přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. května 2011, 14:10

De Zordo nahradí Thorkildsena, Rosolové přibyly soupeřky

Zlatá tretra přišla o oštěpařského mistra Evropy, mezeru má zaplnit stříbrný z Barcelony. Konkurence v ženské čtyřstovce pořádně zhoustla, objevila se i nová jména v dalších disciplínách.

De Zordo místo Thorkildsena, nechybí čerstvá světová rekordmanka v kladivu
Andreas Thorkildsen
se při mítinku v Šanghaji zranil, v pátém pokusu si natáhl třísla. Nechce nic podcenit a tak musel na radu lékařů svůj první start na Tretře od roku 2002 odložit. „Doufám, že svůj slib o účasti splním příští rok,“ vzkázal Nor, který může přijít i o hlavní domácí závod, Diamantovou ligu v Oslu 9. června.
Ztráta je to sice citelná, ale i tak je startovka oštěpu nabitá, vedle domácí trojice vedené Petrem Frydrychem nechybí bývalý mistr světa Tero Pitkämäki, aktuální lídr tabulek Sergej Makarov a medailista z minulého MS v Berlíně 2009 Guillermo Martínez.


M. De Zordo při zisku stříbra na ME - foto: www.graf.cz

A dnes přibylo ještě jedno jméno: úřadující vicemistr Evropy Matthias De Zordo. 23letý Němec se právě v barcelonském finále zlepšil na 87.81, a také on je příslibem útoku minimálně na dosud platný výkon roku, který má stále hodnotu 85.33 a spoludrží jej Makarov ze Soči s Pitkämäkim ze Šanghaje.

Krátce ještě zůstaňme u vrhů a připomeňme, že na startovní listině kladiva už z dřívějška nechybí nejnovější držitelka světového rekordu Betty Heidlerová. V Halle se přiblížila na 58 cm osmdesátce, v pondělí si jistě bude chtít na vrhačské louce u vítkovického stadionu zopakovat při své páté zdejší účasti vítězný ročník 2007 nebo alespoň překonat nejlepší výkon z loňska 75.25, za nějž skončila druhá.

Rosolová se má nač těšit
Halové evropské šampionce na 400 metrů Denise Rosolové přibyly další silné soupeřky vedle již vyhlášených hvězd Sanyi Richards-Rossové a Christine Ohuruoguové. Přijede její předchůdkyně na evropském halovém trůně z Turína (a také bronzová z MS) Ruska Antonina Krivošapková s osobním rekordom 49.29 a také její krajanka a největší soupeřka Rosolové v Paříži Olesja Krasnomovecová (OR 50.04).
Objevem sezony je 22letá Američanka Francena McCororyová, ktorá se letos zlepšila už na 50.50 a zatím zůstává neporažená. Když připočteme Jamajčanku Rosemarie Whyteovou, v neděli v Brazílii 50.79 (OR 50.05), medailistku ze štafet MS i OH, rýsuje se špičková čtvrtka na úrovni finále vrcholné akce.

Crawford proti Blakeovi
Olympijský vítěz z Atén 2004 a stříbrný z Pekingu 2008 z dvoustovky Shawn Crawford obohatil listinu na 200 metrů. 33letý Američan se může pochlubit osobním rekordem 19.79 a jeho duel s nastupující hvězdou, o 12 let mladším Yohanem Blakem, bude lahůdkovým soubojem generací. Crawford se v Ostravě neobjeví poprvé, ale zatím tu nevyhrál, ani při své předešlé účasti v životní sezoně 2004, kdy skončil druhý na 200 m za 20.35 v protivětru -2.6 m/s.

Bolt ve Věčném městě a „vzkaz v láhvi“
Největší hvězda současné atletiky i letošní Tretry Usain Bolt už je od pondělka v římě, dnes absolvoval tiskovku. Dobrou náladu mu prý nezkazilo ani to, že Play Station, kterou dostal na pokoj, byla jen v italštině. Jeho soupeř pro Tretru, krajan Steve Mullings mu již předtím poslal vzkaz v podobě vylepšeného vlastního maxima roku v Orlandu na Floridě na 9.89 - viz zde.

Zkvalitnění dalších startovek
Pro kilometr získali pořadatelé olympijského medailistu z Pekingu Ismaila Ahmeda Ismaila ze Súdánu, jenž se vytáhl na osmistovce při halovém mítinku světových rekordmanů v Praze 2009. Na desítce se nově počítá s Keňankou Priscou Jepletingovou, která se může pochlubit cenným kovem z MS v Ósace 2007. A na stodesítce překážek pak uvidíme jamajského rekordmana Dwighta Thomase s 13.16.

S využitím podkladů pořadatelů

Michal Procházka

Vytisknout