přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Defarová ve Stockholmu necelou půlvteřinu od SR

Etiopanka Meseret Defarová zaostala na mítinku Gegalan pouhých 42 setin za svým světovým rekordem na 5000 m v hale. V Bydhošti se vedlo tyčkařce Rogowské.

Chybělo půl vteřiny
Už před mítinkem hlásila etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová, že hodlá ve Stockholmu zaútočit na svůj vlastní světový rekord, který zde vloni ustavila časem 14:24.37. Jak řekla, tak udělala, a málem jí to vyšlo. V cíli ji od úspěchu dělilo pouhých 42 setin. Útěchou jí mohl být alespoň výkon roku a také téměř dvacet vteřin, které na dálku nadělila své největší rivalce na vytrvaleckých tratích Tiruneš Dibabaové. Ta běžela o víkendu v Bostonu halovou pětku za 14:44.53. 
Organizátory zase mohl potěšit "alespoň" evropský rekord, který časem 14:46.44 vytvořila Turkyně Alemitu Bekelová.


Defarová při loňském Mítinku světových rekordmanů, foto: Jan Kucharčík 


Další odměny se pak dočkali při trojce mužů, kde Keňan Augustine Choge předčil dosud nejlepší čas sezony a posunul jej na úroveň 7:31.75.   O prvenství rozhodoval finiš, v němž Choge porazil Etiopana Tariku Bekeleho o pouhé tři setiny. V dlouhodobých tabulkách však bude pořadí opačné. Bekelemu zůstala v halové trojce čtvrtá pozice a 23letý Choge se svým dnešním výkonem zařadí hned za něj.

Tabulky se měnily také v dálce, kde ukrajinec Viktor Kuzněcov přidal k vlastnímu výkonu roku z konce ledna další čtyři centimetry a upravil ho na 809 cm. Stejná vzdálenost naopak chyběla po výkonu 17.23 m kubánskému trojskokanovi Alexisi Copellovi, aby se v letošních statistikách dotáhl na čelo, kterému zatím vládne jeho krajan David Giralt. Ten ve Stockholmu startoval také a s 17.06 m obsadil třetí příčku, když o jediný centimetr podlehl domácí star Christianu Olssonovi, který se po dlouhodobém zranění vrací do vrcholné formy.

Překážky vyhrál světový rekordman Dayron Robles z Kuby v čase 7.49, čímž o jedinou setinu zaostal za svým nejlepším letošním časem ze sobotního Stuttgartu. Ve výšce opět nenašla přemožitelku Chorvatka Blanka Vlašičová, která i tentokrát dostála své dvoumetrové normě a vyhrála s výkonem 201 cm. V trojboji, složeném z dálky, překážek a čtvrtky porazil halový vicemistr Evropy Alexej Kasjanov z Ukrajiny o 29 bodů "venkovního" mistra světa Treye Hardeeho. Čtvrtky vyhráli Súdánec Rabah Yousif (46.49) a Američanka Debbie Dunnová (52.35) a v souboji elitních půlkařů, který je zajímavý i pro českého fanouška, neboť se jedná o jediné dva letošní přemožitele Jakuba Holuši, porazil Abubaker Kaki Jurije Borzakovského. Také čas vítěze - 1:46.29 - je v dosahu Holušovy stávající formy. 
Výsledky mítinku ve Stockholmu naleznete zde.


V Bydhošti zářila Rogowská
Mistryně světa Anna Rogowská se postarala o vrchol mítinku Pedro´s Cup, když na domácí půdě v polské Bydhošti vyhrála soutěž ve skoku o tyči výkonem 481 cm a o jeden centimetr tak posunula svůj vlastní národní rekord z roku 2006. Druhé místo vybojovala Brazilka Fabiana Murerová, která skočila o 10 cm méně, třetí byla se 461 cm Ruska Taťjana Polnovová, jež na pokusy předčila svou krajanku Světlanu Feofanovou a Němku Silke Spiegelburgovou.
V koulařském sektoru musel domácí miláček Tomasz Majewski skousnout porážku od tria zámořských hostů v čele s mistrem světa a vládcem letošních tabulek Christianem Cantwellem, který soutěž vyhrál výkonem 21.36 m. Další borci zůstali těsně před metou 21 metrů. Nejblíže k ní měl Reese Hoffa s 20.97 m, třetí Američan Adam Nelson vrhl ještě o 6 cm méně. Olympijskému vítězi Majewskému změřili 20.86 a skončil čtvrtý.
Poslední disciplínou, jež tvořila program Pedro´s Cupu byla výška mužů. V ní se nejlépe vedlo Američanu Andra Mansonovi, který se jako jediný dokázal přenést přes 232 cm. Další borci se seřadili v dvoucentimetrových odstupech. Kypřan Kyriakos Ioannou skočil 230 a Rus Andrej Těrešin 228 cm. 

Výsledky Pedro´s Cupu 2010 zde.

Adam Pražák

Vytisknout