přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Další do klubu „šestimetrových“

Jevgenij Lukjaněnko skočil na mítinku EAA v Bydhošti 601 cm a stal se šestnáctým tyčkařem, který překonal magickou bariéru. Blanka Vlašičová natáhla po výkonu 205 cm sérii neporazitelnosti už na 30 závodů.

Nová dráha, připravená pro nadcházející MSJ, přilákala do Bydhošti řadu hvězd. Nejvíce z nich zazářil halový mistr světa z Valencie Jevgenij Lukjaněnko, který vyhrál nabitou soutěž tyčkařů, a už coby jistý vítěz přidal jako bonus premiérové pokoření šestimetrové hranice ve své kariéře, i na polském území.  601 cm skočil na první pokus a posunul se tak na sedmé místo historických tabulek. Následně se ještě pokoušel o zdolání 605 cm a zejména druhý pokus na této výšce údajně vyhlížel velmi nadějně.
Již zavedený člen klubu „šestimetrových“, Australan Steven Hooker, byl v Bydhošti s 581 cm  druhý, za ním se poskládala hned trojice skokanů s výkonem o deset centimetrů horším: Švéd Alhaji Jeng, Němec Tim Lobinger a Brit Steven Lewis.

Již více než rok nepoznala chorvatská výškařka Blanka Vlašićová hořkou pachuť porážky, přičemž pokaždé dokázala překonat více než dva metry. Nejinak tomu bylo tentokrát, když se na třetí pokus přenesla přes 205 cm, přepsala rekord mítinku a vyrovnala nejlepší výkon na polském území Kajsy Bergqvistové z roku 2002. Soupeřky nechala daleko za sebou (nejblíže jí byla Jekatěrina Savčenková na 192 cm), její atak světového rekordu však byl i tentokrát neúspěšný.

Další z halových mistrů světa, Brit Phillips Idowu, vyhrál soutěž trojskokanů, když předvedl čtyři výkony za 17 m, přičemž ten nejdelší měřil 17.36 m. Druhý skončil Řek Dimitrios Tsiamis, jemuž k výkonu 17.05 dopomohl vítr +3.2 m/s. Třetí příčka připadla za 16.91 m Slováku Dmitriji Valukevičovi.

V mužském kladivu padla jedna těsná osmdesátka a druhá málem. Šťastnější byl Maďar Kristián Pars, který se za 80metrovou hranici dostal o 3 cm a vyhrál. Stejná vzdálenost  naopak dělila od zápisu začínajícího osmičkou Itala Marca Linguu, 79.97 je však „alespoň“ jeho nový osobní rekord.
V disku potvrdil své výtečné kvality estonský mistr světa Gerd Kanter, který zvítězil výkonem 68.82, druhému Piotru Malachowskému chybělo po 66.43 m pouhých 22 cm k vlastnímu polskému rekordu.

Letošní premiéra Australanky Jany Rawlinsonové na trati 400 m př. skončila druhým místem a výkonem 55.94 s. Mistryni světa, která úvod sezony zameškala kvůli zranění, porazila domácí Anna Ješeňová, která finišovala v čase 54.86. Druhý polský triumf přidal na téže trati mezi muži Marek Plawgo (49.51).
Olympijský vítěz Jurij Borzakovskij z Ruska snadno ovládl půlku v čase 1:45.56, mezi ženami stlačila Britka Marilyn Okoroová letos poprvé svůj čas pod 2 minuty (1:59.91).  

Výsledky z mítinku v Bydhošti naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout