přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2017, 00:28

Čtvrtkaři jdou do boje se štafetovým světem

Na Bahamy o Velikonocích odcestovala ke třetímu globálnímu klání ve štafetách premiérově i česká výprava. Cíle čtvrtkařského kvartetu v Nassau jsou jasné: postoupit z rozběhu.

Nebude to ale vůbec jednoduché. Na mužských 4x400 m se přihlásilo celkem devatenáct týmů, a čeští čtvrtkaři budou v sestavě Patrik Šorm, Jan Tesař, Michal Desenský, Vít Müller – bez omluveného Pavla Masláka – patřit outsiderům. „Hlavním cílem bude zaběhnout si dvakrát, to znamená porazit alespoň tři štafety,“ říká šéftrenér Tomáš Dvořák i s ohledem na systém soutěži, v němž se postupuje také do „malého“ finále.

Celkem se na třetí štafetový šampionát do Nassau přihlásilo 546 běžců (283 mužů, 216 žen) z 35 zemí. Druhý ročník (2015) byla čísla 669 účastníků a 43 federací, nicméně se konalo o jeden závod více. Nejpočetnější konkurence tentokrát bude na „klasických“ sprintech mužů, 4x100 m s 21 týmy a – jak už řečeno – 4x400 m s 19. Nejmenší zájem je naopak o půlkařskou štafetu, kde je ve zveřejněných entry 7 mužských, 5 ženských družstev. Premiéru smíšené 4x400 m pak okusí osmička týmů.

Brzké starty – současný trend

Světové štafety (IAAF World Relays) dosud ani nebyly v nominačních kritériích ČAS. „Poprvé jsme se s trenéry dohodli na jejich vypsání loni na podzim,“ vysvětluje hlavní kouč Dvořák s tím, že předešlé ročníky (2014 a 2015) se konaly v pozdějším a tudíž méně vhodném termínu – nejprve dokonce až v závěru května, pak na začátku měsíce. A teď tedy o předposledním dubnovém víkendu (22. a 23. 4.). Jediný tým, který naplnil nominační kritéria, byla mužská štafeta 4x400 metrů. A přestože v ní nakonec chybí tahoun Maslák, jenž dal přednost přípravě, do Nassau zbylý kvartet odletěl.

Podle Dvořáka jsou totiž i další důvody, proč absolvovat významnou soutěž už na začátku sezóny. „Trend ve světě je jasný. Nějakou dobu trénujete, pak závodíte, pak zase pár týdnů trénujete, a znovu závodíte. Ukazuje se, že je to dobrá cesta, protože tito atleti – hlavně z Ameriky – si třeba na olympiádě v Riu častěji vylepšili sezónní maxima než třeba Evropani, kteří jsou zvyklí dlouho trénovat a pak ladit na vrchol,“ tvrdí reprezentační šéf, jenž podobné poznatky načerpal ve své kariéře vícebojaře a potvrdily se mu i na nedávném trenérském semináři. Proto Dvořák věří, že se třeba i čeští čtvrtkaři mohli „prozávodit k formě“. „Štafeta je navíc nenásilnou formou, je to o něco snazší než postavit se k individuálnímu startu,“ upozorňuje.

Slova v Bahamách nepřítomného šéftrenéra mimoděk potvrzuje i jeden z členů výpravy, Patrik Šorm. Šorm, který by měl být – spolu s Janem Tesařem, oba běželi v hale pod 47 vteřin – lídrem týmu, totiž říká: „Mezi halou a jarní přípravou jsem stejně nikdy pořádně neodpočíval, není pro to ani prostor. Dal jsem si 3, 4 volné dny a zase se šlo makat. A možná mi to i prospělo, že jsme kvůli těmhle závodům museli udělat přípravu trochu jinak než obvykle,“ uvažuje svěřenec Jiřího Kmínka, v Nassau vedoucího výpravy.

Šormovi se dle vlastních slov příprava povedla, zdravotně jej nic netrápí a tak prý není důvod nepředvést kvalitní výkon. „Tenhle start je pro mě osobně vcelku důležitý. Jestli se chci podívat na mistrovství světa se štafetou, tak tady potřebujeme nějakým způsobem uspět. A věřím, že mě tento závod nakopne do začátku sezóny.“

Zázemí má český tým dle Patrikových slov perfektní. „Hotel je s neuvěřitelně dobrým jídlem, asi nejlepším, co jsem mohl ochutnat na reprezentační akci. Doprava šlape a kdykoliv si řekneme, že potřebujeme, tak nám přistavějí ihned „shuttle“. Tréninky probíhají v poklidu, teď už se nic nenatrénuje, takže spíše takové rozběhávací, aby se každý dobře naladil na sobotu,“ popisuje.

Jediné, co jej trápí, je časový posun (oproti Česku šest hodin méně). „Je to pro mě úplná novinka, takže pořád cítím, že tam nějaká únava je, ale doufám že do soboty budu plně připraven.“  A přes tento „detail“, pěje na Bahamy chválu. „Je to tu fakt úžasné, jak z filmu.“ Jako o agentovi 007, chtělo by se dodat. Tak ať čeští čtvrtkaři sestřelí v sobotu co nejvíce soupeřů. Palce jim můžete držet – pokud jste jako James Bond zvyklí pracovat ve dne v noci – po třetí hodině nedělní, přesně ve 3:12 má totiž startovat první rozběh na 4x400 metrů mužů.

Více o Nassau 2017

Michal Procházka, foto: A. Gräf

Vytisknout