přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Co přinese rok 2007 českým atletům?

S šéftrenérem reprezentace Václavem Fišerem o atletickém roce 2007. Jaké vrcholy letošní rok přinese a jak jde Janu Železnému trenérská činnost?

Halové mistrovství Evropy
Vrcholem letošní halové sezony bude 29. mistrovství Evropy v Birminghamu. Minulý evropský šampionát v hale se konal před dvěma lety ve španělském Madridu. Zúčastnilo se ho tehdy 16 českých atletů, z nichž pouze Roman Šebrle získal medaili. V Madridu 2005dokázal obhájit titul halového evropského šampiona z Vídně 2002, když nasbíral 6232 bodů a nechal za sebou stříbrného Pogorelova (Rus.) a Rolanda Schwarzla (Rak.) 6064.

Václav Fišer předpokládá letošní účast na HME okolo 18 atletů. "Dvanáct atletů by mělo reprezentovat určitě, u dalších je zatím otazník. Moudřejší budeme, až začne halová sezona." Medailovou jistotou by měl být v Birminghamu samozřejmě Roman Šebrle. "U něj bych nepochyboval. Dále se uvidí, jak na tom budou výškaři a jakou kdo bude mít formu. Počkejme si na halovou sezonu," dodává šéftrenér.

Mezi jmény, která má Václav Fišer v hledáčku pro Birmingham, nechybí výškaři, výškařky, tyčkaři, tyčkařky a překážkář Stanislav Sajdok. Vícebojaře nominuje EAA a start má tak jistý Roman Šebrle a v kategorii žen možná Denisa Ščerbová. "V hale půjde víceboje. Když se podíváme do loňských tabulek, byla v redukci okolo 14. místa. To by jí zajišťovalo účast," vypočítává Fišer. "Záleží ale, kolik bodů udělá letos v hale. Mělo by jí stačit okolo 4400 bodů." Na Denisu Ščerbovou čeká první letošní víceboj již tento víkend v pražské Stromovce, další pak na konci ledna na mezistátním utkání ve Španělsku.

Nabitý rok
Letos se na dráze koná mistrovství světa v japonské Ósace, mistrovství Evropy dvaadvacítek a mistrovství Evropy juniorů. Ostrava bude navíc hostit mistrovství světa do 17 let. "Když k tomu připočteme evropské poháry a mistrovství ČR, je termínová listina zaplněná slušně," říká šéftrenér. "V červenci se koná šest významných atletických akcí, některé se dokonce překrývají. Bude těžké to vše zvládnout organizačně."

Předloni na světovém šampionátu v Helsinkách čítala česká výprava 21 atletů a Václav Fišer se domnívá, že do Japonska letos poletí reprezentovat ještě o něco více lidí. "IAAF nastavila kritéria trošku jinak. Naše výprava by mohla čítat okolo 28 sportovců."

Letos se v České republice uskuteční významná mezinárodní soutěž. Ostrava přivítá ve dnech 11. až 15. července světový šampionát do sedmnáti let. Mladým českým reprezentantům se na tomto mistrovství v posledních ročnících dařilo a Václav Fišer nešetří optimismem ani pro letošní šampionát: "Naše výprava může dosáhnout až čísla 50 atletů," říká. "Očekáváme, že dosáhneme i letos mezi absolutní špičku co do výkonnosti. Navíc je pro tuto věkovou kategorii lidí šampionát obrovským motivačním prvkem a výbornou pobídkou. Do budoucna nám může pomoci vychovat skvělé atlety."

Evropský šampionát je letos vypsán pro kategorie do 22 let a pro juniory. Podle šéftrenéra je to zkušenost a "kovárna" pro budoucí reprezentanty v kategorii dospělých, ale výraznější medailový úspěch neočekává. "Hlavně v kategorii juniorů nesmíme očekávat zázraky. Měli jsme tři mistry Evropy, ale byl to úspěch, který se neopakuje na každém šampionátu. Bodově by však česká výprava měla obsadit zhruba stejné místo, jako na minulém MEJ."

Železný trenér
Atletická sezona bez Jana Železného možná přinese první úspěchy světového rekordmana v roli trenéra. Pod dohledem Jana Železného trénuje mimo jiné trojice nadějných oštěpařů Frydrych, Syrovátko, Veselý. Sám Železný věří, že tito tři jeho svěřenci splní některý z nominačních kritérií a otevřeně k tomu říká: "Frydrych by si měl zajistit účast na MEJ. Syrovátko, pokud bude zdravý, může na mistrovství Evropy dvaadvacítek bojovat klidně o medaili, a když se Veselý zlepší ještě o pět metrů, přehodí nominační limit pro mistrovství světa."

Slova Jana Železného mohou znít snad trochu silně, ale šéftrenér reprezentace s ním naprosto souhlasí: "Byl jsem se podívat na jednom tréninku a jsem přesvědčen o tom, že tahle trojka oštěpařů se pod vedením Železného prosadí. Jejich maxima leží těsně za hranicemi nominačních kritérií. Honza (Železný) bere trenérskou práci vážně a jeho svěřenci taky. To je první předpoklad k úspěchu."

David Klempíř

Vytisknout