přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Defarová a Gay jsou letos "světoví"

Etiopská vytrvalecká rekordmanka Defarová a Američan Gay, majitel světového double si v Monaku odnesli hlavní výroční ceny IAAF. Výkony roku předvedli Vlašičová a Powell.

Více jak 160 000 atletických fanoušků vybralo jako nejlepší letošní atlety planety Etiopanku Meseret Defarovou a Američana Tysona Gaye. IAAF pak zvolilo nejkvalitnější výkony sezóny 2007 - 207 centimetrů chorvatské výškařky Blanky Vlašićové a světový rekord Asafy Powella na stovce - 9.74 sekundy.

Meseret Defarová dostala během týdne, kdy také oslavila 24. narozeniny, hned dvě velká ocenění. Ve středu od "svého" kontinentu, dnes se stala nejlepší světovou atletkou roku 2007. Etiopská vytravalkyně si další odměnu zasloužila především svým světovým famózním venkovním rekordem na 5000 m - z vlastního maxima srazila v Oslo osm vteřin. Defarová upravovala také halové tabulky, na trojce ubrala čtyři sekundy. Nejlepší světové výkony v historii předvedla také na neolympijských dvou mílích, a to jak na silnici (Carson, USA), tak na dráze (Brusel). V Belgii to bylo o neskutečných 11 vteřin a navíc poprvé pod osm minut. A abychom nezapomněli, Etiopanka je mistryní světa na pětce z Ósaky.

Tyson Gay pro změnu obdržel nedávno cenu Jesseho Owense pro atleta roku USA. Předvedl v Ósace double v individuálních disciplínách. Navíc využil výhodu sprintera k zisku dalšího zlata ve štafetě. Trojici titulů se mu podařilo zkompletovat na jednom MS jako čtvrtému muži v historii. Na stovce v čase 9.85 odsunul světového rekordmana Asafu Powella k bronzu, na dvojnásobné trati sebral legendárnímu Michaelu Johnsonovi rekord šampionátu - 19.76. Ještě rychleji ale "pelášil" na domácím mistrovství, výkon 19.62 je nejen nejlepší letošní světový, ale i druhý historický právě za Johnsonem. Spolu s výhrou za 9.84 na poloviční distanci vytvořil nejrychlejší double na šampionátech USA. Čtyřikrát letos zaběhl 200 m pod 20 vteřin, jednou se navíc "trefil" přímo do této "meze", úplně to samé ("4+1") se mu povedlo na stovce s 10 vteřinovou hranicí. Jedinkrát odešel na 100 a 200 m bez vítězství.

Blanka Vlašičová prokazovala vynikající formu po celou sezónu - jen smolný první závod Zlaté ligy v Oslo ji kupříkladu připravil o podíl na milionovém jackpotu. Její výkony byly jinak skutečně výborné, skokanskému sektoru jednoznačně kralovala. 207 centimetrů, které zdolala na ZL ve Stockholmu, je pouhé dva dílky od 20 let starého světového rekordu Bulharky Štefky Kostadionovové. Historických 210 bylo letos na stojanech několikrát, prozatím ale odolalo. Vlašićové patří šest nejvyšších skoků pod otevřeným nebem, mezi prvními jedenácti výkony jich má celkem 8. Dva metry a výše překonala letos 17krát! Pro srovnání, druhá nejlepší v tomto ohledu, Jelena Šlesarenková, takových skoků letos posbírala 6. Chorvatka také získala vytoužený titul mistryně světa.

Asafa Powell si prožil zklamání ze třetího místa v Ósace, zato mu patří první tři výkony letošních tabulek. Ten nejlepší sprint z Rieti znamenal značný průvan ve světových tabulkách - posunul lidské možnosti na 9.74 sekundy. A to bylo v rozběhu s vypuštěným závěrem! Ve finále stejného mítinku předvedl ještě 9.78, což ho zařadilo do první šestice historických výkonů, kde mu patří hned 5 "kousků". Půltucet jamajčanových časů také okupuje desítku letošních tabulek. Powell k nim přidal ještě dva starty pod 10 vteřin, což se mistru světa Gayovi povedlo "jen" čtyřikrát.

Galavečer patřil také dalším oceněným, mezi nimi vyniká jméno dálkaře a sprintera Carla Lewise jako "Hrdiny atletiky". Jmenován byl také objev, trenér, vycházející hvězda, a také "cena inspirace". Kompletní výsledky níže.

Ceny "World Athletics Gala" 2007:
Světoví atleti roku - "World Athletes of the Year"
muž: Tyson Gay (USA)
žena: Meseret Defarová (Et.)
Výkony roku - "Performances of the Year"
muž: Asafa Powell (Jam.)
žena: Blanka Vlašićová (Chor.)
Hrdina atletiky - "Hero of Athletics Award"
Carl Lewis (USA)
Cena inspirace - "Inspirational Award"
Paula Radcliffeová (VB)
Haile Gebrselassie (Et.)
Objev roku - "Newcomer of the Year"
Donald Thomas (Bah.)
Vyvházejíci hvězda - "Rising Star Award"
Ruth Bisibori Nyangau (Keňa)
Trenér roku - "Coaches’ Award"
Vitaly Petrov (Ukr.)