Další diamantová smršť, kvalitu předvedl i Holuša

neděle 17. května 2015
Na mítinku v Šanghaji, druhém dílu Diamantové ligy, se podobně jako o dva dny dříve v Doha notně přepisovaly tabulky začínají sezony. Z českého tria měl nejvíce důvodů ke spokojenosti Jakub Holuša, který dosáhl kvalitního času pod 3:36 a vyhověl nominačním kritériím pro MS.

Jakub Holuša (foto z loňského ME družstev) se na patnáctistovce, ve které nadchl publikum pražského HME, neztratil ani v nabité konkurenci především afrických běžců. Obsadil sedmou příčku, když dokončil v čase 3:35.98, čímž vyhověl nominačnímu kritériu pro světový šampionát, který se bude konat koncem srpna v Pekingu. Navíc jen o 69 setin zaostal za svým vlastném OR z loňského Osla. "Super začátek. Výsledek hodně dobrý. Běželo se výborně na první závod, ale bylo to pomalý a myslím, že jsem mohl být více ve předu, ale nevadí. V prvním kole jsem musel i brzdit. Poslední kolo jsem šel asi hodně rychle. Cca 54s. Sil bylo hodně. V opravdu rychlém závodě si letos věřím na 3:33. Ted se těším ale na Tretru!" ocitovaly svěřence Jiřího Sequenta internetové stránky manažerské skupiny Top Athletics. Vítězem závodu se stal Keňan Kiplagat výkonem o 69 setin lepším, kterým se vyšvihl do čela letošních tabulek.

Půlkařka Lenka Masná byla ve svém snažení o zteč nominačních kritérií pro MS již méně úspěšná, doběhla na osmém místě v čase 2:02.64 a za limitem tak zaostala o 1.64 s, Jaroslav Bába měl poslední zdar ve výškařské soutěži na 220 cm, tedy 8 cm od nominační hranice, kterou však již má splněnou ze zimy. Navíc byl přímo účasten další bitvy současných velikánů své disciplíny – Katařana Barshima a Ukrajince Bondarenka. Zase to mezi nimi byla loterie s četným vynecháváním pokusů, lépe z ní vyšel Barshim, který pokořil rekord mítinku překonáním laťky ve výšce 238 cm, Bondarenko na téže úrovni ztroskotal. Barshim pak již dále neskákal. „Ukončil jsem soutěž, protože sezona teprve začíná a je ještě brzy skákat tak vysoko,“ vysvětlil.

A ony další WL, neboli nejlepší světové výkony dosavadního průběhu roku? V kouli udělala při neúčasti hegemonky Adamsové domácímu publiku radost Číňanka Gongová vrhem 20.23, v tyči měla potěchu Kyriakopuluová z národního rekordu své řecké domoviny 473,  čtvrtce překážek jasně vévodila Jamajčanka Spencerová s 54.71. Stýpl „vystřihl“ Keňan Birech za 8:05.36, pětku Etiopanka Ayanaová za 14:14.32, což by se dalooznačit za senzaci mítinku, neboť se tímto časem poněkud neočekávaně vyhoupla na třetí místo historických tabulek, ani ne tři vteřiny od SR své krajanky T. Dibabaové. Poslední trojku navíc tato 23letá závodnice dala za 8:25.58 a v cíli byla o dobré půlkolo před ostatními.

Oštěp žen, který je pro nás zajímavý vzhledem ke kvalitám v Šanghaji nepřítomné Barbory Špotákové, vyhrála domácí Luová s 64.08. Tradiční Bářiny soupeřky – Němka Obergföllová a Ruska Abakumovová, jež se jako vloni Barbora vracejí po mateřské pauze, se na čínské půdě příliš neprosadily. Po výkonech 62.08 a 60.66 obsadily šestou, resp. osmou příčku. Také na stovce žen se neprosadila ta nejzvučnější jména - Jamajčanky Campbell-BrownováFraser-Pryceová obsadily čtvrtou a pátou příčku, když vyhrála Nigerijka Okagbareová s 10.98.

Adam Pražák, foto: A. Gräf