přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2009, 18:45

Daňkův Memoriál pro Kantera, blýskla se i Špotáková

11. ročník vzpomínkového závodu na olympijského vítěze z Mnichova 1972 a bývalého světového rekordmana v hodu diskem vyhrál výkonem 68.90 Gerd Kanter z Estonska. Oštěpařka Barbora Špotáková začala sezonu výkonem 65.96.

Olympijský vítěz Gerd Kanter si může do statistiky vzájemných soubojů s Litevcem Virgiliem Aleknou připsat další plusový bod. V Turnově dnes hodil úctyhodných 68.90 m a nedávného hegemona této disciplíny porazil o metr a 28 cm. „Mám po těžkém kempu v USA, takže jsem pořád trochu unavený. Jsem rád, že se mi podařilo hodit víc než v Rabatu, kde jsem o víkendu předvedl jenom 65 m. Hlavně mě však potěšila konsistence dnešních výkonů,“ okomentoval svou sérii 67.18, 68.24, 68.90, 68.43 a 66.76 m. Spokojený však byl i velký poražený, který v Turnově začínal sezonu. „Původně jsem první start plánoval později, technika ještě nebyla ideální. Ovšem každopádně chci gradovat formu směrem ke světovému šampionátu,“ prohlásil 37letý Alekna.
Třetí skončil maďarský reprezentant Zoltán Kövágó s výkonem 65.80 m, přes 60 m (o 80 cm) se dostal ještě Leonid Arťuchov, národností Ukrajinec. Nejlepším z Čechů byl na pátém místě Igor Gondor (55.18), Roman Šebrle se v posledním testu před odjezdem na víkendový mítink v Götzisu prezentoval výkonem 47.09 m.

Olympijská vítězka a světová rekordmanka v oštěpu Barbora Špotáková letos zažila nejlepší vstup do sezony ve své kariéře. Novopečená inženýrka se hned prvním hodem kvalifikovala na MS do Berlína, když hodila 64.96 m. Ve třetí sérii pak dokázala přidat ještě rovný metr a zařadila se na druhé místo aktuálních světových tabulek za Němku Christine Obergföllovou (68.40 m). „Jsem maximálně spokojená. Cítila jsem, že dneska můžu hodit daleko, ale byla jsem přemotivovaná. Musela jsem se zklidnit. Důležité je být uvolněný, ale to není vůbec jednoduché,“ říkala po závodě, v němž mj. testovala nový oštěp, udělaný speciálně pro ni. „Létal moc hezky, určitě se s ním můžu dostat za 70 m,“ měla pro své nové náčiní jen slova chvály.
Dalším pozitivem závodu pak z jejího pohledu bylo, že vydržela achilovka, která jí poslední dobou pobolívala. „Teď už konečně můžu zase pořádně trénovat, 3. června závodím ve Štrasburku, kde budou i soupeřky, a to já se vždycky dokážu víc namotivovat,“ říkala Špotáková, která jinak nedá na turnovský mítink dopustit. „Závodila jsem tu mockrát a mám to tady hodně ráda,“ vyznala se.
Na druhém místě skončila Jarmila Klimešová, která hodila 55.25 m. V posledních týdnech jí přitom trápil bolavý kotník. „Pro mě to tu byl zjišťovací závod, jestli tělo vydrží. To se podařilo, takže v dalším závodě by mi to snad už mohlo uletět na limit pro mistrovství světa,“ říkala bývalá juniorská mistryně světa, která od konce minulé sezony trénuje pod Janem Železným. A přípravu si pochvaluje. „Několik věcí jsme změnili v technice, jiný je i přístup k tréninku. Také trénuji s klukama, což je pro mě motivující.“ Třetí byla za 42.92 Adéla Prudká. Mužský oštěp vyhrál majitel limitu ČAS pro MS Vítězslav Veselý, který dnes hodil 78.73 m.

Dařilo se i koulaři Janu Žalskému, byť tentokrát dvacetimetrová hranice odolala. Jeho nejdelší vrh měřil 19.83 m. O metr a 31 cm méně předvedl Remigius Machura ml., který skončil druhý. Výšku vyhrál Jaroslav Bába s 217 cm a v ženské tyči povýšila Pavla Rybová své letošní maximum na 380 cm.

Výsledky mítinku naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout