přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Čtrnáct jmen pro Turín

Předsednictvo ČAS na svém jednání 27. února schválilo nominaci na HALOVÉ MISTROVSTVÍ EVROPY, které se uskuteční 6. až 8. března 2009 v Turíně (ITA).

Největší očekávání budou tradičně vkládána do Romana Šebrleho. Majiteli všech možných zlatých atletických medailí nechybí touha po další. V tomto případě by se jednalo již o čtvrtou v řadě, když nejcennější kov přivezl z Vídně, Madridu i Birminghamu. Včera se prý dostal do pohody a věří, že v Turíně bude moci jít naplno.

Otazník visí nad Petrem Svobodou. Poté co získal i halový národní rekord na překážkách jsme jej již po Düsseldorfu neviděli závodit. V posledních dnech pravděpodobnost startu naší původní medailové naděje spíše klesají, definitivní verdikt padne od osobního trenéra i šéftrenéra v neděli.

Kolegyně z disciplíny i z pohledu rekordního zápisu, Lucie Škrobáková, si věří na finále. Aby také ne, její aktuální pozice na evropském rankingu má číslo šest. Dobrá je také stabilita výkonnosti, pětkrát Lucie pokořila hranici limitu (8.13) i 8.10.

Mezi osmičku by se rád probojoval také dálkař Roman Novotný, také jemu se letos podařilo hned několik pokusů kolem 8metrové hranice. Vůbec nejdelší halový skok kariéry předvedl včera v O2 Areně a 805 jej tabulkově řadí na šestou příčku, nedaleko pomyslným stupňům vítězů.

Finále by nemělo uniknout ani oběma výškařům, finalistům loňských vrcolů na HMS i OH. Iva Straková by ráda konečně promluvila i do vyšších pater pořadí. Na medaili bude nejspíše třeba dva metry, tedy český rekord. Jaroslav Bába na velké soutěži ještě nechyběl na velké akci ve finále a i tam často skáče bez nervů. Denisa Rosolová sice nemůže obhajovat bronz v dálce a do sedmiboje se dostala až jako poslední za letošní výkon, nicméně boj o elitní osmičku jí nemusí být tak vzdálený.

Reprezentace pro HME čítá dále hned čtveřici nováčků narozených v roce 1986, pro které to bude na šampionátu dospělých premiéra. Nepočítáme-li evropské poháry bude to úplný křest pro čtvrtkaře Petra Szeteie a půlkařku Danu Šatrovou, mládežnické účasti mají na kontě sprinter Libor Žilka a tyčkařka Jiřina Ptáčníková. K nim přiřaďme ještě o čtyři roky staršího Michala Balnera, který v roce 2007 závodil na ósackém MS, a Marcelu Lustigovou, která dosud reprezentovala také předloni, ale na univerziádě. Především postup do dalšího kola bude úspěchem také pro trojskokanku Martinu Šestákovou.

Nominace:

Muži
60 m - Libor Žilka - 6.66 (21. 2., Praha) - limit ČAS
400 m - Petr Szetei - 46.96 (22. 2., Praha) - limit ČAS
60 m př. - Petr Svoboda - 7.55 (13. 2., Düsseldorf) - limit ČAS
výška - Jaroslav Bába - 2.27 (15. 1., Ostrava) - limit ČAS
tyč - Michal Balner - 5.66 (21. 2., Praha) - limit ČAS
dálka - Roman Novotný - 8.05 (26. 2., Praha) - limit ČAS
sedmiboj - Roman Šebrle - pozván od EAA za pozici v loňských venkovních tabulkách


Ženy
800 m - Dana Šatrová - 2:02.20 (1. 2., Lipsko) - limit ČAS
1500 m - Marcela Lustigová - 4:15.45 (21. 2., Birmingham) - limit ČAS
60 m př. - Lucie Škrobáková - 8.03 (7. 2., Praha) - limit ČAS
výška - Iva Straková - 1.96 (21. 2., Praha) - limit ČAS
tyč - Jiřina Ptáčníková - 4.40 (22. 2., Praha) - limit ČAS
trojskok - Martina Šestáková - 14.02 (5. 2., Bratislava) - limit ČAS
pětiboj - Denisa Rosolová - pozvána od EAA za pozici v letošních halových tabulkách

Seznam sedmibojařů a pětibojařek pro Turín

Michal Procházka

Vytisknout