přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2017, 13:34

Halové gala rozzářilo Ostravu

Vítězství Hejnové a Hrubé a celkem pět nových limitů, takový byl mezinárodní mítink Czech Indoor Gala, který hostila ostravská hala.

Podle očekávání přibyla na soupisku šéftrenéra Dvořáka pro Bělehrad Zuzana Hejnová, která si s přehledem poradila s konkurentkami na čtvrtce, navíc je s časem 51.96 rázem třetí nejrychlejší Evropankou sezóny. Už po seběhu si svěřenkyně Falka Balzera získala mírný náskok a i když to chvíli vypadalo, že ji v závěru potrápí Denisa Rosolová, nakonec se drama nekonalo. To naopak Denise viditelně docházely síly a v cíli ji přes vylepšený letošní výkon roku 53.02 předstihla ještě Dánka Slott Petersenová (52.87). Za Slovenkou Putalovou (53.14) si vylepšila osobák Marcela Pírková na 54.28. V B běhu dosáha druhého nejrychlejšího času 52.73 Polka Swietyová, OR si zde posunula ještě i Tereza Petržilková (55.69).

"Jsem maximálně spokojená," prohlásila vítězná Hejnová. "Na první čtvrtku je to skvělý výkon. Trenér mi ale stejně řekne, že jsem to mohla rozběhnout ještě trochu rychleji. Jsem skvěle připravena, cítila jsem, že oproti minulým rokům to můžu rychleji rozběhnout a zbydou mi síly i na závěr. Teď mě čeká čtvrtka v Birminghamu a na mistrovství republiky půjdu nejspíš dvoustovku. Na HME chci minimálně do finále," nechala se slyšet Zuzana. A jaké byly pocity Denisy? "Dnes to na mě bylo rychle rozběhlé. Na konci mi opravdu došlo. Posledních padesát metrů bylo šílených, ale směřujeme formu až k HME, kde věřím, že to bude zase o něco lepší," uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové.

Vrcholem na ovále byla třístovka, kde se potkali staří známí, Pavel Maslák a Grenaďan Bralon Taplin. I když optické srovnání bylo obtížné, protože se běžel celý závod v drahách, ještě před srovnáním handicapů se zdálo, že domácí favorit tahá proti karibskému soupeři přeci jen za kratší konec. Nakonec to tak zůstalo i v cíli, kde se první objevil Taplin a jeho čas 31.97 je čtvrtý (halový) v historii, rychlejší byli jen Američané Clement s Merrittem (oba 31.94) a rekordman Spearmon (31.88).

Maslák po 32.19 zaostal jen 4 setiny za vlastním top evropským výkonem. "Jsem spokojený s časem," prohlásil svěřenec Dalibora Kupky. "Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsem nevyhrál. Přeci jen jsem se chtěl předvést před domácím publikem. Hodně mi pomohlo lednové soustředění ve zdejší hale, na kterou jsem si už zvykl. Taplin začíná být takovým tradičním soupeřem. Loni to na HMS ještě neustál, ale za poslední rok nabral zkušenosti, které teď zúročuje. Těším se na další souboj do Briminghamu. Vzhledem k HME jde forma nahoru a věřím, že tam předvedu opět kvalitní výkon," rozpovídal se Pavel. Jeho krajané Jan Tesař a Vít Müller si v "béčku" vylepšili osobáky na 33.67 a 33.90.

V soutěži koulařů absolvoval Tomáš Staněk jediný pokus, přesto s 20.69 obsadil třetí místo. "Při prvním pokusu jsem pocítil bolest v levém třísle. Snad to nebude vážné, jen nějaká křeč, zaledujeme a uvidíme," popsal svěřenec Petra Stehlíka důvody předčasného ukončení soutěže. Podle očekávání se před něj dostal německý favorit Storl, jenže i když ostřeloval 21metrovou hranici nejblíže se k ní přiblížil na 3 cm (20.97). To polský mladík Konrad Bukowiecki se naopak dostal za tuto metu hned dvakrát v osobním rekordu 21.15 triumfoval. Ladislav Prášil skončil pátý s 20.19.

Soutěž výškařek ovládla Michaela Hrubá poté, co hned třikrát využila všechny tři pokusy - nejen na vítězných 190 centimetrech, ale předtím i na 188 a 183 -, a v soutěži absolvovala celkem šestnáct skoků. "Závod jsem si skvěle užila. Trošku jsem napínala sebe i fanoušky těmi třetími pokusy. Byla to ovšem další zkušenost směrem k HME. Byly tam chyby, které když odstraním, tak mohu skákat opravdu vysoko. Jeden z pokusu na 193 byl nadějný. Nyní mě čeká MČR juniorů a pak už budeme ladit formu směrem k Bělehradu," prohlásila svěřenkyně Aleny Nezdařilové. Druhá Ukrajinka Čumačenková zdolala 188 cm, třetí Američanka McPhersonová 183.

Sprinterskou rovinku bez překážek ovládli sprinteři z Jamajky. Mezi muži však již Andrew Fisher hájí barvy Bahrajnu a v průběhu večera také dvakrát vylepšil jeho rekord (ale i osobní) až na finálových 6.57. Jedinou setinu za ním skončili veterán Collins a Jamajčan Clarke. Za Slovákem Volkem (OR 6.67) si na šestém místě vylepšil Zdeněk Stromšík osobák na 6.70, žel mu tím chyběla jediná setinka k limitu na HME. Jan Veleba si vyrovnal "SB" z rozběhu 6.73.

Ve finále žen měla naopak radost Klára Seidlová, v cíli byla pátá, především svěřekyně Jakuba Uhra ve výrazně vylepšeném osobáku na 7.33 na setinu vyhověla výkonnostnímu kritériu ČAS pro Bělehrad. Barbora Procházková sprintovala jako sedmá za 7.37. Vítězkou se stala Jamajčanka Gayon Stevensová za 7.20, stejný čas přinesl poražené Puricaové druhé vylepšení venezuelského rekordu večera, třetí pak byla Američanka Young-Warrenová (7.22).

Překvapivým vítězem soutěže tyčkařů se stal řecký junior Emmanouil Karalis, který jako jediný zdolal 560 cm. Na této výšce ztroskotal Jan Kudlička, o decimetr níže Michal Balner, oba parťáci ze skupiny Boleslava Patery však měli zapsáno nejlépe shodně 540 napoprvé (a předtím žádný křížek), a tak se podělili o druhé místo.

Dle svého zvyku si na patnáctistovce počínala nebojácně Simona Vrzalová, když se držela po většinu závodu s čelem, odměnou jí pak byl výborný osobní rekord 4:10.04 a konečné šesté místo. "Osobák byl určitě plán. Byla zde výborná atmosféra, což mi moc pomohlo. Možná bych potřebovala, aby to bylo ze začátku ještě o něco rychlejší. Běželo se mi skvěle a myslím, že to není moje maximum, vidím ještě rezervy," uvedla svěřenkyně Augustina Šulce. Vítězkou se stala favorizovaná Etiopanka Axumawit Embayeová za 4:06.68 před Albánkou Gegaovou (4:08.26) a krajankou Fantuovou (OR 4:08.56). Osobák si vylepšila také další česká zástupkyně Diana Mezuliáníková, a to na 4:11.53. "Je to můj třetí limit na HME a musím říct, že ten nejvysněnější, protože trénuji hlavně na patnáctku. Pro start v Bělehradě rozhodně zvolím právě ji," radovala se.

Mezi muži-mílaři se naopak největší adept na vítězství neprosadil, Etiopan Wolde se musel spokojit se třetím místem (3:40.89), o čtvrt vteřiny dříve byli v cíli Němec Benitz a jako úplně první pak Maďar Tamás Kazi, pro nějž je 3:40.62 osobním rekordem. Dobře si v závodě počínal nakonec sedmý Jan Friš a také on si časem 3:43.72 řekl o Bělehrad. "Čekal jsem trochu rovnoměrnější tempo, ale měl jsem skvělé soupeře, atmosféra byla vynikající a já tuto halu miluju. Jsem nadšený z toho, že se mi podařilo splnit limit," prohlásil odchovanec zdejší atletiky, který nyní poběží v sobotu závod v Istanbulu trojku. "Těší mě, že poběžím na HME svoji hlavní disciplínu."

Ukrajinka Hanna Ploticynová potvrdila pozici jedničky z rozběhů překážkové šedesátky, ve finále ukrojila čtyři setiny a dokázala tak jako jediná zaběhnout pod 8 vteřin - o jedinu setinu - čímž si vyrovnala osobák. Druhá Američanka Stowersová zaznamenala čas 8.05, o třetí pozici se pak strhla řádný mela, v níž uspěla Nizozemka Bakkerová o tisíciny před Američankou Clayovou (obě 8.20). Ač si Lucie Koudelová na pátém místě vylepšila letošňák na 8.22, byla zklamaná. "Mrzí mě, že jsme s Kačkou (Cachovou, 8.24) nevyužily silné konkurence k lepším časům. Už by to chtělo, aby to ulétlo. Ještě budeme mít možnost ke splnění limitu na republice," uvedla svěřenkyně Lucie Škrobákové.

Národní program a rozběhy

Czech Indoor Gala odstartoval předprogram, který ozdobil na třech kilometrech Jakub Zemaník "B" limitem pro Bělehrad - jako mladému závodníkovi do 22 let mu stačí mírnější. Vítkovický svěřenec Vladimíra Černého probíhal dvěma kilometry v tempu lehce za potřebným časem, závěrečnou třetinu však zvládl na výbornou a mohl se díky osobnímu rekordu 8:03.60 radovat. "Závod byl skvěle rozběhnutý," vysekl pochvalu oddílovému parťákovi Chwistkovi, jenž plnil první čtyři okruhy úlohu vodiče. "V druhém kilometru jsem si trošku zvolnil, protože jsem chtěl mít víc sil v závěru. Na dvojce to bylo na hraně limitu. Ale skvělé publikum mě vyhecovalo a vyšlo to. Měl jsem konečně kvalitní přípravu bez zdravotních omezení a nese to své ovoce," uvedl Zemaník.

Vítězkami rozběhů na 60 metrů byly Jamajčanka Gayonová (7.24) a Američanka Young-Warrenová (7.23), třetí čas zaběhla Venezuelanka Puricaová, pro niž je 7.28 národním rekordem. Klára Seidlová si časem 7.42 vyrovnala osobák, o setinu rychlejší byla Barbora Procházková. Také mezi muži byl rychlejší druhý rozběh, jenž ovládl Jamajčan Clarke za 6.57, o setinu pomalejší krajan Fisher vytvořil rekord své nové země Bahrajnu. Veterán Collins si poradil se soupeři v prvním běhu (6.66), díky "letošňákům" prošli do finále Zdeněk Stromšík (6.72) i Jan Veleba (6.73).

Nejrychlejší překážkářkou v rozbězích, v nichž nakonec absentovala původně ohlášená Běloruska Talajová, byla v tom druhém Ukrajinka Ploticynová za 8.03. První rozběh asi přeci jen doplatil na opakování startu kvůli selhání techniky, ovládla jej Nizozemka Bakkerová (8.13) před favoritkou Stowersovou z USA (čtvrtý čas 8.17). Mezi muži si letošní maximum vylepšil na rovných 8 vteřin Václav Sedlák.

Na osmistovce se pokoušela Alena Ulrichová za pomoci tréninkové kolegyně Bičianové o pokoření výkonu pro HME, posledních 250 metrů už se však prala sama jen s časomírou a byl z toho čas 2:05.54 (vteřinu a půl od limitu). Půlkaři preferovali taktičtější způsob boje, vítěz Slovák Leonard Lendvorský tak dosáhl času 1:53.32. Také čtvrtky ovládli "sousedé", oba v osobácích - Martin Kučera 57.67, Katarína Kuštárová 56.51.

Výsledky - Videa - Fotogalerie

Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: Eduard Erben

Vytisknout