přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. dubna 2010, 23:59

Dálkař Lapierre 878, ale s větrem

Dlouhý skok předvedl na australském šampionátu Fabrice Lapierre, leč „vítr do plachet mu dul příliš silně“. Výkon roku v Perthu však přesto v dálce padl, v USA se povedlo posunout značku maxima sezony hned několikrát.

Halový mistr světa Fabrice Lapierre předvedl sedmý nejdelší skok historie, bohužel však „jen“ v rámci kolonky „s nedovolenou podporou větru“. Australský dálkař se k výkonu 878 vzepjal v poslední, šesté sérii, k takovému letu mu však pomohl vítr o 1.1 m/s silnější, než povolují pravidla. Paradoxně se tak stříbrný Chris Noffke, jenž skočil „pouze“ 833 (+1.2 m/s), ujal čela světových tabulek.

Ze jmen známých českému oku či uchu zmiňme úspěšné boje o tituly tyčkaře Stevena Hookera (580 cm), na dvoustovce Patricka Johnsona (20.78) a oštěpaře Jarroda Bannistera (83.17 m). A dále vyzdvihněme výkony nadějí australské atletiky jako čtvrtku Bena Offereinse za 45.17 nebo triumf teprve patnáctileté tyčkařky Liz Parnovové za 440 cm. Vzhledem k taktičnosti mistrovských šampionátů měla velmi solidní úroveň i mužská půlka, kde titul bral Lachlan Renshaw za 1:46.66.

Na „Mt. SAC Relays“ ve Walnutu (v kopcích nad Los Angeles) se urodilo dalších pět světových maxim sezony. A o to nejvýraznější mezi nimi se postaral Slovák Libor Charfreitag, který poslal kladivo hned dvakrát za 80metrovou hranici. Delší z pokusů v jeho podání, a tedy výkon roku, má hodnotu 80.59. Se zápisem do letošní tabulek se přidala Lashinda Demusová, čtvrtkařka překážkářka zaznamenala úspěšný test na hladké variantě jednoho okruhu, když jej zvládla za 51.40, o dvě setiny než dosavadní WL. Na „její“ trati se zadařilo Jeshuovi Andersonovi, který ji proběhl za 49.11, a také on ukrojil z výkonu roku jen malý dílek (setinu) – jeho čas však měl na čele tabulek jepičí život. O čtvrtý letošní nejlepší výsledek se ve Walnutu postarala Sally Kipyegová. V Oregonu (Eugene) trénující Keňanka zvládla pět kilometrů v kvalitním osobním rekordu 15:02.83.

Nedaleko od Walnutu v Asuze padla již ve čtvrtek letos poprvé šestitisícová hranice v sedmiboji. Ruky Abdulaiová posbírala o 68 bodů více, zejména díky třem osobákům, v kouli (10.46 m), oštěpu (41.37 m), a půlce (2:14.53). K nim Kanaďanka, narozená v Ghaně, přidala svou velmi kvalitní původní specializaci, dálku (byť s větrem) 667 cm a výsledkem bylo zmíněné skóre 6068.


Tyson Gay - foto: www.graf.cz

V Gainesville Calvin Smith jr. posunul značku výkonu roku na čtvrtce na 44.81 (viz výše). Vyzdvihnout zaslouží také druhý muž v pořadí, Tyson Gay. Americký rekordman na stovce proběhl trať jen o osm setin pomaleji a z tria „superrychlíků“ na nejkratším sprintu je nyní se 44.89 jasně nejlepší (Bolt 45.28, Powell 45.94).

V Lawrence zase bylo zameteno s výkony na kratších sprintech. Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová srazila na dvoustovce maximum sezony už na 22.32 a Američan Ivory Williams si na poloviční trati zapsal jako první čas začínající devítkou – 9.95.

Dvojici výkonů roku viděli také v Greensboro, tam se o ně postarali američtí překážkáři Bershawn Jackson čtvrtkou za 48.36 a David Oliver stodesítkou za 13.24. Kolegyně z disciplíny Jacksona, Queen Harrisonová, se přidala s maximem v Clemsonu, kde kolo s překážkami oběhla za 54.66, k tomu přidala ještě větrný (5.3 m/s) triumf na překážkové stovce – 12.44.

Poslední výkon roku nepochází ze Spojených státu, ale z Jižní Afriky. Díky univerzitnímu šampionátu v nám dobře známém Potchefstroomu víkend nepřežilo ani mužské maximum na dvoustovce, neboť teď platí čas 20.23 (+1.5) a jméno Simon Magakwe.

Michal Procházka

Vytisknout