přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. srpna 2009, 19:05

Čtvrtý titul na desítce pro Bekeleho, ženská stovka desetiletí

DOPLNĚNO FOTO - Pět sad medailí se rozdalo třetí den šampionátu v Berlíně. Vyhořely ruské světové rekordmanky Galkinová a Isinbajevová. Z české výpravy se představily překážkářka Hejnová a půlkařka Masná.

Highlighty dnešního večera byla nejrychlejší ženská stovka po deseti letech a druhé nejkvalitnější finále MS právě po Seville 1999, kde vyhrála Marion Jonesová a šest žen se dostalo pod 11 vteřin, dnes se to povedlo čtyřem sprinterkám. Již čtvrté zlato z desítky na MS má Kenenisa Bekele, zda se pokusí získat i první na pětce, je otázkou. Double se mu povedl zatím "jen" v Pekingu. Ruské královny v tyči a stýplu uvolnily trůny Polce Rogowské, resp. Španělce Domínguezové. Kladivu vládl rovněž premiérově Slovinec Kozmus, naopak titul v trojskoku obhájila Kubánka Savigneová.

Disciplíny s českou účastí
Zuzana Hejnová si bez problémů poradila s rozběhem. Na čtvrtce překážek bezpečně doběhla na třetím, přímém postupovém místě, které ji zajišťuje start mezi zítřejší nejlepší čtyřiadvacítkou. Čas 55.68 jí řadí na konec první poloviny pole, tedy pomyslné 12. místo. "Takhle nějak jsem si to představovala," libovala si v cíli svěřenkyně Martiny Blažkové, "že si pohlídám postup a pošetřím síly, které budu potřebovat v semifinále. Letos je naše disciplína určitě víc našlapaná než vloni a na finále bude podle mě potřeba běžet aspoň 54.50. Jestli se mi to podaří? Já doufám," přála si Hejnová.

Lence Masné se senzace v podobě finálové účasti na půlce nepodařila. Její vystoupení však lze označit za úspěšné, v semifinále zůstala na jejím štítě Američanka Vesseyová, držitelka druhého letošního nejlepšího času. "Běželo se dost pomalu a bylo jasné, že postupovat budu pouze první dvě. Takový průběh mi spíš nevyhovoval, ale nemělo smysl jít dopředu, to bych pak nezvládla v konci. Od půlky trati se začalo zrychlovat a já jim prostě nestačila. Ale jinak se svou premiérou na velké akci jsem určitě spokojená. Je to pro mě velká zkušenost," zhodnotila  svěřenkyně Jiřího Sequenta.  Další přímá soupeřka Masné, olympijská vítězka Jelimová, po 570 metrech vzdala. I přes pomalý první okruh dosáhla česká půlkařka velmi solidního času 2:02.55, druhou čtvrtku běžela rychleji než první. Stačil na páté místo v běhu a celkovou dvacátou příčku.
Držitelka nejlepšího času na světě Caster Semenyaová se znovu potkala s Janeth Jepkosgeiovou. Keňanka byla zařazena do semifinále až po protestu proti kolizi způsobené Jihoafričankou, tentokrát k vážnější kolizi nedošlo. Semenyaová dosáhla nejlepšího výkonu ze všech 25 startujících (1:58.66), do finále postoupila i Jepkosgeiová, i když až díky času.

Finálové disciplíny
Ruské královny padly. Během několika málo vteřin se rozplynuly glorioly dvou vládkyň Ruska. Světové rekordmanky Světlana Galkinová ani Jelena Isinbajevová na mistrovství světa nezískaly medaili. Jistě stýplařka Galkinová není takovou star jako tyčkařka, zatím má na kontě z velkých akcí jen zlato z Pekingu, přesto se její výpadek, minimálně medailový (skončila čtvrtá) málo čekal.

To selhání Isinbajevové se dá označit za opravdovou senzaci šampionátu. "Nemám pro to, co se stalo, vysvětlení. Všechno bylo skvělé, byla jsem spokojená a v rozeskakování skočila 470 cm," uvedla po zpackané soutěži. Přestože výkony Rusky v letošní sezoně vskutku nebyly oslnivé, byť ve Zlaté lize nebyla poražena, světové rekordy neatakovala ani náhodou. V takové situaci bylo hazardem zakládat na 475, ale Isi si věřila a tak po prvním nezdaru vzhledem k vývoji soutěže zvedla na druhý pokus na 480 a tam zkrátka dvakrát neuspěla. Objektivně to nebyla smůla, jeden jasně srazila, při druhém taktak vystoupala do potřebné výše.
"Když jsem ležela na zemi a koncentrovala se, představovala si své vítězství a dobré skoky, rozhodně ne porážku. Něco takového se mi naposledy stalo před devíti lety, nečekala jsem to. Nelituju, že jsem nezačala na nižších výškách, i kdybych 465 cm skočila, nic by to neřešilo. Podle mě se to stalo, protože se to stát mělo," nelitovala svého postupu Isinbajevová.
Co naplat, medaile si rozdělily jiné. "Tento závod byl pro mě důležitý, ale doufám, že mě zklamání namotivuje k tomu být co nejlepší na olympiádě v Londýně. Doufám, že berlínský nezdar nějak překonám," uzavřela.

Ve vyrovnaných 3000 m steeplechase odtajnil tajenku poslední okruh, do nějž vbíhalo ještě sedm běžkyň pospolu. Za poslední překážkou si někdejší mílařka Marta Domínguezová ze Španělska v pohodě zafinišovala pro zlato v nejlepším světovém čase roku 9:07.32. Alespoň stříbro získala pro Rusko Julia Zarudněvová, ale měla na mále, neboť ji v posledních metrech ještě zle dotahovala Keňanka Milcah Chemos Cheywaová.

V tyči se radovalo nejvíce Polsko, na nejvyšší stupínek se postavila Anna Rogowská, stačilo jí k tomu 475 cm, tedy výška, za kterou brala předloni stříbro Kateřina Baďurová. Radost našich severních sousedů navýšila Monika Pyreková, která se o stříbro podělila s dalším překvapením soutěže Američankou Chelsea Johnsonovou. Naopak smutná byla německá zástupkyně Silke Spiegelburgová, již právě opravy připravily o cenný kov, i když také zdolala 465 cm.

Nebyl to takový vrchol jako mužská bitva, přesto ženy nadchly. Čas pod 11 vteřin nestačil na medaili, potkalo to Jamajčanku skrytou pod monogramem VCB (10.95), která je ovšem hlavní favoritkou na dvoustovce. Navíc její krajanky trať ovládly, ještě lépe jak muži, neboť zlato brala Shelly-Ann Fraserová, stříbro Kerron Stewartová. Fraserová vytěžila ze skvělého startu, nikoli reakce, tu měly lepší hned tři soupeřky, a přestože Stewartová mohutně dotahovala nakonec o 2 setiny podlehla. Vítězce změřily 10.73, což je nejrychleší čas po 10 letech, kdy za 10.70 brala mistrovský titul Marion Jonesová. Alespoň bronz pro USA vybojovala Carmelita Jeterová za 10.90. Prvních sedm závodnic se vešlo do 11.05.

Tenhle scénář už známe. Kenenisa Bekele jej píše už pěknou řádku sezon. V čelní skupince (dvojici) se drží do posledního okruhu, a pak zařadí s obrovskou lehkostí vyšší stupeň, a ať už je soupeř jakýkoli, podlehne. Jedním z takových je i Zersenay Tadese. Všechna čest, jako tempař udělal Eritrejec maximum, ale jeho stupňpované zrychlení nestačilo. Etiopan mu na 350 metrech do cíle vzal roha, a pak si dotančil s přehledem pro šesté zlato v řadě na desítce při velké akci. Na MS nebo OH neprohrál Bekele od Paříže 2003, dnes k tomu přidal i rekord šampionátu 26:46.31, Tadeseho předčil o 4 vteřiny. "Je skvělé vyhrát počtvrté. Plánoval jsem držet se vzadu a poslední kolo nakopnout. Zítra se rozhodnu, jestli poběžím pět kilometrů," prohlásil šampion. Pro bronz si s menším odstupem doběhl nejlepší z Kěňanů Moses Ndiema Masai, který se také ještě dostal pod 27 minut.

Mistrem světa v kladivu se stal Primož Kozmus ze Slovinska. Olympijský vítěz a stříbrný z Ósaky se radoval z titulu za 80.84 metru, ovšem titul si zajistil už pokusem z druhé série 79.74, pak se ještě dvakrát zlepšil. Stříbro patří Simonu Ziolkowskému za 79.30, Polák o medaili rozhodl ve stejné fázi jako Slovinec, tedy druhým pokusem. Naopak až posledním hodem dlouhým 78.09 rozhodl o bronzu Rus Alexej Zagornyj, jenž tak rozesmutnil Maďara Krisztiána Parse, letošního vládce tabulek.

Trojskok ovládly Kubánky, titul obhájila Yargelis Savigneová, která by třemi ze svých měřených pokusů zvítězila, ten nejdelší z páté série měřil 14.95. Daleko za ní skončila její krajanka Mabel Gayová, jež měla nejpovedenější čtvrtý skok - 14.61. Jen o tři centimetry zpět brala bronz pro Rusko Anna Pjatychová.

Výsledky 3. dne, pondělí

Tragédie Isinbajevové v obrazech a další z pondělního programu (E. Erben)

Isinbajeva Berlin  MS O9 .JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (5).JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (6).JPG
Isinbajeva Berlin 09.JPGIsinbajeva Berlin 09 (2).JPGIsinbajeva Berlin 09 (3).JPG
Isinbajeva Berlin 09 (4).JPGIsinbajeva Berlin 09 (5).JPGIsinbajeva Berlin 09 (6).JPG
Isinbajeva Berlin  MS O9 (7).JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (9).JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (10).JPG
Isinbajeva Berlin  MS O9 (14).JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (15).JPGIsinbajeva Berlin  MS O9 (16).JPG
CANO1134.JPGCANO1149.JPGCANO1152.JPG
CANO1155.JPGCANO1161.JPGCANO1168.JPG
Stewart a Frazer 100 zeny finale.JPGStewart a Frazer 100 zeny finale (3).JPGStewart a Frazer 100 zeny finale (5).JPG
Stewart a Frazer 100 zeny finale (6).JPGStewart a Frazer 100 zeny finale (9).JPGStewart a Frazer 100 zeny finale (11).JPG

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout