přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2010, 09:56

Další hvězdy pro Tretru: Trammell a Clement

Do již tak bohatého výčtu špičkových světových atletů, kteří příslibili účast na letošním ročníku Zlaté tretry, přibyla jména slavných překážkářů.

Vyhlížený duel českého překážkáře Petra Svobody se světovým rekordmanem Dayronem Roblesem dostal další notnou dávku atraktivního koření. Do soupisky běhu na 110 m př. přibyl majitel šesti stříbrných medailí z velkých světových akcí, Američan Terrence Trammell. 31letý matador s osobním rekordem 12.95 má navíc za sebou životní halovou sezonu, v níž zlepšil národní rekord na šedesátce překážek na 7.36.


Terrence Trammell

Trammell nestartuje často a o to jsou jeho vystoupení cennější. V Ostravě však už bežel třikrát a pokaždé vydobyl jinou pozici na stupních víězů. V roce 2004 byl třetí za 13.33, o dva roky později vyhrál v čase 13.29 a předloni při běhu, v němž Robles zaběhl světový rekord, skončil druhý za 13.21. Letos ho před Ostravou čeká netradičný běh na 110 m př. v ulicích Manchesteru.

Clementova premiéra
Běh na 400 m prekážek
má na Tretře svoji velkou tradici. Na programu byl s jedinou výjimkou pokaždé od roku 2000, přičemž nejvýrazněji se do historie závodu zapsali hlavně Felix Sánchez a Jiří Mužík. Zatímco ten již nezávodí, Sánchez stále ještě běhá a přijede i letos. Soupeřem mu bude věhlasný Američan Kerron Clement, který vyhrál MS v Ósace i Berlíně a na kontě má i olympijské stříbro z Pekingu.

Clement v Ostravě ještě nikdy nezávodil, již desetkrát v kariéře však předvedl výkon lepší rekordu mítinku, který tu od roku 2003 drží Sánchez časem 48.10. Clementův osobák má hodnotu 47.24 a pochází z roku 2005. Letos už svěřenec trénera Kerseeho běžel v Kingstonu a zvítězil za 48.55. V pátek se chystá do Dauhá na premiéru Diamantové ligy a potom už přijde na řadu Ostrava, kde na něj spolu se Sánchezem čekají i čeští soupeři Josef Prorok a Michal Uhlík.

Zajímavým vylepšením předprogramu bude národní soutěž v hodu oštěpem mužů, a to zejména proto, že se opět střetne trio českých mladíků Veselý, Frydrych a Vadlejch, kteří se v sobotu v Olomouci prezentovali velehody a usadili se v popředí světových tabulek.

Dosud potvrzené hvězdy Tretry:
Asafa Powell – 100 m, Usain Bolt – 300 m, David Rudisha – 800 m, Bernard Lagat, Joseph Ebuya – 3000 m, Dayron Robles – 110 m př., Sherone Simpsonová – 100 m, Christine Ohuruogová, Shericka Williamsová – 400 m, Lolo Jonesová – 100 m př., Blanka Vlašičová – výška, Barbora Špotáková – oštěp, Anita Wlodarczyková – kladivo,  Martin Chodúr – zpěv.


Zdroj: Zlatá tretra