přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Další zvrat: Semenyaová závodit nesmí

Jen dva dny po vyhlášení kouče, který oznámil závodní plány Caster Semenyaové pro tuto sezonu, přišlo zamítavé stanovisko ze strany národního olympijského výboru.

Kauza kolem Caster Semenyové, úřadující mistryně světa v běhu na 800 m, u níž však přetrvávají pochybnosti o jejím pohlaví, si nedopřává oddychu. Ve čtvrtek jsme na atletika.cz psali o čerstvě zveřejněném závodním programu Semenyaové, tak jak jej prostřednictvím jihoafrických médií představil její kouč Michael Seme (více o tom zde), reakce však na sebe nenechala dlouho čekat.

Postaral se o ni prezident jihoafrického olympijského výboru. „Podle stávajícího stavu věcí není Caster Semenyaová oprávněna startovat na žádném oficiálním mítinku či závodu. Záležitost kolem výsledku testů jejího pohlaví stále není uzavřena a čekáme na výsledky konzultací mezi atletkou a IAAF. Do té doby, než bude vše vyřešeno, by bylo od nás nezodpovědné umožnit naší mistryni světa závodit. Michael Seme svým vyjádřením, že bude jeho svěřenkyně soutěžit s ženami na národním okruhu, jednal nezodpovědně a bez našeho pověření,“ cituje tamní server timeslive.co.za. Gideona Sama. Ten zároveň dementoval i znění výroku mluvčí jihoafrické atletické asociace Ethel Manyakaové, podle něhož byla Semenyaová očištěna a může závodit. Šlo prý o dezinterpretaci ze strany médií.

Případ Semenyaové, která poutá zájem médií od berlínského šampionátu, se tak již po několikáté vrací do mrtvého bodu. Tento pohyb je pro ni více než typický a velmi mu „napomáhá“ postoj IAAF, která se rozhodla kauzu až do odvolání nekomentovat. To je živná půda pro nejrůznější a leckdy divoké spekulace, které se zpoza hradby mlčení rojí s železnou pravidelností. Žádnou z nich se však zatím nepodařilo potvrdit, a tak nezbývá než vyčkat dalšího vývoje.

Adam Pražák

Vytisknout