přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. února 2009, 23:55

Defarová sebrala Dibabaové halový rekord na 5000 m

Etiopanka Meseret Defarová zaběhla ve Stockholmu pětku za 14:24.37 a téměř o tři vteřiny předčila dosavadní maximum krajanky Dibabaové. Výškař Bába byl šestý s 226 cm.

V hale Globe se měnil světový rekord již po sedmé, mítink GE Galan se tu koná od roku 1990. 25letá Meseret Defarová k sobě neměla ani zdaleka rovnocennou soupeřku, nejbližší Rusce Konovalovové nadělila Etiopanka více jak minutu a čtvrt. Časem 14:24.57 vymazala z čela tabulek svou velkou rivalku, krajanku Tiruneš Dibabaovou. O rok a půl mladší soupeřka se držela na výsluní čtyři roky a naposledy maximum vylepšila předloni na 14:27.42. Do dnešního dne patřily Dibabaové první tři časy, všechny z Bostonu. Defarové nyní drží světové rekordy na halové pětce i trojce, Dibabaové zůstalo „jen“ 5 km pod otevřeným nebem, absolutně jde o výkon o 16 a půl vteřiny lepší než v hale. Umění Defarové budou moci vidět i diváci mítinku v O2 areně, zatím však není jisté, jakou trať si novopečená rekordmanka vybere.

Českou stopu ve švédském hlavním městě zanechal Jaroslav Bába. Jediný český výškař, který si zatím vybojoval účast v Turíně tentokrát skočil 226 cm. Jelikož tuto výšku zdolal napotřetí, předstihli jej díky lepšímu zápisu Rus Dmitrik a domácí Thörnblad. Stupně vítězů ovládli tři skokané s 230 cm. Zcela čistý rejstřík měl do této mety Američan Jesse Williams. Za ním se seřadili Rusové Šustov a Rybakov. Šustova připravila o případné rozeskakování o vítězství s Williamsem jediná chybička hned na základní výšce 218.

Výkon roku padl na mužské trojce. Postaral se o něj Paul Kipsiele Koech. Keňan zvládl patnáct kol v osobním rekordu 7:32.80, kterým předstihl dosavadní maximum Etiopana Cherkose přesně o sekundu a čtvrt. S přijatelným odstupem v čase 7:40 rovných doběhl Francouz Tahri. Sedm z osmi dalších doběhnuvších se pak vměstnalo do rozmezí 7:50 a 8 minut.
Do třetice se měnil WL v ženské dálce. Olga Kučerenková posunula své vlastní letošní maximum o 3 cm na 684 a její jméno se vyjímá v čele tabulek již čtyřikrát. O 19 cm zpět zůstala další Ruska Sokolovová.

Steven Hooker tentokrát nenaplnil šestimetrové ambice, možné už na něj doléhá únava po náročném závodním turné. Přesto zvítězil za 586 cm. Za ním ale padaly rekordy, pro Rusa Gerasimova je 581 osobní maximum, stejná výška je pro Švéda Jenga rekordem národním. Jediným osmimetrovým skokanem byl dnes Ibrahim Camejo. Kubánec metu zdolal o 5 cm, druhý byl domácí Torneus za 787.

O kvalitnější čtyřstovku se postaraly ženy, konkrétně vycházející ruská hvězda Antonia Krivošapková, jež tentokrát čas nestlačila pod 51 s jen o 15 setin. Druhá finišovala Senegalka Thiamová (52.51). Mužské provedení ovládl Kanaďan Tyler Christopher, jenž v čase 47.01 předčil o 33 setin domácí hvězdu Wissmana. Nikterak oslnivě rychle se neběžela osmistovka, Juriji Borzakovskému stačilo 1:48.13 k výhře, byť těsné – Rus předstihl Súdánce Ismaila o 7 setin. Formu prokázala Italka Elisa Cusma Piccione, která nenašla přemožitelku, ač tentokrát nedostala výkon pod 2 minuty (2:00.63). Na kilometru znovu ukázal záda soupeřům Abubaker Kaki. Súdánec už letos běžel tuto trať rychleji než za dnešních 2:17.56. 

Kvalitní patnáctistovkou se v předprogramu prezentovala Slovinka Sonja Romanová, trať zvládla nikým neohrožena za 4:10.92. Pohodlné vítězství si nad překážkami připsal Američan Dexter Faulk v čase 7.56, Bělorusu Linšovi změřili 7.74. Angele Williamsové, krajance Faulka, stačilo na hladké šedesátce na výhru 7.32.

Kompletní výsledky ze Stockholmu

Michal Procházka

Vytisknout