přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Další dění o zářijovém víkendu

V neděli proběhlo nejen žákovské mezistátko v Olomouci, ale také skončil SP chodců ve španělské Murcii. V sobotu byl k vidění v Brně zajímavý vícebojařský výkon.

Čeští žáci a žákyně naložili slovenským vrstevníkům
Olomouc přivítala tři výběry bývalé federace, po dvou reprezentantech v každé disciplíně. Před Slováky skončily oba české týmy - A i B, a to mezi dívkami i chlapci. I slabší družstvo žákyň porazilo soupeřky rozdílem třídy, béčko žáků zdolalo Slováky "jen" o 8 bodů, chlapecké áčko však zase získalo o 4 bodíky více jak lepší družstvo dívek. Pouze v šesti disciplínách se v čele disciplíny neobjevil český závodník, závodnice.

Mezi chlapci se prezentovali výbornými výkony blízko národnímu rekordu věkové kategorie do 15 let mílař Lukáš Mašín - 3.15 s od NR a šestivteřinové zlepšení osobního maxima -, diskař Jaromír Mazgal 57.73 (1.36 m za NR) a na 100 m s překážkami Václav Sedlák (2 desetiny od rekordu). Mezi dívkami si velmi zdatně vedla kladivářka Vendula Kolářová (3 metry od NR).

"Za nejlepší výkony byli ohodnoceni pohárem Lukáš Mašín, který si během týdne zlepšil osobák o devět vteřin a Jana Sotáková, která zaběhla velmi kvalitních 300 m i 100 m př., také nedaleko českých rekordů," uvedla vedoucí českého družstva Iveta Rudová. "Jeden český" přeci jen padl, byť "jen" oddílový; sestava na 4x60 m Vlček, Koběluš, Řezníček, Břustek z AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště překonala tři roky starý rekord kolegů z nedalekého Zlína o 9 setin na 27.44 s. "Padla spousta osobních rekordů, i přesto že závodníci bojovali s deštěm a zimou," doplnila svazová trenérka mládeže Rudová.

Bodové zisky týmů MU do 15 let:
Žákyně
1. ČR "A" 158
2. ČR "B" 120
3. SR

Žáci
1. ČR "A" 162
2. ČR "B" 109
3. SR

Fotografie z MU si můžete prohlédnout zde.

Formánek ve 100min. desetiboji přes 7 tisíc
Pozoruhodný výsledek zaznamenal sobotní 100minutový desetiboj v Brně Pod Palackého vrchem, s dovolením citujeme a drobně upravujeme mail pořadatele Ondřeje Kasla:
"Již loňský výsledek Adama 6760 bodů (při tehdejším osobním rekordu v klasickém desetiboji 7040 bodů) byl úctyhodný. Letos v arktickém počasí, které vládlo v sobotu v Brně, znovu zazářil a nic ho nezastavilo k výkonu 7065 bodů, které by mu letos stačily na 4. místo na klasickém MČR. Z kategorie neskutečných je kombinace 400 m za 55.46, po kterých následovalo za necelých 15 minut 110 metrů překážek za 15.37 s. Dovolit si po 9 disciplinách vystartovat 5 minut před vypršením časového limitu 1500 metrů a dokončit je ještě s rezervou za 4:40.19 svědčí o úžasné rychlostní vytrvalosti. (To by si olympijský vítěz Brian Clay jen přál, když letos běžel před plnými ochozy v Pekingu za 5:06.59).
Jen pro zajímavost, Adam Formánek má letošní osobák v "klasickém" 7446 bodů, tedy rozdíl 381 bodů. Roman Šebrle zvládnul v roce 2003 standardní nejlépe za 8807 bodů a 100minutový v témže roce v Rakousku za 7989 bodů - rozdíl 818 bodů, ačkoli jde o rekordní výkon v tomto
zrychleném desetiboji."

Pořadí 100minutového desetiboje: 1. Formánek 7065, 2. Klus 6120, 3. Ošmera 5952

Chodecké finále SP pro Feitorovou a Fernandeze, celkově však vítězí Plätzerová a Tallent
Světový pohár chodců se uzavřel ve španělské Murcii. Susana Feitorová si spravila chuť po nezdaru v Pekingu, kde byla podle svých slov "nervózní jako pětileté děcko". Portugalka se od začátku držela v čelní skupině a v polovině závodu už o její výhře prakticky nebylo pochyb. Zato o příčky za ní se sváděl vyrovnaný boj, na druhou se nakonec prokousala Řekyně Tsoumelékaová a pro třetí pozici si došla i konečná vítězka SP Norka Kjersti Plätzerová. Seveřance a matce dvou dětí vysekla poklonu i druhá v pořadí Tsoumelékaová.
Mužská soutěž změnila jméno celkového vítěze SP. Velkou radost z výhry na domácí půdě měl Francisco Javier Fernandez, z předstihnutí Mexičana Sáncheze v účtování Poháru se mohl radovat druhý v cíli Australan Jared Tallent. Ovšem největší díl pozornosti i emocí vzbudil nakonec třetí v pořadí Jefferson Pérez. Ekvádorský olympijský vítěz z Atlanty včera završil svou kariéru. Chvilku se držel i v čele závodu, v němž mu fanoušci vytvořili se spoustou dresů v jeho národních barvách domáckou atmosféru. Nakonec neudržel ani druhou pozici, v cílové rovince dokonce zvracel a sotva se udržel na nohou. Přesto jej stovky jeho fandů obklopili v cíli, odkud Pereze pro jeho bezpečnost odvedli pořadatelé a ochranka, hned jak se v něm objevili i poslední závodníci.

Michal Procházka

Vytisknout