přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Defarová oceněna před Monakem v Africe

Světová rekordmanka Meseret Defarová dostala hlavní cenu Nadace Abdu Dioufa. Etiopskou vytrvalkyni doplnil nigerijský sprinter Olusoji Fasuba.

"Prix d’Excellence", přední cenu udělovanou na černém kontinentě dostala po právu etiopská hvězda Meseret Defarová. Vytravalkyně si odměnu zasloužila především svým světovým famózním venkovním rekordem na 5000 m - z vlastního maxima srazila v Oslo osm vteřin. Defarová upravovala také halové tabulky, na 3000 m ubrala čtyři vteřiny. Nejlepší světové výkony v historii předvedla také na dvě míle, a to jak na silnici (Carson, USA), tak na dráze (Brusel). V Belgii to bylo o neskutečných 11 vteřin a navíc poprvé pod osm minut. A abychom nezapomněli Etiopanka je mistryní světa na pětce z Ósaky. "Cenu za výbornost" obdržela včera, tedy dva dny po svých 24. narozeninách. Před Defarovou dostali stejnou odměnu za svou práci další krajané, všichni vytrvalci: Haïlé Gebreselassié (1995), Kenenisa Bekele (2003), Turinesh Dibabaová (2005).

"Prix d’Honneur" (Čestnou cenu) získal sprinter Olusoji Fasuba, kontinentální rekordman na 100 m. Výčet letošních úspěchů Nigerijce je poněkud skromnější než Defarové: Na světovém šamiponátu "bral" bramborovou medaili, přestože mu patří až 21. místo v letošních redukovaných tabulkách. Na všeafrických hrách však přemožitele nenašel.