Další svěťák G. Dibabaové, Maslák vyrovnal NR

čtvrtek 6. února 2014
Skvělá atletika ve Stockholmu. Hvězdou byla Genzebe Dibabaová, která pokořila druhý světový rekord během jednoho týdne, zářili však i čeští reprezentanti.

Jen pět dní poté, co na mítinku v německém Karlsruhe „smázla“ světové maximum v běhu na 1500 m, vepsala Genzebe Dibabaová své jméno do rekordní listiny i na dvojnásobné trati, a to snad s ještě větší suverenitou. Na mítinku XL – Galan ve švédském Stockholmu tato drobná Etiopanka, která pozítří oslaví své teprve 23. narozeniny, zaběhla trojku za 8:16.60 a dosavadní maximum své krajanky Defarové z roku 2007 překonala o bezmála sedm vteřin. Nejbližší soupeřku v závodě, Keňanku Obiriovou, přitom porazila o více než 13 vteřin.

Hojně se měnily též vrchní příčky letošních světových tabulek. Například patnáctistovku vyhrál Maročan Mohamed Moustaoui výkonem 3:35.0 (měřeno po pokažení časomíry ručně), půlku Mohammed Aman za 1:45.08 a ve výšce vylepšila vlastní tabulkový top výkon na 201 cm Ruska Maria Kučinová. Na patnáctistovce zaběhla domácí Abeba Aregawiová čas 3:57.91, kterým sice neohrozila čerstvý rekord Dibabaové, ale v historických tabulkách se zařadila hned za něj. Stale se tedy alespoň evropskou rekordmankou, byť to řada lidí asi bude vzhledem k jejím africkým kořenům brát s rezervou.

Velmi dobrou formu osvědčili i čeští závodníci, především pak čtvrtkař Pavel Maslák, který se prosadil v nabité konkurenci a skvělým časem 45.66 vyrovnal svůj vlastní národní rekord z loňského roku. Současně si upevnil třetí příčku v letošních světových tabulkách za dvojicí Arman Hall (USA, 45.63) a Deon Lendore (TRI, 45.47). Nad svými dnešními soupeři přitom svěřenec Dalibora Kupky jasně kraloval, i kvalitní Dominikánec Liguelín Santos zaostal 23 setin.

Na své národní maximum útočila i tyčkařka Jiřina Svobodová, na rozdíl od víkendových Drážďan však tentokrát neuspěla. Se skočenými 464 cm obsadila svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Lubenského třetí příčku za dvojící Kiriakopuluová (GRE) a vítězná Spiegelburgová (GER), které se na rozdíl od Jiřiny před 472 cm zdárně přehouply a po dnešku se dělí o první příčku světových tabulek.

Další pokus proniknout do sestavy pro HMS podnikli na mítinku sprinterka Kateřina Čechová a překážkář Martin Mazáč. A byť oba svěřenci Ludvíka Svobody předvedli dobré výkony , na Sopoty to zatím nestačí. Mazáč vyhrál finále B s časem 7.80, Čechová byla na hladké šedesátce taktéž v „béčku“ druhá s 7.41. Běžela též dvoustovku s výsledkem 24.29.