přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. září 2003, 14:55

CORNY Středoškolský pohár i letos o atletický zájezd

Se začátkem nového školního roku se rozjíždí také CORNY Středoškolský atletický pohár, který v sezoně 2003/2004 vstupuje už do svého 22. ročníku.

Patronem této soutěže, která je tradičně soubojem středních škol celé České republiky, se i tentokrát stal Tomáš Dvořák. Trojnásobný mistr světa v desetiboji se letos bohužel nemohl zúčastnit prestižního mítinku v Goetzisu, kam odcestovali členové jednoho ze školních družstev, které zvítězilo v okresním kole a následně bylo k lákavému sportovnímu zájezdu vylosováno. Šťastným výhercem se staly dívky z Klvaňova gymnázia v Kyjově, které na přelomu května a června v Goetzisu mohutně povzbuzovaly Romana Šebrleho na cestě k velkému vítězství. Stadion obklopen vysokými horami byl i přičiněním fanynek z Kyjova svědkem nejlepšího výkonu roku (8807 bodů) v podání muže, který zde před dvěma lety vytvořil ohromující světový rekord 9026 bodů. 

Také v tomto ročníku středoškolské soutěže se kromě spousty cen bude bojovat o mimořádný divácký zážitek v podobě zájezdu na zahraniční atletickou soutěž světového významu. Opět se o vítězi hlavní ceny rozhodne prostřednictvím losu během finálového kola. Do osudí budou zařazena družstva startující v republikovém finále, jedno z nich odcestuje do Budapešti na halové mistrovství světa 2004. Vítězná družstva okresních kol v letošním roce obdrží diplomy Asociace školních sportovních klubů ČR (AŠSK), každý účastník pak účastnický diplom CORNY. Ve druhé fázi soutěže – při krajských kolech – jsou pro nejúspěšnější družstva připraveny diplomy CORNY. Celkoví vítězové obou kategorií získají poháry MŠMT, CORNY a AŠSK ČR a diplomy CORNY. 

Systém soutěže stejně jako v loňském ročníku sestává z okresních kol, krajských kol a republikového finále. V první fázi svedou souboje školní družstva chlapců a dívek. Poslední možný termín uskutečnění okresních kol je 26. září, krajská kola se potom budou konat nejpozději do 10. října. Do druhého stupně soutěže postoupí vítězové okresních kol, do finále vítězové kol krajských a další dvě družstva s nejvyšším počtem bodů ze všech čtrnácti krajů České republiky. Vyvrcholení letošního ročníku CORNY Středoškolského atletického poháru přijde ve dnech 7.–9. listopadu 2003 v atletické hale v Jablonci nad Nisou. Pro nejlepší družstva však atletické boje nekončí, protože vítězové mají příležitost zúčastnit se Akademického mistrovství České republiky družstev v hale. Na podzim roku 2002 prvenství v poháru získali dívky z olomouckého gymnázia Čajkovského a chlapci z gymnázia Studentská v Olomouci.

Jednotlivá družstva jsou složena z dvanácti závodníků, zpravidla studentů 1.–4. ročníků středních škol či středních odborných učilišť. V případě víceletých gymnázií je povolen start i studentům nižších ročníků. CORNY Středoškolského atletického poháru se v této sezoně zúčastní závodníci narození v rozmezí let 1984–1988. Pro letošní ročník je v obou kategoriích vypsáno celkem sedm disciplín. Dívky změří síly v bězích na 60, 200 a 800 m, ve vrhu tříkilovou koulí, disciplínami shodnými pro obě kategorie jsou výška, dálka a štafeta 100–200–300–400 m, chlapci se utkají v bězích na 100, 400 a 1500 m a ve vrhu koulí o hmotnosti 5 kg. Distance ve štafetových závodech se ve finálovém kole poběží v opačném pořadí. 

Podrobné informace o CORNY Středoškolském atletickém poháru přinášejí internetové stránky www.ssap.cz, na nichž se lze také pobavit flashovou hrou, která představuje patrona soutěže Tomáše Dvořáka v závodě na 110 m překážek. Termíny okresních a krajských kol poháru potom naleznete zde. 

Tomáš Klement

Vytisknout