Další duel na Zlaté tretře

Na letošní Zlaté tretře nastoupí na trati 5000 metrů proti mistrovi světa Tadessemu nejlepší neafrický vytrvalec Craig Mottram, bronzový z MS 2005 v Helsinkách.

Již tradiční Memoriál Emila Zátopka bude závěrečnou disciplínou 46. ročníku letošní Zlaté tretry. Dosud se memoriál konal dvakrát na 5000 metrů, jednou na dvojnásobné vzdálenosti a jednou na trati 3000 metrů. Zatím vždy vyhráli Afričané. Letos by to mohlo být podle organizátorů jinak. Start potvrdil nejlepší australský vytrvalec Craig Mottram. Ten loni na Světovém poháru v Aténách porazil i slavného Kenenisu Bekeleho. Pro pětadvacetiletého Mottrama bude ostravská pětka jedinou před startem na MS v Ósace.

"Bude pro mě velkou ctí běžet v České republice, která je domovem pro velkou postavu našeho sportu Emila Zátopka," vzkázal rekordman Oceánie v běhu na míli, 2000 i 3000 metrů. "V Austrálii byl a je Zátopek velmi populární. Také proto, že svého času dal jednu ze svých zlatých medailí Ronovi Clarkeovi. Naše největší prosincové závody na 10000 metrů nesou Zátopkovo jméno a už dvakrát jsem na nich vyhrál."

Největším konkurentem by Mottramovi měl být letošní mistr světa v krosu Zersenay Tadesse z Eritrey, který již také potvrdil účast. Osobní rekord Australana je 12:55.76 (2004), Tadesse zaběhl pětku nejrychleji loni v Římě za 12:59.27.