přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2010, 20:50

Co se ještě přihodilo v sobotu

Přinášíme krátký souhrn atletických událostí, které se udály ve stínu londýnské Diamantové ligy.

Olympiáda mládeže začala
V Singapuru byl slavnostně zahájen premiérový ročník Her určených sportovcům od 14 do 18 let, v případě atletiky 16- a 17letým. „Cítím se jako otec, který čeká na narození dítěte,“ prohlásil prezident MOV Jacques Rogge při ceremonii, které přihlíželo 27 tisíc diváků. Čest zažehnout první oheň mládežnické olympiády dostal 16letý singapurský jachtařský talent Darren Choy. Zúčastnění sportovci, který je na 3600, se budou moci v průběhu následujících dvou týdnů vedle potkat svých vrstevníků-soupěřů i se 40 dospělými olympioniky – současnými i bývalými. Slavnostnímu zahájení přihlížela kupříkladu tyčkařská rekordmanka Isinbajevová, audiovizuální zdravici poslal sprinterský fenomén Bolt. Atletický program začne pozítří, česká reprezentace v něm má sedm zástupců. Medaile se budou rozdělovat od soboty 21. do podnělí 23. 8.
Více v rubrice Zaostřeno na.

Pistorius zlepšil svěťák
Handicapovaný jihoafrický sprinter Oscar Pistorius zaběhl při Diamantové lize v Londýně čtvrtku za 47.04, čímž vlastní světový rekord kategorie T44 z paralympiády v Pekingu vylepšil o 45 setin. Pistorius umí tuto trať rychleji, osobní maximum 46.02 však dosáhl proti zdravým sportovcům, a takové časy pravidla Mezinárodního paralympijského výboru neuznávají.

Kvalitní mítink v Belgii
Zajímavé výkony padaly na „Poháru Flander“ v Kessel-Lo, podle EME NEWS třináct rekordů mítinku. Solidní úroveň měly obě osmistovky, jež ovládli Jamajčanka Sinclairová za 1:59.43 a Američan Solomon za 1:46.02. Dvojnásobnou trať ovládl v norském juniorském rekordu 3:38.61 Henrik Ingebrigtsen. Překážková čtvrtka se stala kořistí Brita Yatese, sedm setin pod 50 vteřin, hladká bahamského Mathieua za 45.88.

Vydařené závody na východě Čech
Devíti maximy mítinku se může pochlubit letošní Velká cena Nového Města nad Metují. O jeden z nich se postaral Josef Prorok, který se na čtvrtce překážek časem 50.25 přiblížil své výkonnosti z Barcelony. Podobně se vytáhl z českých reprezentantů na ME koulař Antonín Žalský, který poslal své náčiní do vzdálenosti 19.78. Své letošní maximum na 189 centimetrů vylepšila výškařka Iva Straková, které pro zranění ve velké části sezony účast v Barceloně unikla. Ze zahraničních účastníků se blýskla Slovenka Renáta Medgyesová v dálce 663 cm, její krajany Repčíka s Pelikánem předčil na půlce Keňan Cornelius Ndiwa (1:48.92). Nejlépe si s protivětrem (-1.6 m/s) nad krátkými překážkami poradil podle očekávání Američan Jeff Porter.
Výsledky z NM n/Met.

Michal Procházka

Vytisknout