přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2010, 22:45

David Rudisha zaběhl třetí nejrychlejší půlku všech dob

Jednoznačným vrcholem mítinku v belgickém Heusdenu byla osmistovka za 1:41.51 v podání keňského mladíka. Oštěpařskou soutěž vyhrál Jakub Vadlejch.

David Lekuta Rudisha své útoky na světový rekord myslí přes stále ještě nízký atletický věk velmi vážně. Včera v Heusden-Zolderu po dřívějších těsných nezdarech o prolomení hranice 1:42 zaběhl famózních 1:41.51. Tím se 21letý Keňan vyšvihl ze čtvrté příčku historie na druhou a zanechal tak za sebou už i legendu středních tratí, jíž je Brit Sebestian Coe. Posledním jménem, které stojí na cestě k Rudishově nesmazatelnému zápisu do atletických dějin, je další rodák z Keni Wilson Kipketer. Běžec v dánských barvách zapsal svůj druhý, dosud platný světový rekord před třinácti lety. K jeho vyrovnání by musel o šestnáct let mladší Kipketerův následník srazit ze svého sobotního času ještě čtyři desetiny.

rudisha_v.jpg
foto: www.graf.cz

Ovšem již dnes měl k překonání maxima blízko, šestistovkou probíhal neoficiálně za 1:14.4 a v posledních metrech výrazně „vytuhl“. „Závěry jsou vždy těžké, budu se muset zlepšit v posledních 50 metrech, pokud chci překonat světový rekord,“ uvedl Rudisha pro iaaf.org. „Ale nejsem zklamaný, že jsem rekord nezaběhl, užívám si dobré závody i to, že se postupně zlepšuji,“ vysvětlil Keňan a dodal své přesvědčení, že maximum jednou zdolá. Dnešní Rudishovi soupeři se na vítěze dívali z povzdálí, byť nejbližší pronásledovatel, Katařan Mansúr zase „tak špatně“ neběžel (1:44.95).

Dalších výjimečných výkonů (nejen roku) už bylo v Heusdenu poskrovnu. Za zmínku nepochybně stojí obě patnáctistovky. Tu mužskou ovládl v solidním čase 3:32.16 (lepší byl letos zatím jen krajan Nicholas Kemboi) Daniel Komen, 34letý mistr světa z pětky v Aténách před 13 lety. Ženskou pak čerstvě 20letá Etiopanka Abeba Arigawiová za 4:01.96. Čtvrtou výškařkou, která v sezoně překonala 2 metry se stala Ariane Friedrichová, jež k této metě přidala ještě dva centimetry. Němka porazila domácí ikonu, po mateřské pauze vracející se Hellebautovou, která při svém druhém startu znovu zdolala 195 cm.

Z našich atletů se nejvíce dařilo Jakubu Vadlejchovi, jenž díky 78.57 – nejdelšímu hodu od osobního rekordu z úvodu sezony v Olomouci (84.47) – nenašel v oštěpařském sektoru přemožitele. Další čeští zástupci už skončil v poli poražených.

Výsledky jsou zde.

Ke včerejším výsledkům českých atletů v zahraničí ještě přidejme vítězství Martiny Šestákové v maďarském Veszprému, jež však zatím marně útočila na nominaci pro ME s 13.49.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout