První závodní start v sezoně absolvoval i vícebojař Roman Šebrle, který skočil na první pokus 460 i 480 cm a zastavila ho až 5metrová výška. (Více o Romanovi v tomto rozhovoru)

Vzápětí se postavil i na start disciplíny, v níž se před rokem na HMS ve Valencii zranil, a začaly tak jeho celoroční problémy, které vyvrcholily na OH. "Chtěl jsem to hlavně přežít a přeběhnout všechny překážky," řekl po výkonu 8.43 s dovětkem, že už se těší na Turín. "Jinak je tu v hale skvělá atmosféra a mělo by tu být nějaké HMS nebo HME," pochválil diváky.

Krátce nato nastoupil ještě na dvoustovku, kde předvedl 23.68. Nejrychlejší ze všech sprinterů na trati byl Petr Szetei, reprezentant na čtvrtce pro HME vyhrál první rozběh v nejlepším osobním  času roku 21.40.

Na čtvrtce unikl limit pro HME o 22 setin Rudolfu Götzovi. Jiří vojtík doběhl třetí za Slovákem Peteren Žňavou v čase 47.95. Ještě méně chybělo Zuzaně Hejnové, která po výkonu 53.49 zaoslatala za limitem ČAS o pouhých devět setin. Dobrou zprávou je osobní rekord na čtvrtce 55.32 pro překvapení sezony, půlkařku Danu Šatrovou.

Také v dálce žen jsme se nedočkali rozšíření výpravy do Turína. Denisa Rosolová skočila nejdále 637 a o centimetr prohrála se Slovenkou Janou Velďákovou. Za 6 metrů se dostala i třetí Martina Šestáková (6.09), která bude na HME reprezentovat v trojskoku.

Radovat se nemohl ani výškař Svatoslav Ton. Ten se přenesl přes 220 cm, následně vynechal a útočil na limitní výšku 227 cm. Laťka však třikrát spadla. Zvítězil Ital  Nicola Ciotti v nejlepším výkonu sezony 227 cm před Slovákem Michalem Kabelkou, který si v závodě udělal nový osobní rekord 224 cm.

Ani Romana Maláčová se jako reprezentantka pro HME do Turína nepodívá. Nad její síly bylo už 420 cm. Jiřina Ptáčníková na této výšce sice úspěšná byla, ale výše se nedostala.