přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2007, 14:16

Daňkův memoriál bude i bez Alekny kvalitní

Devátý ročník Memoriálu Ludvíka Daňka ozdobí svou účastí nejen světová diskařská elita, za svou letošní závodní premiérou přijede i oštěpařka Špotáková.

Uctít památku olympijského vítěze a mistra Evropy Ludvíka Daňka se v úterý chystá opět silná skupina diskařů. Původně měla přijet kompletní pětice lídrů loňských tabulek, nakonec se v Turnově dva z nich neobjeví. Pro vysoké finanční požadavky nepřijede v poslední době neporazitelný Litevec Virgilius Alekna, chybět bude i zraněný Němec Lars Riedel, tradiční to účastník Daňkova memoriálu. A tak největším favoritem hlavní disciplíny Memoriálu bude Estonec Gerd Kanter, autor nejdelšího hodu loňského roku (a třetího historie) 73.68, který i letos výkonem 72.02 metru vévodí sezónním tabulkám. V Turnově to však nebude mít jednoduché. Silné pole konkurentů vede Kanterův krajan Aleksander Tammert, kterému v loňských tabulkách patřilo třetí místo za 70.82. Přijede i loňská čtyřka (69.95) Zoltán Kövágó z Maďarska, o comeback se pokusí dopingový hříšník z olympiády v Aténách  Róbert Fazekaš. Dále jsou na soupisce maďar Máté, Ugwu z Nigérie a Australan Harradine, jenž se připravuje v péči světového rekordmana Jürgena Schulta. České barvy budou v diskařském sektoru hájit Libor Malina, Roman Šebrle a Tomáš Jirásek.

Druhým vrcholem Daňkova memoriálu by měl být oštěp žen s premiérovými hody v sezoně v podání české rekordmanky Barbory Špotákové. Soupeřkou jí bude Maďarka Nikolett Szabóová.

Nabité však budou i další doprovodné disciplíny. V tyčce žen se představí stávající a bývalá národní rekordmanka Kateřina Baďurová, resp. Pavla Rybová, přijede i Američanka Bartolinová (OR 440 cm). Ve výšce mužů se utkají Svatoslav Ton a Tomáš Janků, v tyčce Adam Ptáček, Štěpán Janáček a Michal Balner, na 400 m př. Michal Uhlík, Štěpán Tesařík a Ondřej Daněk, na čtvrtce hladké Karel Bláha, na půlce Jaroslav Růža a v kouli kompletní česká špička spolu s Romanem Šebrlem. Účast ve výšce přislíbila Iva Straková, která by po extralize znovu mohla zaútočit na limit, o totéž se pokusí i štafeta juniorek na 4x 100 m.

Závody začínají zítra v Turnově ve 14 hod.  

Adam Pražák

Vytisknout