přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2014, 16:39

Čtveřice dorostenek o olympijské medaile

AKTUALIZOVÁNO - Výškařka Hrubá, tyčkařka Pražáková, čtvrtkařka překážkářka Vokálová a koulařka Cermanová se v čínském Nankingu probily mezi nejlepších osm na olympiádě mládeže. Sprinterku Paličkovou a kladivářku Staňkovou čekají B finále.

Zlato mezi Evropankami při postupu na mládežnickou olympiádu předurčuje výškařku Michaelu Hrubou k ambicím o nejvyšší příčky i při samotném vrcholu. A i kvalifikace do finále probíhala při pohledu do zápisu hladce, stejně jako v Baku nebo na MS juniorů v Eugene. Svěřenkyně Ctibora Nezdařila si poradila se 170, 174 i 178 centimetry napoprvé spolu s dvěma soupeřkami. Boj už o její letošní třetí velký cenný kov čeká Michaelu v neděli od 13:30 hodin SELČ.

To tyčkařka Zuzana Pražáková dala naopak zapomenout na trápení z první fáze v Baku, když si tentokrát připsala jediný křížek. Svěřenkyně svého otce Vladimíra a Boleslava Patery si poradila s 340 napoprvé, 355 napodruhé, a 370 cm, které už zajišťovaly elitní osmičku, zvládla Zuzana znovu na první pokus. Zuzana přijde na řadu o den dříve, v sobotu o 13:15 našeho času.

Finále A na 400 metrů překážek si zajistila také Tereza Vokálová, která dosáhla šestého nejlepšího času 1:00.36. To je pouze osm setin od osobního rekordu svěřenkyně Dany Jandové, kterým se nominovala do Nankingu z evropské kvalifikace v Baku. Tereza poběží o co nejlepší výsledek v pondělí ve 13:20.

Mezi nejlepších osm se vešla i koulařka Lada Cermanová, která zvládla kvalifikaci rovněž lépe než na EYOT. Třikrát ze čtyř možností se tréninková kolegyně Vokálové dostala za patnáct metrů a nejdelší dva pokusy 15.35 a 15.20 ji posílají do „áčka“ z osmého místa. Zda se Ladě podaří ve finále zaútočit úspěšně na osobní rekord stejně jako v Baku (tam v boji o medaile předvedla 15.80), to se dozvíme v neděli po 20:25 místního, a tedy po 14:25 „českého“ času.

Nejpočetnější startovní pole potkalo Veroniku Paličkovou při stovce. V konkurenci 32 sprinterek dosáhla svěřenkyně Zdeňka Lípy času 12.26 (-0.1 m/s), jenž ji zařadil do první poloviny startovního pole na 14. místo. B finále, kde bude ve hře celková devátá příčka, čeká Veroniku v sobotu ve 14:48.

Pouze takřka o metr vylepšený osobní rekord by Lucii Staňkovou (zatím nejlépe na EYOT 60.22) posílal mezi nejlepší osmičku kladivářek na mládežnické olympiádě. Svěřenkyně Jana Ledviny znovu útočila na 60metrovou hranici, nejdelší pokus však měřil 59.35, což stačilo na 13. místo. Zda se Lucii povede svůj výsledek vylepšit třeba až k 9. pozici, uvidíme po finále B, které začíná v neděli ve tři ráno SELČ.

Výsledky

Michal Procházka

Vytisknout