přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Crawford daroval stříbro Martinovi

Tahanice kolem olympijského finále na 200 m tím všal nekončí. Případ reprezentanta Nizozemských Antil, původně druhého v cíli, řeší za měsíc Mezinárodní sportovní arbitráž.

Američan Shawn Crawford si z Pekingu odvezl stříbro, přestože dvě stě metrů zvládl v boji o medaile až ve čtvrtém čase. Po nevídané diskvalifikaci dvojice sprinterů však získal druhou nejcennější medaili a jeho krajan (vlastně pátý) Walter Dix bronz. Zatímco o nedovoleném zkrácení si trati třetího Američana Wallace Spearmona neměli rozhodčí pochyb brzy po doběhu, Churandy Martina byl diskvalifikován za stejný prohřešek až na pozdější (a podle všeho i opožděný) protest americké výpravy. Atlet z malého státečku v Karibiku, tak přišel o historický cenný kov pro svou zemi, a také o národní rekord 19.82.


Churandy Martina (druhý zleva) - foto: graf.cz

Stížnost na zpoždění protestu
Martina údajně dostal medaili od Crawforda již na sklonku srpna, při curyšské Weltklasse. Jde však spíše o symbolické gesto a přiznání morálního nároku. Formálně totiž není rozhodnuto. Národní olympijský výbor Nizozemských Antil (NAOC) podal stížnost na IAAF k sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. Podle nich jury d‘appel světové asociace neměla protest výpravy USA přijmout. Přišel až po stanovené půlhodinové lhůtě. Jak by měla arbitráž rozhodovat o tom, zda si atlet zkrátil trať přešlapem v zatáčce, můžete sami posoudit podle následujícícho videa. (Pozn. po půl minutě rychlokurzu holandštiny následují zpomalené záběry kritických okamžiků Martinova běhu.)

Ať už tedy byly pohnutky Crawforda jakékoli – mohl tím uznat, že Martina z dráhy nevyšlápl, nebo prostě chtěl podpořit atleta z malé země – arbitráž podstatu diskvalifikace neřeší. Sporu se má kromě již zmiňovaných (NAOC, IAAF) účastnit také americká atletická federace (USATF) i olympijský výbor (USOC). CAS bude podnět NAOC projednávat přesně za měsíc, tedy 5. prosince. Nejdříve tehdy může být známé rozhodnutí o případu.

Michal Procházka

Vytisknout