přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2011, 16:13

Další hvězdy pro Tretru: Rudisha, Uchov a Pistorius

Do hvězdné sestavy, která by měla ozářit jubilejní 50. Zlatou tretru Ostrava, přibyli kromě jiných pokořitel světového rekordu, halový démon mužské výšky a nejpopulárnější hendikepovaný sportovec na světě.

Keňský půlkař David Rudisha, nejlepší atlet světa podle loňské ankety IAAF, zná vrcholný český mítink už poměrně důvěrně. Dvojnásobný pokořitel světového rekordu v běhu na 800 m zde v minulých letech závodil třikrát a ve sbírce má dvě křišťálové trofeje za prvenství. Nyní jej organizátoři zlákali na trať 1000 m, na níž Rudisha ještě nikdy nezávodil. Může se i zde pokusit o zdolání světového maxima, které časem 2:11:96 drží jeho krajan Noah Ngeny z mítinku v Rieti v roce 1999? „Je mi jasné, že se všichni budou ptát na světový rekord, ale já o něm nechci mluvit. Pokusím se o co nejlepší výkon, ale jestli z toho bude rekord, nikdo neví,“ vzkázal Rudisha, který před Tretrou, jíž řadí mezi své nejoblíbenější mítinky, bude absolvovat dva mítinky Diamantové ligy v Dauhá a Římě.

rudisha_v.jpg
foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Další nově ohlášenou hvězdou je výškař Ivan Uchov, který se v halové sezoně několikrát pokoušel o zdolání světového rekordu Javiera Sotomayora, přičemž některé z nadějných ataků viděli i čeští diváci v Hustopečích. Zda bude mít ruský bohatýr s diskařskou minulostí obdobnou formu i pod otevřeným nebem, těžko soudit, organizátoři by si však přáli „minimálně“ vylepšení rekordu mítinku (2.31) nebo stadionu (2.32). „Do Ostravy se těším. Můj trenér naštěstí souhlasil s prvním startem u vás, původně jsme chtěli začít až na Diamantové lize v Eugene. Moje první závody nebývají nejhorší a pokud budou diváci tak skvělí, jako je znám z Třince nebo Hustopečí, máme se na co těšit,“ prohlásil Uchov, který byl v halové sezóně 2011 neporažen a jehož nejhorší výkon měl hodnotu 230 cm.
Mužská výška se do hlavního programu Tretry vrací po čtyřech letech a vedle Uchova se diváci mohou těšit i na domácího Jaroslava Bábu. Oba borci si tak mohou zopakovat medailový souboj z letošního HME.
 
Speciální zážitek čeká diváky také v běhu na 400 m, kde se poprvé v Česku ukáže nejpopulárnější hendikepovaný sportovec planety. Jihoafrický běžec Oscar Pistorius má amputované obě nohy od kolen níže, je paralympijským šampionem a úspěchy slaví i na diplomatickém poli, kde si vybojoval právo závodit se zdravými. „Na Ostravu se velmi těším. Byl jsem zván už vícekrát, ale vyšlo to až tento rok. Vím, že soupeři budou silní, ale můj hlavní cíl bude zaběhnou A-limit IAAF na 400 m pro MS v Tegu,“ řekl Pistorius.

Zlatá tretra letos slaví své 50. jubileum. V rámci oslav se připravuje vydání pamětních mincí, DVD z historie Tretry či souhrn kompletních výsledků. Organizátoři pozvali osobnosti ze zahraničí i z domova. Z atletických hvězd minulosti předběžně potvrdili účast tyčkařská legenda Sergej Bubka, Polka Irena Szewinská, Němka Marita Kochová, Maročan Hicham El Guerrouj a americký sprinter Maurice Greene. Počítá se i s celou plejádou domácích legend, mezi pozvanými jsou Jarmila Kratochvílová, Táňa Netoličková, Helena Fibingerová, Jozef Plachý, Imrich Bugár, Šárka Kašpárková nebo Robert Změlík, který se chystá i na tradiční veteránskou stovku.

Disciplíny Zlaté tretry Ostrava (16):
Muži: 100 m, 200 m/300 m, 400 m, 1000 m, 3000 m př., 110 m př., 400 m př., výška, oštěp, kladivo
Ženy: 100 m, 400 m, 10 000 m, tyč, oštěp, kladivo

Dříve oznámené hvězdy:
Muži
Sprinty: Usain Bolt
110 m př.: Dayron Robles
400 m př.: David Greene, LJ Van Zyl
Oštěp: Andreas Thorkildsen, Tero Pitkamäki
Kladivo: Libor Charfreitag, Krisztian Pars¨
Ženy
100 m: Veronica Campbellová-Brownová
10 000 m: Meselech Melkamuová
Tyč: Silke Spiegelburgová, Monika Pyreková
Kladivo: Anita Wlodarczyková, Betty Heidlerová

Česká špička:
Muži
110 m př.: Petr Svoboda
400 m př.: Josef Prorok
Výška: Jaroslav Bába
Oštěp: Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch
Ženy
400 m: Denisa Rosolová
Tyč: Jiřina Ptáčníková
Oštěp: Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová

S využitím materiálů organizátorů, další info na www.zlatatretra.cz

Adam Pražák

Vytisknout