přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. dubna 2011, 16:32

Daňkův memoriál po pauze opět láká elitní diskaře i Špotákovou

Memoriál Ludvíka Daňka se loni nekonal kvůli nedostatku financí. Letos se na přerušenou tradici daří navázat 12. ročníkem. Diváci v Turnově by se tak měli 24. května dočkat řady hvězd světové atletiky.

Hlavní disciplínou mítinku je tradičně hod diskem, a to na památku legendárního Ludvíka Daňka, který právě v Turnově vytvořil v roce 1964 světový rekord. Letos přijede tuto událost připomenout v pozici favorita závodu Polák Piotr Malachowski, který vloni vyhrál mistrovství Evropy a výkonem 69,83 skončil ve světových tabulkách na třetím místě. „Právě kvůli němu jsme vypsali speciální prémii za překonání hranice 69 a pak i 70 metrů,“ píší organizátoři v tiskové zprávě, kterou dnes rozeslali médiím.

Mezi největší soupeře Malachowského by měl patřit Maďar Róbert Fazekaš, který v Barceloně získal bronz, a jeho krajan Zoltán Kövágó, jenž na ME zůstal těšně pod stupni vítězů. Z českých závodníků byl pozván např. reprezentant Jan Marcell nebo bronzový medailista z loňských olympijských her mládeže Jaromír Mazgal. Účast přislíbil i světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, který v Turnově tradičně testuje diskařské dovednosti před závody v Götzisu.

Jedním z taháků posledních ročníků je také oštěpařská soutěž s Barborou Špotákovou v hlavní roli. Pro světovou rekordmanku by to měl být první start v sezoně a dle vyjádření manažera mítinku Imricha Bugára se do Turnova velice těší, aby si zde ověřila svou formu na začátku sezony, před velkými světovými mítinky a soutěžemi. Partnery v oštěpařském klání by jí měli dělat její kolegové z tréninkové skupiny Jana Železného, tedy mj. Petr Frydrych či Vítězslav Veselý.

„Jednáme také o účasti špičkových výškařů, jako je medailista z halového mistrovství Evropy Jaroslav Bába, a tyčkařů z tréninkové skupiny Boleslava Patery,“ prohlašují organizátoři s dovětkem, že dolaďovat starty dalších atletů budou po jejich návratu ze soustředění v zahraničí. „Do programu mítinku jsme zařadili také obnovený závod ve vrhu koulí poslanců napříč politickým spektrem,“  přidávají perličku na závěr.

Adam Pražák

Vytisknout