Dana Zátopková slaví 85 let

Olympijská vítězka v hodu oštěpem, jedna z největších postav československého, resp. českého sportu se dnes dožívá významného životního jubilea.

Český atletický svaz přeje Daně Zátopkové vše nejlepší k životnímu jubileu a mnoho sil do dalších let!

Dana Zátopková (roz. Ingrová) se narodila 19. září 1922 v Karviné-Fryštátu ve stejný den jako její pozdější manžel Emil. Byla od přírody sportovní talent. Začínala s rytmikou, tenisem, který tajně hrála místo hodin náboženství a za války skončila u házené. S celkem Slovácké Slavie to dotáhla až k titulu mistryně republiky.

K oštěpu se dostala zcela náhodou až na vysoké škole. Kamarádka potřebovala pro zápočet soupeřku na oštěp, a tak Dana jednou hodila. Byly to 34 metry, tehdy senzační výkon. Za týden jela do Prahy na mistrovství a vyhrála. Dana to před OH v Londýně dotáhla až do reprezentace. To už se na sebe dívali s Emilem zamilovaně. Ten se přišel při OH pochlubit Daně do dívčí olympijské vesnice s první olympijskou zlatou medailí čs. atletiky. Že při chlubení skončila medaile v bazénku, že se Emil svlékl do trenýrek, aby vzácný kov zachránil, byl při striptýzu přistižen nesmlouvavou lady, to už je známá historka slavné dvojice. Dana byla na OH celkově sedmá výkonem 39.64 m.

V poolympijské sezoně posunula Dana čs. rekord na 46.32 m. Z osmi závodů jen jednou prohrála v Moskvě se dvěma domácími oštěpařkami. Ve světovém žebříčku se před ní dostalo také jen šest závodnic SSSR. V padesátém roce prohrála také jen jednou, ale bylo to na ME v Bruselu. Obsadila páté místo (41.34), a to už zlepšila měsíc před ME čs. rekord v Bratislavě na 48.43 m. V Bruselu by to stačilo na vítězství. V jednapadesátém Dana v pěti závodech ani jednou neprohrála a posunula čs. rekord jen 10 cm pod hranici 50m.

A pak přišel rok slavné helsinské olympiády. Dana Zátopková vyhrála v novém čs. i olympijském rekordu, poprvé překonala 50 m. Že napochodovala před finále na stadion s Emilovou zlatou za legendární běh na 5000 m je už atletická "latina".

Ve své slavné kariéře vytvořila 17 čs. rekordů. Do listin světových rekordmanek se zapsala 1. června 1958 na Strahově (55.73 m). A dodnes je tento výkon nepřekonaným rekordem v hodu dřevěným oštěpem. Další světové rekordy již házely atletky náčiním z umělé hmoty. Dana vytvořila i tři evropské rekordy, poslední v Bukurešti 13. 9. 1958 (56.67). To byl nejslavnější rok Dany Zátopkové. Vyhrála již druhé ME.

Svoji kariéru korunovala Dana Zátopková stříbrnou medailí na OH v Římě v roce 1960, v době, kdy byl Emil již v atletickém důchodu. O medaili na OH v Melbourne (1956) ji připravila jen nepochopitelná předzávodní nervozita. „Bohužel jsem vystřílela oštěpařský prach. V závodě to bylo jen 49.,83 m a bramborová medaile,“ vzdychá i po letech nad svojí nerozvážností. Právě v roce 1956 zažila tři porážky, a to se jí od roku 1948 nestalo.

Ještě rok po OH přehodila Dana v 39 letech hranici 56 m a byla třetí oštěpařkou světa. Poslední závod absolvovala doma na Moravě. V Brně hodila 16. září ještě 52.41 m, vyhrála mezistátní utkání ČSR-Maďarsko-Ukrajina a řekla si: "A dost".