přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Další keňský vítěz maratonu se jménem Cheruiyot

Robert Kiprono Cheruiyot poprvé opustil svou domovinu, poprvé se vydal na královskou trať. A svůj debut ve Frankfurtu okořenil traťovým rekordem.

Famózní debut R. K. Ch.
Čtyřnásobný vítěz Bostonu má jiné prostřední jméno, Kipkoech. Jeho dodnes neznámý jmenovec Robert Kiprono Cheruiyot ustavil nový nejlepší čas nejstaršího německého maratonu na 2:07:21. Takový debut je opravdu málo vídaný a cenný je i traťový rekord o plných 37 vteřin, přestože se jednalo teprve o 27. „frankfurtské“ vydání.

Zaplatí mu letenku
Nádech senzace má i zbytek Cheruiyotova příběhu. Letenku si musel zaplatit sám a proplacena mu měla být manažerem za čas pod 2:14. Jediný dosud známý Keňanův výsledek je letošní půlmaraton na domácím území, na dvacátém místě neprolomil ani 64 minut. Dnes v šestistupňovém chladu probíhal polovinou trati s větší skupinkou tvořenou především krajany za 63:45 a v druhém polovině dosáhl ještě i chlup lepšího času. O svém vítězství rozhodl, jako by byl zkušený matador, po 35 kilometrech, odpoutáním od posledních dvou soupeřů. Wilson Kigen a Stephen Kiagora nicméně dotvořili keňskou hegemonii na stupních vítězů za časy 2:08:16 a 2:08:24. „Když se pole rozdělilo, myslel jsem, že bych mohl být třetí, ale z vítězství mám velkou radost,“ nechal se slyšet překvapivý šampion pro IAAF.

Dominance Keňanů byla, jak už se stalo tradicí, i na dalších místech, vždyť v první dvacítce finišovalo 17 příslušníků velmoci, v první desítce nebyl dokonce nikdo jiný. A neběželo se pomalu, ještě sedmý v cíli pokořil hranici 2:10.

Druhý titul zůstal doma
Mezi ženami se naproti tomu Keňanka nedostala ani na stupně vítězů, těsně pod nimi skončila Irene Limikaová. Z výhry se mohla radovat Sabrina Mockenhauptová málo vídaným způsobem start-cíl. Domácí závodnice známá místnímu publiku běžně jako Mocki navíc přihodila i solidní osobní rekord 2:26:22, tedy o více jak tři minuty lépší čas než při své loňské premiéře. Na bednu ji doprovodila Ruska Olesija Nurgalijevová, ztratila přesně minutu a čtvrt, a krajanka Melanie Krausová, ta zaostala bez dvou sekund o dvě minuty. Čelní pětice se vešla pod 2:30, šestá doběhla Keňanka Leah Malotová, africká rekordmanka v hale na 3000 m.

Nejen ve Frankfurtu se závodilo
42 195 metrů měli na programu také v Benátkách, tamější trati kralovali v o poznání slabších časech Joseph Kimosop Lomala a Aniko Kalovicsová. Keňan protnul cíl po 2:11:06, Maďarka 2:31:24. Obdobně výkonnostně se vedlo vítězům v Portu Nairobi. Severoportugalský přístav ovládli Keňan Samuel Muturi Mugo (2:11:08) a Etiopanka Tirfe Tsegaye Beyene (2:35:31). Hlavní město východoafrické líhně běžeckých talentů zůstalo zahraničními závodníky nedobito, když si pro výhry doběhli Tuiyange Kikwei (2:10:30) a Emma Muthoniová (2:33:42). V Keni se vydali také na poloviční trať, tu ovládli také domácí, Kurui Chesang (62:23) a Catherine Tuweiová (71:07). V Porstmouthu měli na programu deset mil (16 094 metrů), dobrou formu týden před newyorským maratonem ukázala Paula Radcliffová. Smolařka olympijských her se prý nevydala naplno, přesto hladce zvítězila, navíc v národním rekordu 51:11. Mužům kraloval ("pro změnu") Keňan Bernard Kipyego (46:43).

Michal Procházka

Vytisknout