přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Defarová už má jasno, na rekord se bude útočit i v pětce mužů

Čerstvá rekordmanka na 5000 m v hale Meseret Defarová z Etiopie chce v Praze vylepšit historicky nejlepší čas na 2 míle. Mezi muži se očekává skvělý čas ze střetu Etiopana Cherkose a Keňana Koeche.

Po úspěchu na mítinku ve Stockholmu, kde obrala o světový rekord na 5000 metrů svoji krajanku a konkurentku Tiruneš Dibabaovou, se Meseret Defarová rozhodla, na jaké trati zkusí překonat historické maximum při Mítinku světových rekordmanů, který se uskuteční 26. února v pražské O2 Areně. „Poběžím dvě míle s cílem překonat další světový rekord. Uspěla jsem v Globen Arene na výborné dráze a před skvělým publikem a věřím, že mě v Praze čekají stejné podmínky,“ vzkázala.
Dvě míle jsou její oblíbená trať, historicky nejlepší časy drží Defarová v hale i pod otevřeným nebem.  V O2 Areně bude útočit na svůj loňský čas z mítinku v Bostonu 9:10.50.  Absolutní rekord z mítinku Golgen League v Bruselu 2007 má hodnotu 8:58.58. 

Nový pokus o rekord v Praze byl ohlášen v běhu na 5000 m, kde se střetnou loňský juniorský mistr světa Abraham Cherkos z Etiopie a keňský stýplař Paul Kipsiele Koech. Oba chtějí atakovat čas Kenenisy Bekeleho 12:49.50 z Birminghamui 2004. Zda je to reálné, to se teprve uvidí, ale skvělý by byl i jakýkoliv čas pod 13 minut, což se dosud povedlo v hale teprve čtyřikrát v historii. 

Celkově tak mají organizátoři políčeno na 5 útoků na světové rekordy. Vedle již zmíněných to bude tyč žen v podání Jeleny Isinbajevové, kilometr Abubakera Kakiho a snad i výška Blanky Vlašićové.  „V prodeji zůstává ještě asi 4000 vstupenek, hlavně o čtvrtého poschodí. Po instalaci dráhy a testu se ukázalo, že i tyto nejlevnější místa nabízejí výborný pohled kromě jiného i na technické disciplíny. Vždyť Isinbajevová bude lítat do pětimetrové výšky, což bude nádherně vidět ze sektorů 409 – 412. Blanku Vlašičovou, stejně jako doběh sprintů, zase výborně uvidíte z míst 416-422. Příznivci dálkaře Romana Novotného by neměli zaváhat v sektorech 404-406. No a místa 423-424 budou v nejlepším dohledu obou běžeckých cílů. A ještě něco. Při slavnostním zahájení mítinku uvidí diváci vedle sebe všechny aktuální české světové rekordmany – Helenu Fibingerovou, Jarmilu Kratochvílovou, Barboru Špotákovou, Jana Železného, či Romana Šebrleho, “  láká manažer mítinku Alfonz Juck s dovětkem, že takováto halová atletika v Česku ještě nebyla. Vstupenky lze pořídit přes portál  www.sazkaticket.cz nebo ve všech sběrnách a terminálech Sazky.

Další informace k mítinku v sekci ZAOSTŘENO NA... nebo na www.pragueindoor.cz.

Adam Pražák

Vytisknout